Ухвала від 18.05.2016 по справі 910/11077/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

18.05.2016Справа № 910/11077/15

за заявою про за позовом Київської міської ради роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року у справі №910/11077/15 Публічного акціонерного товариства «АТП - 1»

до за участю про за участю Київської міської ради Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору 1. Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); 2. Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві; 3. Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); стягнення 15 686 423 грн. 29 коп. прокуратури міста Києва

Головуючий суддя Чинчин О.В.

Суддя Сівакова В.В.

Суддя Цюкало Ю.В.

Представники:

Від Позивача: Василенко А.С. (представник за Довіреністю);

Красько О.В. (представник за Довіреністю);

від Відповідача (Заявника): Семенюк Н.М. (представник за Довіреністю);

від Третьої особи - 1: Трохлюк А.М. (представник за Довіреністю);

від Третьої особи - 2: Новіцької Л.О. (представник за Довіреністю);

від Третьої особи - 3: Заболотній С.В (представник за Довіреністю)

від прокуратури: не з'явились;

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «АТП - 1» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради про стягнення 15 686 423 грн. 29 коп.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15 позов задоволено повністю. Стягнуто з Київської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства «АТП - 1» 15 686 423 грн. 29 коп. та судовий збір у розмірі 73 080 грн. 00 коп.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 04.02.2016 року рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 № 910/11077/15 залишено без змін.

29.02.2016 року на виконання Рішення суду від 16.07.2015 р. по справі №910/11077/15 господарським судом міста Києва було видано Наказ.

Постановою Вищого господарського суду України від 20.04.2016 року постанову Київського апеляційного господарського суду від 04.02.2016 у справі №910/11077/15 Господарського суду міста Києва залишено без змін.

28.04.2016 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) отримано від Київської міської ради Заяву про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15, якою просить роз'яснити резолютивну частину рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15 в частині стягнення 15 686 423 грн. 29 коп. шляхом безспірного списання з рахунків Головного управління казначейства у м. Києві: номер рахунка 31517943700001, код класифікації доходів бюджету 33010400, код ЄДРПОУ 3799783, - 90% від суми стягнення та номер рахунку 31119114700001, код класифікації доходів бюджету 33010400, код ЄДРПОУ 3799783, - 10% від суми стягнення.

29.04.2016 року суддя Чинчин О.В. звернулась із заявою до Керівника апарату Господарського суду міста Києва про визначення складу суду у зв'язку з перебуванням судді Ярмак О.М. у відпустці.

Розпорядженням Керівника апарату Господарського суду міста Києва від 29.04.2016 року призначено повторний автоматичний розподіл справи № 910/11077/15, у зв'язку із відпусткою судді Ярмак О.М., яка приймала участь у колегіальному розгляді справи.

Відповідно до автоматичного розподілу справ Господарського суду міста Києва, справу № 910/11077/15 передано до розгляду колегії суддів у складі: Чинчин О.В. (головуючий), суддів - Сівакова В.В., Цюкало Ю.В.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.04.2016 року прийнято до розгляду Заяву Київської міської ради про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15 у складі колегії суддів у складі: Чинчин О.В. (головуючий), суддів - Сівакова В.В., Цюкало Ю.В., призначено розгляд заяви на 18.05.2016 року.

13.05.2016 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) отримано від Публічного акціонерного товариства «АТП - 1» письмові пояснення на заяву Київської міської ради про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15, якими просив суд відмовити у задоволенні заяви.

В судовому засіданні 18.05.2016 року представник Київської міської ради підтримав подану заяву про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15, просив суд її задовольнити. В судовому засіданні представники Позивача надали усні пояснення по суті заяви, просили суд відмовити в задоволенні Заяви Київської міської ради про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15. Представники Третіх осіб надали усні пояснення по суті заяви Київської міської ради. В судове засідання представник прокуратури міста Києва не з'явився, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується поверненням на адресу суду рекомендованого повідомлення про вручення 06.05.2016 року уповноваженій особі державного органу ухвали суду від 29.04.2016 року.

Таким чином, Суд приходить до висновку, що прокуратура міста Києва про час та місце судового засідання була повідомлена належним чином.

За таких обставин, незважаючи на те, що представник прокуратури міста Києва в судове засідання не з'явився, за висновками суду, неявка учасників судового спору не перешкоджає розгляду Заяви по суті.

Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши представників Сторін, Третіх осіб, дійшов висновку про задоволення Заяви Київської міської ради про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15 з наступних підстав.

Відповідно до статті 89 Господарського процесуального кодексу України суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту, а також за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення. Про роз'яснення рішення, ухвали, а також про виправлення описок чи арифметичних помилок виноситься ухвала. Подання заяви про роз'яснення рішення суду допускається, якщо воно ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання.

