Рішення від 16.05.2016 по справі 909/996/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2016 р. Справа № 909/996/15

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В., секретар судового засідання Мартиненко І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, вул. Чорновола, 9, м.Івано-Франківськ, 76018, в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, в особі Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України, вул. Національної Гвардії, 14, м. Івано-Франківськ, 76018,

до відповідача: ОСОБА_1 сільської ради, вул. Криховецька, 79, с. Крихівці, Івано-Франківська обл., 76493,

до відповідача: приватного підприємства "Управляюча компанія "Калинова слобода", вул.Василіянок, 15/97, м. Івано-Франківськ, 76000,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Кабінет Міністрів України, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008,

про визнання протиправним та скасування рішення 38 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009, рішення 59 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 01.08.2014 та визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, укладених між відповідачами, від 24.11.2014 площею 2,3709 га та 3,3836 га та від 22.12.2014 площею 0,6382 га та 0,5243га,

за участю:

від прокуратури: представник ОСОБА_2, посвідчення №041530 від 17.02.2016,

від Міністерства оборони України: представник ОСОБА_3, довіреність №220/793/д від 30.12.2015,

від Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України: представник ОСОБА_4, довіреність №11/1534 від 30.12.2015,

від відповідача ПП "Управляюча компанія "Калинова слобода": представник ОСОБА_5, довіреність №1/16 від 10.05.2016,

від відповідача ОСОБА_1 сільської ради: не з'явився,

від третьої особи Кабінету Міністрів України: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Військовим прокурором Івано-Франківського гарнізону заявлено позов в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, в особі Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України до ОСОБА_1 сільської ради та приватного підприємства "Управляюча компанія "Калинова слобода" про визнання протиправним та скасування рішення 38 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009, рішення 59 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 01.08.2014 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, який укладений між відповідачами.

В заяві про уточнення позовних вимог №50-1638вих16 від 10.05.2016 (вх. №6697/16 від 16.05.2016) прокуратура вказала ідентифікуючі ознаки оскаржуваного договору оренди земельної ділянки, який укладений між відповідачами, а саме просить визнати недійсними договори оренди земельних ділянок, укладені між відповідачами, від 24.11.2014 площею 2,3709 га, від 24.11.2014 площею 3,3836 га, від 22.12.2014 площею 0,6382 га, від 22.12.2014 площею та 0,5243га.

Згідно з ухвалою суду від 10.05.2016 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, було залучено Кабінет Міністрів України.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що у 1947 році для військових потреб КЕЧ району в с. Крихівці Івано-Франківської міської ради по вул. 22 Січня відведено земельну ділянку загальною площею 8,5 га. Вказує, що права держави на спірну земельну ділянку підтверджуються державним актом на право користування землею Б№023544 від 1979 року. Зазначає, що згідно з рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської районної (міської) ради депутатів трудящих №24 від 1979 року за військовими складами 73847 закріплено в безстрокове і безоплатне користування 8,5 га землі в межах згідно з планом землекористування, відповідно до якого земельна ділянка №3 знаходиться в с. Крихівці, в даний час по вул. 22 Січня, тобто вказану ділянку надано в постійне користування для розташування і постійної діяльності військових частин. Відповідно до договору міни нерухомого майна на житло для військовослужбовців та членів їхніх сімей від 24.09.2004 Міністерство оборони України передало ТОВ "Прикарпатська фінансова компанія", у тому числі військове майно, будівлі та споруди, що знаходиться в с. Крихівці Івано-Франківської міської ради по вул. 22 Січня. Посилається на те, що у зв'язку з передачею військового нерухомого майна відповідно до ч.1 ст.120 ЗК, ст. 377 ЦК України підлягала передачі і земельна ділянка, на якій вони розміщені і яка необхідна для їх обслуговування. Така передача була здійснена на підставі листа Міністерства оборони України №220/575 від 13.02.2009 згідно з рішенням 38 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009. Вважає, що дане рішення підлягає визнанню недійсним, оскільки відповідно до Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями і Керівництва з обліку земель (земельних ділянок) в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України”, затверджених наказом Міністра оборони України №483 від 22.12.1997, постійно діючою комісією з питань використання фондів та земель оборони, які вивільняються в ході реформування Збройних Сил України було прийнято рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 5,66 га, і, відповідно, Міністром оборони України ОСОБА_1 сільській раді було направлено лист про згоду на припинення права користування земельною ділянкою саме такої площі; а 2,84 га цієї землі залишились у землекористуванні Івано-Франківського КЕЧ району, які планувалось використати у будівництві житла для військовослужбовців. Проте згідно рішення ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009 вся спірна земельна ділянка була прийнята у комунальну власність територіальної громади та надалі надана в оренду ПП "Управляюча компанія "Калинова слобода". Вважає, що вказане рішення суперечить ч.3 ст.142 ЗК України, і внаслідок його незаконності підлягає визнанню недійсним рішення 59 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 01.08.2014, а також договори оренди земельних ділянок, які укладені між відповідачами 24.11.2014 площею 2,3709 га та 3,3836 га та від 22.12.2014 площею 0,6382 га та 0,5243га.

