Постанова від 24.02.2011 по справі 2-а-1489/11

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-1489/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2011 року

Суддя Овруцького районного суду Чичирко В. А. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинення дій , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати відповідача збільшити суму компенсації за втрачене домоволодіння № 14 по вул.Хуторянській в с.Можари Овруцького р-ну Житомирської обл. з урахуванням вартості житлового будинку з коефіцієнтами 1,24, 1,18, 1,34 до 101063 грн. 66 коп., мотивуючи тим, що мала у власності вказаний будинок, який здала на баланс сільської ради і перебувала на черзі для отримання компенсації. З моменту постановлення на чергу було проведено індексацію вартості житлового фонду з коефіцієнтами 1,24, 1,18, 1,34. Відповідач відмовляє у перерахунку компенсації.

Від відповідача надійшли заперечення на позов.

Дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 23.04.2007 р., згідно постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 3147/7, позивач перебуває на черзі для отримання компенсації за втрачений вказаний будинок в сумі 51545 грн., який вона здала відповідно до ст.35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 п.8 Положення «Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 15 липня 1997 р. N 755 (далі - Положення), яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 76 від 05.03.2007 р. проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007 р.

Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 100 від 27.02.2008 р. проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.2008 р.

Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.2009 р. проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009 р.

З повідомлення відповідача вбачається, що позивачу відмовлено у перерахунку компенсації в зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України № 1243 від 18.11.2009 р. не передбачено виплати останньої.

Суд вважає вказану відмову протиправною, виходячи з наступного.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі - Порядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 р. № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Постанова Кабінету Міністрів України № 1243 від 18.11.2009 р. набрала чинності з 28.11.2009 р. і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.

Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 23.04.2007 р. і продовжує перебувати на ній після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1243 від 18.11.2009 р. з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 р. слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.

Згідно копії звіту розмір компенсації було визначено станом на 01.03.2007 р. в сумі 51545 грн. 00 коп., тобто до прийняття Наказу № 76 від 05.03.2007 р.

На підставі викладеного, компенсація позивачу повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих з моменту оцінки домоволодіння до 28.11.2009 р.

На час прийняття вищевказаних Наказів № № 76, 100 і 133 позивачу не було виплачено компенсацію в сумі 51545 грн. 00 коп., яка підлягає перерахунку з коефіцієнтами 1,24, 1,18 і 1,34, тобто повинна становити 51545 грн. 00 коп. х 1,24 х 1,18 х 1,34 = 101063 грн. 66 коп.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд враховує вимоги п.8 Положення про те, що індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації, і вважає, що позивач не могла знати про порушення її права до відмови у її перерахунку, яку вона отримала 09.02.2011 р., а тому з цього часу розпочався строк звернення до суду.

Позов подано 16.02.2011 р., тобто в межах шестимісячного строку.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 03 грн. 40 коп., від сплати судового збору відповідач звільнений на підставі п.7 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 суми компенсації вартості житлового будинку № 14 по вул.Хуторянській в с.Можари Овруцького р-ну Житомирської обл. з урахуванням індексів 1,24, 1,18 і 1,34.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 компенсації вартості житлового будинку № 14 по вул.Хуторянській в с.Можари Овруцького р-ну Житомирської обл. з урахуванням індексів 1,24, 1,18 і 1,34 і встановити розмір компенсації в сумі 101063 грн. 66 коп.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області виконати постанову негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд Житомирської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_2