Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27 липня 2010 року Справа № 2а-1040/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Ясенової Т.І.
при секретарі -Дегтярьові Д.В., Сіліоновій І.В.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом головного лікаря Комунального Закладу Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги ОСОБА_3 до Державного підприємства „Національної енергетичної компанії „Укренерго” про визнання недійсною постанови, -
Головний лікар комунального закладу Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Кіровоградської області, в якому просить визнати недійсною постанову начальника Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Кіровоградської області, старшого державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 01/30-0026 від 02.03.2010 року, та такою що не відповідає вимогам чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуване рішення винесено на основі акту перевірки щодо обстеження на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймачів споживачів, які мають струмоприймачі 1 категорії та особливої групи, винесене з порушенням норм законодавства та є незаконним. Зазначає, що суть правопорушення в постанові не розкрита, а сам акт складений з порушенням законодавства.
У судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, виходячи з зазначених підстав.
Ухвалою суду від 22.07.2010 року замінено первинного відповідача - Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Кіровоградської області на належного -ДП „Національної енергетичної компанії „Укренерго”.
Відповідач в судовому засіданні заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що постанова про накладання штрафу на комунальний заклад Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги №01/30-0026 від 02.03.2010 року за порушення законодавства про електроенергетику винесена з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України від 21.07.1999 №1312, - на підставі Акту перевірки від 12.02.2010 №01/30-0049 в якому зафіксовано виявлені порушення.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 27.08.2009 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Кіровоградської області на підставі акта перевірки № 01/30-0801 від 27.08.2009 року головному лікарю Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги був виданий припис № 01/30-0397, про виконання якого інспекцію необхідно було повідомити до 27.11.2009 року.
Припис був вручений 27.08.2009 року головному лікарю Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги ОСОБА_3
12.02.2010 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду було перевірено виконання раніше виданого припису № 01/30-0397 від 27.08.2009 року, при цьому було виявлено, що на час перевірки вимоги припису не виконано в повному обсязі.- із 7 пунктів припису не виконано 5, що було зафіксовано в акті перевірки № 01/30-0049 від 12.02.2010 року на підставі якого був складений акт перевірки № 01/30-0049 від 12.02.2010 року. Обстеження проводилося в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання -інженера енергетичної служби ОСОБА_4
Обидва акти було вручено головному лікарю Кіровоградської лікарні швидкої медичної допомоги ОСОБА_3, про свідчить його підпис, скріплений печаткою установи.
За результатами перевірки дотримання законодавства про електроенергетику комунальним закладом Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги було встановлено, що споживач не додержується вимог п. 5.1.8. „Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів”, затверджених наказом Мінпаливенерго України № 258 від 25.07.2006 року, п.п. 4.5.13 п. 10.2 „Правил користування електричною енергією”, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28, ч.2,3 ст. 26 ЗУ „Про електроенергетику” та ухиляється від виконання припису № 01/30-0397 від 27.08.2009 року, за що передбачена відповідальність передбачену ч. 4 ст. 26 Закону України „Про електроенергетику”.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про електроенергетику” цей закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням енергії і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії. Згідно ст. 9 Закону України „Про електроенергетику”, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій та мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Цей порядок встановлений постановою від 17.05.2002 року №665 „Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 07.08.1996 року №929”, якою затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії. Повноваження державних інспекцій та їх підрозділів визначені ст. 9 Закону України „Про електроенергетику” та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.1999 року.
Згідно вищевказаних нормативних актів в компетенцію Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії входить здійснення нагляду за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, дотриманням вимог правил і нормативних актів з питань енергопостачання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України „Про електроенергетику”від 16.10.1997 року № 575/97-ВР, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
П. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 р. N 665, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику” здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд цим Положенням, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Одним із завдань та функцій Державного енергетичного нагляду, передбаченого вказаним положенням є нагляд за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок споживачів, крім установок, які експлуатує населення, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, підключених до об'єктів електроенергетики.
На виконання покладених на них завдань, органи Держенергонагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів (п. 11 Положення №665).
Відповідно до Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, правом накладати штрафи за відповідні порушення наділені в тому числі державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Як вбачається з матеріалів справи, уповноваженими державним інспектором Держінспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Кіровоградській області на підставі акту перевірки № 01/30-0801 від 27.08.2009 головному лікарю Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги був виданий припис № 01/30-0397, про виконання якого інспекцію необхідно було повідомити до 27.11.2009 року.
Згідно із п.8 ст. 7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушення вимог законодавства.
У матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували факт виконання припису позивачем у встановлені строки та у повному обсязі, так само не підтверджено документально факт оскарження постанови про накладення штрафу.
Відповідно до положення „Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику” затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 21 липня 1999 р. N1312 старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України „Про електроенергетику”, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п.10 „Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою КМУ № 1312 від 30.07.1999 р. суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Таким чином, на підставі вищенаведених норм законодавства, оскільки вимоги припису позивачем не були виконані у встановлені строки і в повному обсязі (із 7 пунктів припису не було виконано 5 пунктів), що не заперечувалось представником позивача в судовому засіданні, Держінспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Кіровоградській області правомірно винесено постанову №01/30-0026 від 02.03.2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 8500грн.
Відповідач, у встановлені законом строки штрафну санкцію не сплатив.
Позивачем вказана постанова не оскаржувалась у встановленому законодавством порядку.
На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог головного лікаря Комунального Закладу Кіровоградської міської лікарні швидкої медичної допомоги до Державного підприємства „Національної енергетичної компанії „Укренерго” про визнання недійсною постанови -відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 30.07.2010 року.
Суддя Т.І. Ясенова