Міністерство оборони України заявлені позовні вимоги підтримало та у письмових поясненнях вказало на відсутність належної згоди Міністерства оборони України на припинення права користування спірною земельною ділянкою, оскільки відповідно до п.12 Положення про Міністерство оборони України, п.1.4. Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України, п. 2.8.1. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України рішення Міністра оборони можуть прийматись у вигляді наказів або директив. Наказ є основним розпоряджувальним документом військового управління, а в даному випадку наказ Міністра оборони України не видавався. Крім того, посилається на те, що згідно ст. 13, ст. 84 ЗК України, ст. 116 Конституції України повноваження щодо розпорядження землями державної власності відноситься виключно до повноважень Кабінету Міністрів України, який і має право припиняти право постійного користування земельною ділянкою, що входить до складу земель оборони. Зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 149 ЗК України вилучення земельної ділянки провадиться за згодою землекористувачів на підставі, зокрема, рішень Кабінету Міністрів України, а нормами ст.143 Конституції України та ст. 12 ЗК України не передбачено повноважень сільських рад здійснювати вилучення земельних ділянок з державної в комунальну власність. Виходячи з викладеного, вважає незаконним вилучення 2,84 га спірної земельної ділянки та подальшу передачу її в оренду.

Представник Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України підтримав позовні вимоги з наведених мотивів.

Представник третьої особи - Кабінету Міністрів України - в судове засідання не з'явився, письмових пояснень з приводу заявленого позову не подав. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Відповідач ПП "Управляюча компанія "Калинова слобода" проти позову заперечив. Представник даного відповідача вказав на безпідставність посилання на те, що спірна земельна ділянка чи її частина перебувають на обліку Івано-Франківської КЕЧ району. При цьому відмітив, що відповідні зміни до земельно-облікових та правовстановлюючих документів внесені не були. Вважає, що відповідно до рішення Івано-Франківської районної (міської) ради депутатів трудящих №24 від 1979 року для обслуговування будівель військового містечка була відведена земельна ділянка, площею 8,5 га, яка і перейшла до нового землекористувача - ТзОВ “Прикарпатська фінансова корпорація” на підставі договору міни від 24.09.2004. Посилається на те, що прокуратурою невірно обрано спосіб захисту порушеного права, оскільки оскаржувані рішення органу місцевого самоврядування є ненормативними актами, які застосовуються одноразово і вичерпують свою дію шляхом виконання. Також вказує на те, що ст. 152 ЗК України не передбачає такого способу захисту порушеного права як визнання рішення органу місцевого самоврядування протиправним. Заперечує наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави прокурором, оскільки прокурор не визначив, в чому полягає суть порушеного права держави. При цьому не визнає право постійного користування землею Івано-Франківської КЕЧ району, так як не представлено відповідне рішення ради. З посиланням на ст. 203, ст. 215 ЦК України та інші норми чинного законодавства обґрунтовує те, що визнання рішення органу місцевого самоврядування нечинним не обумовлює визнання недійсними вказаних договорів оренди.

Відповідач ОСОБА_1 сільська рада позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити, оскільки підставою прийняття рішення 38 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009 став лист Міністра оборони України №220/575 від 13.02.2009, в якому надана згода на припинення права постійного користування земельною ділянкою 8,5 га. На виконання рішення 38 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009 здійснено передачу даної земельної ділянки, про що 20.08.2009 складено відповідний акт. По вимозі про визнання протиправним та скасування рішення 38 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009 просить застосувати наслідки пропуску позовної давності, передбачені ст. 267 ЦК України, про що подав відповідну заяву. Рішення 59 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 01.08.2014 вважає правомірним, таким, що прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом. Вказує на невизначеність вимоги про визнання договору недійсним, а також на те, що договори оренди землі, укладені між відповідачами, не порушують прав позивачів, оскільки вони не є землекористувачами спірної земельної ділянки.

Аналогічні пояснення учасники процесу дали в судових засіданнях.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши представлені ними докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, суд встановив наступне.

Згідно з державним актом на право користування землею Б№023544, виданим виконавчим комітетом Івано-Франківської районної ради в 1979 році, за Івано-Франківською КЕЧ району (в/ч 73847) було закріплено в безстрокове і безоплатне користування 53,9 га землі згідно з планом землекористування. Відповідно до плану землекористування до складу цих земель входила земельна ділянка №3 в с.Крихівці площею 8,5 га.

З плану військового містечка №55, виготовленого 28.10.2014, вбачається, що дана земельна ділянка розташована в с.Крихівці Івано-Франківської міської ради, вул. 22 Січня (в/ч №55)

Між Міністерством оборони України та ТзОВ “Прикарпатська фінансова компанія” 24.09.2004 було укладено договір міни нерухомого майна на житло для військовослужбовців та членів їх сімей, відповідно до якого Міністерство оборони України передає у власність ТзОВ “Прикарпатська фінансова компанія” військове майно - будівлі і споруди, зокрема ті, що знаходяться в с.Крихівці Івано-Франківської міської Між Міністерством оборони України та ТзОВ “Прикарпатська фінансова компанія” 24.09.2004 було укладено договір міни нерухомого майна на житло для військовослужбовців та членів їх сімей, відповідно до якого Міністерство оборони України передає у власність ТзОВ “Прикарпатська фінансова компанія” військове майно - будівлі і споруди, зокрема ті, що знаходяться в с.Крихівці Івано-Франківської міської ради, вул. 22 Січня,166а.

ради, вул. 22 Січня,166а. До ОСОБА_1 сільської ради надійшов лист Міністра оборони України №220/575 від 13.02.2009 (вх. №145 від 13.07.2009), в якому вказано, що на виконання умов договору міни від 24.09.2004 Міністерство оборони України надає згоду на припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 8,5 га військового містечка №55 (с.Крихівці Івано-Франківської області). Даний лист надійшов в ОСОБА_1 сільську раду в нотаріально завіреній копії.

На підставі даного листа ОСОБА_1 сільською радою було прийнято рішення від 24.07.2009, в якому вказано: “Прийняти від Міністерства оборони України земельну ділянку площею 8,5 га військового містечка №55 в комунальну власність територіальної громади с.Крихівці.”

Передача даної земельної ділянки до земель запасу с. Крихівці відбулась відповідно до акту від 20.08.2009.

Надалі ОСОБА_1 сільська рада здійснювала розпорядження даною земельною ділянкою.

Зокрема, в зв'язку з набуттям ПП «Люкс-Буд» права власності на об'єкти нерухомого майна військового містечка №55 (договір про поділ нерухомого майна від 10.11.2011, витяг про державну реєстрацію прав №32015788 від 11.11.2011) даній особі було надано в оренду відповідні земельні ділянки.

Рішенням ОСОБА_1 сільської ради від 01.02.2012 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП “Люкс-буд”, цільове призначення якої для будівництва групи житлових будинків з приміщеннями громадського призначення та громадського харчування, по вул. 22 Січня, 166А, площею 5,7549 га, в тому числі: земельна ділянка №1 площею - 2,3713 га та земельна ділянка №2 площею 3,3836 га, а також надано дозвіл на укладення відповідних договорів оренди землі.

На підставі даного рішення між ОСОБА_1 сільською радою та ПП «Люкс-Буд» було укладено договори оренди від 02.02.2012 щодо земельних ділянок площею 2,3713га та площею 3,3836 га (зареєстровані 09.02.2012 за №261010004000338 та №261010004000337, відповідно) .

Також між цими ж сторонами було укладено договір оренди землі від 30.08.2013 на користування земельною ділянкою для створення озеленених рекреаційних територій загального користування площею 0,5243га (витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10558740 від 09.10.2013), договір оренди землі від 30.08.2013 на користування земельною ділянкою для створення озеленених рекреаційних територій загального користування площею 0,6382 га (витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №10561928 від 09.10.2013).

В зв'язку із закінченням будівництва “Групи багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення та громадського харчування на вул. 22 Січня, 166а (поштова адреса - вул. Двірська в с.Крихівці), що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації №ІФ 143133530557 від 19.12.2013, ПП “Люкс-буд” звернулось до ОСОБА_1 сільської ради з заявою №79 від 23.05.2013 про припинення дії вищевказаних договорів оренди землі.