Роз'яснення рішення або виправлення в ньому описок чи арифметичних помилок здійснюється тим же суддею (складом суду), що приймав первісне рішення, за винятком випадків, про які йдеться в абзаці першому пункту 13 цієї постанови. Здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, або фактично про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд відмовляє в роз'ясненні рішення. Роз'яснено може бути лише таке судове рішення, яке набрало законної сили та не скасоване на момент звернення по його роз'яснення. В іншому разі господарський суд відмовляє в його роз'ясненні, а якщо рішення скасовано в певній частині, - роз'яснює його в тій частині, в якій рішення залишено без змін (залишено в силі), а в решті відмовляє у роз'ясненні. Суд нижчої інстанції також не вправі роз'яснювати судові рішення суду вищої інстанції, в тому числі про зміну чи скасування рішення суду нижчої інстанції. (п.18 постанови Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012 року «Про судове рішення»)

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 04.02.2106 року у справі №910/11077/15 встановлено, що грошові кошти в загальному розмірі 15 686 423,29 грн., які надійшли від ПАТ "АТП - 1" в рахунок сплати вартості земельної ділянки обумовленої Договором купівлі-продажу, були перераховані на рахунок №33119327700001 ГУ ДКСУ у м. Києві, що підтверджується Листом №05710-10707 від 17.06.2015 року Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Крім того, у постанові Вищого господарського суду України від 20.04.2016 року у справі №910/11077/15 також зазначено, що грошові кошти в загальній сумі 15686423,29грн., які надійшли від ПАТ "АТП - 1" в рахунок сплати вартості земельної ділянки, обумовленої Договором купівлі-продажу, були перераховані на рахунок №33119327700001 ГУ ДКСУ у м. Києві, що підтверджується Листом №05710-10707 від 17.06.2015 Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).

Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно:

1) за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, вищі спеціалізовані суди та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників;

2) за бюджетними призначеннями, визначеними рішенням про бюджет Автономної Республіки Крим, - уповноважені юридичні особи (бюджетні установи), що забезпечують діяльність Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а також міністерства та інші органи влади Автономної Республіки Крим в особі їх керівників;

3) за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Головні розпорядники коштів Державного бюджету України визначаються відповідно до пункту 1 частини другої цієї статті та затверджуються законом про Державний бюджет України шляхом встановлення їм бюджетних призначень. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет відповідно до пунктів 2 і 3 частини другої цієї статті.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/20, визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.

Відповідно до п. 4 названого Положення Казначейство України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів; здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду; здійснює розподіл коштів між державним бюджетом, бюджетами Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також між місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених бюджетним законодавством, і перерахування розподілених коштів за належністю; проводить взаємні розрахунки між державним бюджетом та бюджетами Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також між місцевими бюджетами у порядку, встановленому законодавством; веде базу даних про мережу розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, складає та веде єдиний реєстр розпорядників та одержувачів бюджетних коштів; веде облік бюджетних асигнувань, доводить до розпорядників та одержувачів бюджетних коштів витяг із розпису державного бюджету та зміни до нього.

Частиною 1 ст.3 Закону України "Про гарантії виконання судових рішень" визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до пункту 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845 (далі - Порядок), визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, що надійшли в інший установлений законодавством спосіб. (п.16 Порядку)

Відповідно до п.п.19,20 Порядку безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів. У разі коли рахунок, з якого необхідно здійснити безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, на дату прийняття виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету до виконання або надходження інформації, зазначеної у пункті 18 цього Порядку, змінено у зв'язку з внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів, безспірне списання таких коштів здійснюється із зміненого рахунка, на якому обліковуються надходження бюджету та на який в поточному бюджетному періоді зараховується відповідний вид надходжень, з урахуванням пропозицій органу, що контролює справляння надходжень бюджету.

Згідно з п. 26 цього Порядку безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).

Для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок (п. 48 Порядку).

Таким чином, основною умовою стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів шляхом їх безспірного списання з рахунків, на яких обліковуються надходження бюджету, є принцип, згідно з яким, повертаються лише кошти, якщо вони туди зараховувались.

Як вбачається з листа Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №054-1-2-13/1388 від 28.04.2016 р. в органах казначейства відкриті наступні рахунки на ім'я Головного управління казначейства у м. Києві код класифікації доходів бюджету 33010400, код ЄДРПОУ 3799783, номер рахунку 31517943700001 - 90% від суми стягнення та номер рахунку 31119114700001, код класифікації доходів бюджету 33010400, код ЄДРПОУ 3799783, - 10% від суми стягнення.

Таким чином, враховуючи приписи чинного законодавства України, фактичні обставини справи, Суд приходить до висновку, що Заява Київської міської ради про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15 підлягає задоволенню. При цьому, Суд звертає увагу, що у прохальній частині заяви Київською міською радою невірно зазначено номер ЄДРПОУ Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, а саме замість « 37993783» зазначено « 3799783» відповідно до інформації розміщеної на веб-сайті Міністерства юстиції України.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 86 та 89 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Київської міської ради про роз'яснення рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15 - задовольнити.

2. Роз'яснити рішення Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 року по справі №910/11077/15 наступним чином, а саме, що стягнення з Київської міської ради (01044, м.Київ, ВУЛИЦЯ ХРЕЩАТИК, будинок 36, Ідентифікаційний код юридичної особи 22883141) на користь Публічного акціонерного товариства «АТП - 1» (01013, м.Київ, ВУЛИЦЯ ПРОМИСЛОВА, будинок 1, Ідентифікаційний код юридичної особи 03746384) 15 686 423 (п'ятнадцять мільйонів шістсот вісімдесят шість тисяч чотириста двадцять три) грн. 29 (двадцять дев'ять) коп. здійснюється шляхом безспірного списання з рахунків Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві: номер рахунка 31517943700001, код класифікації доходів бюджету 33010400, код ЄДРПОУ 37993783 - 90% від суми стягнення та номер рахунка 31119114700001, код класифікації доходів бюджету 33010400, код ЄДРПОУ 37993783 - 10% від суми стягнення.

Головуючий суддя О.В. Чинчин

Суддя В.В. Сівакова

Суддя Ю.В. Цюкало