03680, м. Київ, вул. Солом'янська, 2-А
Справа № 22-ц-вп/796/703/2016 Доповідач - Музичко С.Г.
13 травня 2016 року суддя судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду міста Києва Музичко С.Г. розглянувши клопотання ОСОБА_2 про визначення підсудності позовної заяви ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про розірвання шлюбу,
12 травня 2016 року до Апеляційного суду м. Києва надійшло клопотання ОСОБА_2, про визначення підсудності матеріалів позовної заяви, у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя Свердловським міським управлінням юстиції у Луганській області.
Ознайомившись зі змістом клопотання та проаналізувавши наведені в ньому доводи, вбачається, що клопотання не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
У відповідності до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 107 ЦПК України визначено, що усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.
Згідно із ст. 109 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.
Також, ч. 2 ст. 110 ЦПК України передбачено, що позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
Отже, процесуальним законом чітко визначено підсудність справ, в даному випадку, про розірвання шлюбу, натомість заявник просить змінити визначену законом підсудність справи, з огляду на окупацію території Луганської області України.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, визначені заходи правового реагування на тимчасово окупованій території у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях, та визначено змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя судам, та забезпечити розгляд: цивільних справ , підсудних місцевим загальним судам, розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя,- місцевими загальними судами міста Києва, що визначаються Апеляційним судом м. Києва.
При цьому слід зазначити, що інших тимчасово окупованих територій, окрім визначених вказаним законом, на території України законодавцем не визначено, а тому підстави для застосування норм даного Закону на іншу територію України, відсутні.
Закон України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» від 12.08.2014, визначає заходи правового регулювання в районі проведення антитерористичної операції і забезпечує доступ громадян та юридичних осіб до суду.
Ст.1 Закону, передбачає особливості визначення територіальної підсудності в районі проведення антитерористичної операції. Так, Державна судова адміністрація України, складає перелік місцевих та апеляційних судів, які знаходяться в районі проведення такої операції та в яких неможливо здійснювати правосуддя, і направляє відповідні подання до голів вищих спеціалізованих судів для прийняття рішень, передбачених ч.1 і 2 ст.1 Закону.
На теперішній час, перелік місцевих та апеляційних судів, на які розповсюджується дія Закону, визначено розпорядженням голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 2710/38- 14 від 02.09.2014.
За таких обставин, підстави для задоволення клопотання ОСОБА_2 про визначення підсудності для розгляду його позовної заяви про розірвання шлюбу, відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 107-110 ЦПК України, -
В задоволенні клопотання ОСОБА_2 про визначення підсудності позовної заяви ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про розірвання шлюбу, місцевому загальному суду м. Києва - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя