Постанова від 28.07.2011 по справі 2-а-10038/11

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-10038/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2011 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Якухно О. М.

з секретарем Турбал В. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, третя особа управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, про перерахунок та виплату коштів відповідно до ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 провести перерахунок коштів, що передбачені ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 1 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в сумі 11118,00 грн. мотивуючи тим, що вона працює у фізичної особи - підприємця «Першко Наталії Володимирівни» та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. За період роботи їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_3, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України, що призвело до порушення її прав.

Позивач просить справу розглянути без її участі.

Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, будучи повідомленими про час і місце розгляду справи.

Суд вважає, що позов слід задовольнити повінстю з наступних підстав.

Згідно довідки позивач працює у фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 в м.Овруч Овруцького району Житомирської області.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м.Овруч Овруцького району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати :

- ст.39 ОСОБА_3 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року усупереч ОСОБА_3 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_3, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_3 визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_3 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_3, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.2000 року, №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_3, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_3.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_3, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 липня 2010 року - 888 грн., з 1 жовтня 2010 року - 907 грн., з 1 грудня 2010 року - 922 грн., з 1 січня 2011 року - 941 грн..

Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 62 даного ОСОБА_3 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_3 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року (далі - Порядок), нарахування коштів за ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підлягає задоволенню.

Також, суд враховує, що розмір компенсації згідно Порядку повинен розраховуватися відповідачем, а не судом, а тому точну суму не донараховних коштів суд не визначає.

Від сплати судового збору позивач звільнена згідно п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати фізичну особу - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу, і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_4