Рішення від 18.05.2016 по справі 907/172/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18.05.2016 Справа № 907/172/16

за позовом ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_1 міської ради, м. Мукачево та Державної екологічної інспекції в Закарпатській області

до відповідача ОСОБА_1 міського комунального підприємства "Мукачівводоканал", м. Мукачево

про стягнення збитків в сумі 51 874, 30 грн.

Суддя Бобрик Г. Й.

За участю представників:

від позивача (ОСОБА_1 міської ради) - не з'явився

від позивача (Державної екологічної інспекції в Закарпатській області) - ОСОБА_2, представник по довіреності № 68/11 від 12.01.2016 року

від відповідача - ОСОБА_3, представник за дорученням № 278 від 25.02.2016 року, ОСОБА_4, начальник (завідуюча) лабораторії стічних вод ММКП "Мукачівводоканал"

прокурор - Валько Д. В., прокурор відділу прокуратури в Закарпатській області

Суть спору: Мукачівська місцева прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_1 міської ради, м. Мукачево та Державної екологічної інспекції в Закарпатській області подала позов до ОСОБА_1 міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" про стягнення збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок забруднення річки Латориця скиданням недостатньо очищених зворотних вод в розмірі 51 874,30 грн.; зазначену суму збитків просить стягнути на користь держави в особі ОСОБА_1 міської ради.

Позивачі у своїх поясненнях, заявлені прокурором позовні вимоги, підтримали повністю.

Відповідач у відзиві на позов, у додаткових поясненнях та представники відповідача усними поясненнями пояснили наступне. ММКП "Мукачівводоканал", маючи пропускну здатність діючих КОС значно нижчу від фактичних надходжень, проводить повну чистку всіх стічних вод, які надходять незважаючи на значну перезавантаженість КОС, які по деяких параметрах не може вкластися в нормативні показними ефективності очистки.

В той же час, відповідач вживає всіх заходів для того, щоб в умовах перезавантаження здійснювати ефективну очистку всіх поступаючих стічних вод і зменшувати скид забруднюючих речовин у р. Латориця. Незважаючи на виявлені позивачем порушення відповідач визнав позов частково в розмірі 25 150,62 грн., яку обрахував за формулою наведеною у контррозрахунку не застосувавши інший коефіцієнт М амонію, ніж позивач.

Представники відповідача заявили, що відсутність коштів та зношене обладнання очисних споруд стало причиною зазначених порушень. З даним питанням підприємство неодноразово зверталось до ОСОБА_1 міської ради (для реконструкції очисного обладнання), проте реконструкція очисних споруд не проводиться.

У судових засіданнях, за згодою сторін, відповідно до ст. 77 ГПК України, суд оголошував перерви до 25.04.2016 року до 14:00 год., до 12.05.2016 року до 12:00 год. та до 18.05.2016 року до 09:45 год. для надання можливості представникам сторін подати суду додаткові письмові докази та заперечення для перевірки розміру нарахованих збитків.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Відповідно до статті 20 цього Закону спеціально уповноваженим органам державного управління у галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів надано право звертатися до господарського суду з позовами про відшкодування збитків і втрат, заподіяних у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Державна екологічна інспекцією в Закарпатській області проводила планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами в результаті господарської діяльності ММКП „Мукачівводоканал”, за результатами якої складено Акт перевірки від 24.07.2015 року.

В ході перевірки було встановлено ряд порушень, зокрема, що відповідачем вимоги передбачені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, не виконуються; перевищені нормативи гранично допустимих скидів (ГДС) умов дозволу на спеціальне водокористування; не дотримуються встановлені нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин; очисні споруди не забезпечують повну біологічну очистку; умови скидання стічних вод у водні об'єкти не дотримуються; заходи щодо припинення скидання забруднюючих стічних вод не виконуються; вимоги щодо запобігання забрудненню водних об'єктів не дотримуються.

За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області було внесено припис від 27.07.2015 року, який ММКП „Мукачівводоканал” необхідно було виконати у визначені строки.

За виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.

Державна екологічна інспекція у Закарпатській області за формулою, зазначеною у п. 9.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та використання водних ресурсів, затв. наказом Мінприроди України від 20.07.2009 року № 389 розрахувала збитки, розмір яких складає 51 874,30 грн.

Добровільно зазначені збитки відповідачем не сплачені.

Згідно з вимогами ст. ст. 66,68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не завдавати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст. 111 Водного кодексу України обов'язок осіб відшкодувати збитки, завдані ним внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законом.

Таким чином, матеріалами справи доведено факт порушення відповідачем норм природоохоронного законодавства, встановлена вина відповідача, сума збитків 51 874,30 грн. є обґрунтованою відповідно до зазначеної Методики, між протиправними діями відповідача та спричиненими збитками, судом встановлено причинний зв'язок.

За викладених обставин господарський суд вважає позов прокурора обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Твердження відповідача стосовно недостатнього фінансування із місцевого бюджету для реконструкції очисних споруд - не є доказом спростування факту порушення природоохоронного законодавства та не є підставою для відмови (зменшення) в задоволенні позову.

Контррозрахунок розміру збитків відповідачем необґрунтований та не підтверджено відповідними доказами стосовно застосованих у формулі показників.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати в сумі 1 378,00 грн. суд покладає на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" (89600, м. Мукачево, вул. Миру, 7; код ЄДРПОУ 03344556) на користь ОСОБА_1 міської ради (89600, м. Мукачево, вул. Пушкіна, 2; код ЄДРПОУ 4053743) суму 51 874,30 грн. збитків.

3. Стягнути з ОСОБА_1 міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" (89600, м. Мукачево, вул. Миру, 7; код ЄДРПОУ 03344556) на користь прокуратури Закарпатської області (88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а; код ЄДРПОУ 02909967; банк отримувача - Державна казначейська служба України; код банку - 820172; рахунок № 35216066018475; код класифікації видатків бюджету - 2800) суму 1 378,00 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду.

Вступну та резолютивну частини рішення проголошено 18.05.2016 року.

Повне рішення складено 25.05.2016 року.

Суддя Бобрик Г.Й.