Передача житлового комплексу (його частини) з балансу ПП “Люкс-Буд” на баланс ПП "Управляюча компанія "Калинова слобода" здійснено за актом приймання-передачі від 05.05.2014.

Слід зазначити, що згідно повідомлення державного реєстратора від 11.09.2015 в цей день внесено запис №111911110019006519 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи приватного підприємства “Люкс-буд”.

В зв'язку з викладеним ПП "Управляюча компанія "Калинова слобода" звернулось до ОСОБА_1 сільської ради з листом (вх. №146 від 27.05.2014) про укладення договорів оренди земельної ділянки.

Рішенням 58 сесії 6 демократичного скликання ОСОБА_1 сільської ради від 24.06.2014 розірвано з ПП "Люкс-Буд" договір оренди реєстраційний номер 261010004000338 від 09.02.2012, договір оренди реєстраційний номер 261010004000337 від 09.02.2012, договір оренди індексний номер 10561655 від 10.07.2013, договір оренди індексний номер 10557848 від 10.07.2013 з дня реєстрації договорів оренди відповідних земельних ділянок з ПП "Управляюча компанія "Калинова слобода".

Рішенням 58 сесії 6 демократичного скликання ОСОБА_1 сільської ради від 24.06.2014 надано дозвіл ПП "Управляюча компанія "Калинова слобода" на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, а саме для обслуговування групи багатоповерхових житлових будинків з приміщеннями громадського призначення та громадського харчування по вул. Двірська, площею 2,3713 га; для обслуговування групи багатоповерхових житлових будинків з приміщеннями громадського призначення та громадського харчування по вул. Двірська, площею 3,3836 га; для обслуговування озеленених рекреаційних територій загального користування по вул. Двірська, площею 0,5243 га; для обслуговування озеленених рекреаційних територій загального користування по вул. Двірська, площею 0,6382 га.

Оскаржуваним рішенням 59 сесії ОСОБА_1 сільської ради 6 демократичного скликання від 01.08.2014 внесено зміни в рішення 58 сесії 6 демократичного скликання ОСОБА_1 сільської ради від 24.06.2014 та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 6,9174 га для обслуговування групи багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення та громадського харчування на вул. Двірська, з них 5,7549 га - прибудинкова територія, 1,1625 га - озеленені рекреаційні території загального користування.

Як вбачається з витягів з рішення ОСОБА_1 сільської ради від 28.10.2014, ПП “Управляюча компанія "Калинова слобода" затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для обслуговування групи багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського харчування на території с. Крихівці, вул.Двірська, площею 2,3709 та площею 3,2836га та надано дозвіл на укладення договорів оренди землі терміном на 5 років. Відповідно, між сторонами були укладені договори оренди землі від 24.11.2014 площею 2,3709 та площею 3,3836га. Вказане речове право зареєстроване, що підтверджується витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №31103508 від 17.12.2014 та №31100114 від 16.12.2014, відповідно.

На підставі рішення ОСОБА_1 сільської ради від 05.12.2014 було укладено договори оренди від 02.02.2012 щодо земельних ділянок площею 2,3713га та площею 3,3836га (зареєстровані 09.02.2012 за №261010004000338 та №261010004000337, відповідно).

Також між ОСОБА_1 сільською радою та ПП «Люкс-Буд» укладено договори оренди від 22.12.2014 на користування земельними ділянками для створення озеленених рекреаційних територій загального користування площею 0,6382 га (витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №32282151 від 16.01.2015) та площею 0,5243га (витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №32285282 від 16.01.2015).

