29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
"31" липня 2006 р. Справа №15/3406-А
за позовом Прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Деражнянського районного центру зайнятості - робочого органу Фонду загальнообов'язкого державного соціального страхування України на випадок безробіття м. Деражня
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива"с. Майдан Чернелівецький Деражнянського району
про стягнення 19701,67 грн.
Суддя Муха М.Є.
Секретар судового засідання Капустян А.В.
Представники сторін:
від позивача Наральник З.О. -за довіреністю № 20-04/919 від 24.07.2006р.
від відповідача Мандибура Г.В. -за довіреністю № 15 від 06.05.2006р.
за участю Шкадько В.В. -прокурора відділу прокуратури Хмельницької області
Постанова приймається 31.07.2006року оскільки в судовому засіданні 25.07.2006р. оголошувалась перерва.
Ухвалою господарського суду від 14.06.2006р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання по справі.
Ухвалою суду від 27.06.2006р. закінчено підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.
Суть спору :
Прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 19701грн. 67коп., з якої 15083грн. 14коп. -недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, 4618грн. 53коп. -пені.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача 15083грн. 14коп. недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Прокурор уточнені позовні вимоги підтримує.
Судом уточнення приймається.
Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні просять залишити позовну заяву без розгляду, а в разі винесення судом рішення в задоволенні стягнення пені в сумі 4618,53 грн. відмовити.
Повідомили, що прокурором в матеріалах позовної заяви необґрунтовано і не долучено доказів в підтвердження того, що Центр зайнятості є органом влади, який представляє інтереси держави. Наголошує, що подання позову прокурором саме в інтересах держави в особі Центру зайнятості суперечить рішенню Конституційного суду України від 08.04.1999 року №3-РП/99, щодо поняття «органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах». Також звертає увагу суду на те, що відповідно до ст.6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, а згідно ст.118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.
Законом України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року № 586 (зі змінами) визначено організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій і в статті 5 сказано, що «склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій» і там же «примірні переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а також типові положення про них затверджуються Кабінетом Міністрів України». Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2005 року № 328 «Про структуру місцевих державних адміністрацій» затверджено «примірний перелік управлінь, відділів та інших структурних підрозділів райдержадміністрацій». Зауважив, що на виконання вищевказаних нормативних документів головою Деражнянської райдержадміністрації видано відповідне розпорядження, де затверджено структуру і перелік управлінь, відділів та інших структурних підрозділів Деражнянської райдержадміністрації». В даному документі Центру зайнятості немає.
Також посилається на те, що Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р №2181-ІІІ є спеціальним Законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обов'язкових платежів), включаючи внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пунктом 1.2. статті 1 даного Закону визначено, що податкові зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Тобто, на страхові внески розповсюджується поняття «податкові зобов'язання». Статтею 2 Закону 2181 визначено не тільки конкретний перелік, а і компетенцію кожного з контролюючих органів, до яких відносяться і органи фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. У п.2.3.1. Закону чітко зазначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Також зазначив, що президія ВГСУ в своєму роз'ясненні від 22.05.2002року №04-5/570 «Про деякі питання участі Прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам» на підставі вказаного рішення Конституційного Суду України зобов'язала суду застосовувати назване рішення і в частині 3 п.2 вказала: «Якщо господарський суд помилково порушив справу за позовом Прокурора чи його заступника, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено:
Згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
25.11.2005року Деражнянським районним центром зайнятості була проведена перевірка правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі Фонд) Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Нива» с. Майдан Чернелівецький Деражнянського району за період з 01.01.2003р. по 31.10.2005р. За результатами перевірки складено акт №35.
Згідно акту перевірки №35 заборгованість Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» с. Майдан Чернелівецький Деражнянського району по страхових внесках перед Фондом складає 25880грн. 94коп.
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2005 рік., відповідачем визначено залишок заборгованості на кінець звітного періоду в сумі 33569,90 грн., пеню в сумі 4618,53 грн.
Оскільки відповідачем дану суму заборгованості в повному обсязі в добровільному порядку не погашено позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» с. Майдан Чернелівецький Деражнянського району 15083грн. 14коп. недоїмки по сплаті страхових внесків.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:
Відповідно до Закону України “Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування“ від 14.01.98р. та п.1 ст.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 11.01.01р. загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття -це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від них обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Виконавча дирекція Фонду та її poбoчi органи ведуть реєстр платників страхових внесків, проводять збір страхових внесків, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхування на випадок безробіття, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються, зокрема на міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Як встановлено абз. 11 ч. 2 ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення», державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ i організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
Відповідно до п. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
У разі нестачі у роботодавців коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться у пропорційних сумах.
Заперечення відповідача судом до уваги не приймаються з наступних підстав:
За змістом п.1 ст.3 КАС України, справою адміністративною юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно -правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції.
Відповідно до статті 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь -якій стадії адміністративного процесу.
У позовній заяві прокурора є посилання на те, що позов подається в інтересах держави і наведене необхідне обґрунтування.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.99 № 3-рп/99 зі справи № 1-1/99 під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Центр зайнятості є також робочим органом Фонду і як такий, зокрема, контролює правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, представляє інтереси Фонду в судових органах тощо.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 зі справи № 1-2/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що частина друга статті 124 Конституції України передбачає право юридичної особи на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-якими не забороненими законом засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Суб'єкти правовідносин, у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх прав безпосередньо на підставі Конституції України. Держава має забезпечувати захист прав усіх суб'єктів правовідносин, в тому числі у судовому порядку. Право юридичної особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Фонд створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною другою статті 10, частинами першою і другою статті 12 даного Закону, управління Фондом здійснюють правління Фонду та виконавча дирекція Фонду; виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду; функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до статті 34 названого Закону забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду. З врахуванням викладеного суд вважає, що Центр зайнятості є належним позивачем у справі.
Судом враховується, що відповідач, як роботодавець, є платником внесків до Фонду загальнообов'язкового Державного соціального страхування України на випадок безробіття, а згідно п.2 ст. 35 цього Закону, роботодавець, як страхувальник, зобов'язаний своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески.
Частиною 2 ст.38 цього Закону визначено, що несплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
При цьому судом враховується, що відповідно до ст. 39 Закону правовідносини за цим законом вирішуються у судовому порядку.
За таких обставин, позовні вимоги відповідають чинному законодавству та фактичним обставинам справи, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.6, 14, 51, 71, 86, 104, 105, 112, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6-7 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Позов Прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Деражнянського районного центру зайнятості -робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття м. Деражня до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» с. Майдан Чернелівецький Деражнянського району про стягнення 15083грн. 14коп. заборгованості задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» (с. Майдан Чернелівецький Деражнянського району, код 3788224) на користь Деражнянського районного центру зайнятості -робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (м. Деражня, Майдан Привокзальний, 2, код 22986958) 15083грн. 14коп. заборгованості.
Згідно з ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно з ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 5 примірників:
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу,
4 -прокуратурі Хмельницької області;
5 -прокуратурі Деражнянського району.