Господарськими судами розглядалась справа №7/61-9/80 за позовом Міністерства оборони України до ТзОВ “Станіславська торгова компанія”, Міністерства економіки України, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району, Кабінет Міністрів України, Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ТзОВ “Карпатська нафтова компанія”, ТзОВ “Станіславбудкомплект”, ПП “Люкс - Буд”, ВАТ “Державний ощадний банк України”, за участю військового прокурора Західного регіону України, про визнання недійсним договору міни нерухомого військового майна на житло для військовослужбовців і членів їх сімей від 24.09.2004. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 25.01.2016 у даній справі було скасовано рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.2015 і прийнято нове рішення, позов задоволено частково, визнано недійсним договір міни нерухомого військового майна на житло для військовослужбовців і членів їх сімей від 24.09.2004, укладений між Міністерством оборони України та ТОВ “Станіславська торгова компанія”, в позові про зобов'язання ТОВ “Станіславська торгова компанія” повернути Міністерству оборони України все отримане по договору міни від 24.09.2004 - відмовлено. При цьому встановлено, що, реалізуючи набуте право власності на квартири, Міністерство оборони України передало вказані квартири для сімей військовослужбовців, тобто отримані позивачем квартири перейшли у володіння інших осіб, що підтверджується актами прийому - передачі квартир від 10.01.2006, які в подальшому здійснили їх приватизацію. Аналогічно,ТОВ “Прикарпатська фінансова компанія”, правонаступником якої на даний час є ТОВ “Станіславська торгова компанія”, реалізувало своє право, відчужило отримане від Міністерства оборони України нерухоме військове майно на підставі договорів купівлі - продажу від 13.12.2004 ТОВ “Карпатська нафтова компанія”. ТОВ “Карпатська нафтова компанія” було укладено відповідні договори купівлі-продажу частини нерухомого майна, яке було придбано у ТОВ “Прикарпатська фінансова компанія”, в тому числі військове містечко № 55 - продано ПП "Люкс-Буд" у 2011. Дані обставини згідно ст. 35 ГПК України є преюдиціальними.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що відповідно до ст. 29 ГПК України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” при зверненні з даним позовом прокурор визначив орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, Міністерство оборони України та Івано-Франківську квартирно-експлуатаційну частину району Міністерства оборони України. Дані особи набули статусу позивача. А тому відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 152 ЗК України, ст. 1 ГПК України підлягає з'ясуванню питання, чи порушені права і охоронювані інтереси даних осіб, на захист яких подано позов.

Як вже зазначалось, оскаржуваним рішенням ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009 було прийнято від Міністерства оборони України земельну ділянку площею 8,5 га військового містечка №55 в комунальну власність територіальної громади с.Крихівці. Тобто, даним рішенням оформлено передачу земельної ділянки державної форми власності в комунальну власність. В даному рішенні не відображенні питання припинення права користування земельною ділянкою позивачів відповідно до ст. 141 ЗК України. На час його прийняття в ст. 84 ЗК України було передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону. До повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Враховуючи викладене, належним позивачем у даній справі має бути Кабінет Міністрів України, як орган, уповноважений здійснювати розпорядження даною земельною ділянкою. Права позивачів даним рішенням не порушені. Як передбачено ч.3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Генеральної прокуратури України або регіональної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора України або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.

В даному випадку Міністерство оборони України та Івано-Франківська квартирно-експлуатаційна частина району Міністерства оборони України не є належними позивачами, що є підставою для відмови в позові.

Внаслідок відсутності порушеного права позивачів не підлягають дослідженню обставини пропуску позовної давності та інші обставини, на які посилаються сторони.

По вимозі про визнання недійсним рішення 59 сесії ОСОБА_1 сільської ради 6 демократичного скликання від 01.08.2014, яким внесено зміни в рішення 58 сесії 6 демократичного скликання ОСОБА_1 сільської ради від 24.06.2014 та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки в оренду, слід зазначити, що дане рішення є ненормативним актом, який передбачає конкретні приписи, звернений до окремого суб'єкта, юридичної особи, застосовується одноразово і після реалізації вичерпує свою дію (рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 у справі № 7-рп/2009). В рішенні Верховного суду України від 11.11.2014 у справі №21-405а14 вказано, що позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Вимога про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок є похідною від вимог про визнання недійсними оскаржуваних рішень.

Частиною 1 ст. 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Прокурором не обґрунтовано та не доведено наявність підстав для визнання вказаних договір оренди землі недійсними.

Враховуючи викладене, в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ст. 43 ГПК України судові витрати покладаються на позивачів в рівних частинах.

Керуючись ст.ст. 8, 124 Конституції України, ст.ст.43,49, ст. 82 -ст.85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України до ОСОБА_1 сільської ради та приватного підприємства "Управляюча компанія "Калинова слобода" про визнання протиправним та скасування рішення 38 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 24.07.2009, рішення 59 сесії ОСОБА_1 сільської ради від 01.08.2014 та визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, укладених між відповідачами, від 24.11.2014 площею 2,3709 га та 3,3836 га та від 22.12.2014 площею 0,6382 га та 0,5243га,

Стягнути з Міністерства оборони України в доход державного бюджету 4134 (чотири тисячі сто тридцять чотири) грн судового збору.

Стягнути з Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України в доход державного бюджету 4134 (чотири тисячі сто тридцять чотири) грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 23.05.16

Суддя Малєєва О. В.