Постанова від 18.05.2016 по справі 902/1502/15

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2016 року Справа № 902/1502/15

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Мамченко Ю.А.

судді Тимошенко О.М. ,

судді Дужич С.П.

при секретарі Німчук А.М.

за участю представників:

кредитора: не з'явився

арбітражний керуючий (ліквідатора): ОСОБА_1

розглянувши апеляційну скаргу арбітражного керуючого ОСОБА_1 на ухвалу господарського суду Вінницької області від 17.03.2016 року у справі №902/1502/15 (суддя Міліціанов Р.В.)

за заявою ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім"

про банкрутство

Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Вінницької області (суддя Міліціанов Р.В.) від 17 березня 2016 року у справі №902/1502/15 за заявою ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (23310, Вінницька область, Тиврівський район, м.Гнівань, вул.Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295) про банкрутство було задоволено заяву ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 51400, м. Павлоград, вул. Харківська, буд. 1-В, код 31770165 (вх. № 06-54/1/16 від 04.01.2016 року) про включення до складу кредиторів ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295. Визнано ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Харківська, буд. 1-В, код 31770165 кредитором у справі №902/1502/15 про банкрутство ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295, із загальною сумою грошових вимог у розмірі 6 652 701, 21 грн - четверта черга задоволення вимог кредиторів та 2 436, 00 грн судового збору - перша черга задоволення. Зобов'язано арбітражного керуючого (ліквідатора ТОВ "Молочний дім") ОСОБА_1: вжити заходів щодо з'ясування наявності дебіторської заборгованості, виходячи з документів первинного бухгалтерського обліку; з огляду на наявність у боржника фінансової допомоги, яка не була повернена, звернутись до органу доходів і зборів з метою проведення комплексної податкової перевірки /т.2, а.с.220-221/.

Вказана ухвала обґрунтована тим, що відповідно до договору зворотної фінансової допомоги №61 від 31.10.2007 року ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 51400, м. Павлоград, вул. Харківська, буд. 1-В, код 31770165 (далі - ТОВ "Молочний дім", код 31770165) зобов'язалось надати ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295 (далі - ТОВ "Молочний дім", код 31774295) зворотну фінансову допомогу в розмірі 3 500 000 грн. строком до 31.12.2008 року. В подальшому відповідно до додаткових угод строк дії договору та строк повернення фінансової допомоги було продовжено, а розмір фінансової допомоги збільшено до 3 850 000 грн. За період дії договору ТОВ "Молочний дім", код 31770165 було перераховано зворотної фінансової допомоги на загальну суму 2 921 941,83 гривень, ТОВ "Молочний дім", код 31774295 повернуто зворотної фінансової допомоги на загальну суму 480 000,00 гривень, таким чином станом на день подання заяви та розгляду її у суді заборгованість ТОВ "Молочний дім", код 31774295 перед ТОВ "Молочний дім", код 31770165 за договором зворотної фінансової допомоги №61 від 31.10.2007 року становить 2 441 941,83 грн., та не сплачена боржником.

Не погоджуючись з прийнятою судом першої інстанції ухвалою, ліквідатор ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (код ЄДРПОУ 31774295) - ОСОБА_1 звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить частково скасувати ухвалу господарського суду Вінницької області від 17 березня 2016 року у справі №902/1502/15 в частині зобов'язання арбітражного керуючого звернутись до органу доходів і зборів з метою проведення комплексної податкової перевірки. Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт вважає, що вимога суду щодо зобов'язання ліквідатора звернутися до органу доходів і зборів з метою проведення комплексної податкової перевірки є незаконною. Зокрема, апелянт зазначає, що оскільки оголошення про визнання ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури опубліковано 15.12.2015 року, то останнім днем звернення до суду кредиторів з грошовими вимогами є 14.01.2016 року. Протягом усього строку ліквідаційної процедури до ліквідатора та суду із заявою про визнання грошових вимог звернувся лише один кредитор - ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (код ЄДРПОУ 31770165). Згідно даних бухгалтерського обліку банкрута заборгованість перед ДФС України відсутня. ДФС України ні протягом встановленого законом строку, ні після його закінчення не зверталося з кредиторськими вимогами ні до суду ні до банкрута. Відповідно до пункту 78.1.7 Податкового кодексу України у випадку порушення провадження про визнання банкрутом органи ДФС мають право провести документальну позапланову перевірку платника податків. Для проведення такої перевірки їм достатньо мати лише відомості про порушення провадження про визнання банкрутом. ДФС обізнано про факт порушення справи про банкрутство та про відкриття ліквідаційної процедури ТОВ "Молочний дім" як з оголошення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет так і з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичний осіб-підприємців (копія витягу від 10.03.2016 року №21763005 додається). Більше того, Вінницька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Вінницькій області своїм листом за вих..№442/11-02-21 від 13.03.2016 року надала на запит ліквідатора відповідь про відкриті банківські рахунки банкрута - ТОВ "Молочний дім". Майно у ТОВ "Молочний дім" відсутнє, останні декілька років господарські операції не проводилися. Функції господарського суду в ліквідаційній процедурі визначені статтею 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ні в цій статті, ні в інших статтях вищевказаного закону не передбачено права суду в ліквідаційній процедурі, після закінчення строку для пред'явлення кредиторських вимог зобов'язувати ліквідатора звертатися до третіх осіб із заявою про проведення цими третіми особам перевірки банкрута. Отже, суд вийшов за межі своїх повноважень у процедурі банкрутства. Крім того, винесення такої ухвали в користь кредитора, який навіть не заявляв свої вимоги у справі є порушенням засад рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом згідно статті 4-2 ГПК України. Єдиними можливим наслідком такої перевірки, на думку апелянта, може бути лише невиправдане затягування ліквідаційної процедури, оскільки будь-які вимоги конкурсних кредиторів, які не заявлені у встановлений законом строку вважаються погашеними.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 18 квітня 2016 року у справі №902/1502/15 було поновлено строк на апеляційне оскарження, прийнято до провадження апеляційну скаргу арбітражного керуючого та призначено дату судового засідання на 11 травня 2016 року /т.2, а.с.226-227/.

Від кредитора - ТОВ "Молочний дім" надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останній просить задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора на ухвалу господарського суду Вінницької області від 17.03.2016 року у справі №902/1502/15 в повному обсязі /т.3, а.с.1/. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що в Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " не передбачено права суду в ліквідаційній процедурі, після закінчення строку для пред'явлення кредиторських вимог зобов'язувати ліквідатора звертатися до третіх осіб (які не беруть участь у банкрутстві і не заявляли грошових вимог до банкрута) із заявою про проведення цими третіми особами перевірки банкрута. Отже, наполягаючи на проведенні податкової перевірки, суд вийшов за межі своїх повноважень у процедурі банкрутства.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 11 травня 2016 року у справі №902/1502/15 було продовжено строк розгляду спору по справі на 15 днів та відкладено розгляд апеляційної скарги на 18 травня 2016 року.

Безпосередньо в судовому засіданні 18 травня 2016 року арбітражний керуючий повністю підтримав вимоги і доводи викладені в апеляційній скарзі.

Представники боржника та кредитора в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Враховуючи положення статті 102 ГПК України щодо строку розгляду апеляційної скарги на ухвалу місцевого господарського суду, а також те, що судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників провадження у справі про час і місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутності представників боржника та кредитора за наявними у справі матеріалами, у відповідності до вимог статті 101 ГПК України.

Крім того, відповідно до пункту 3 ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 11 травня 2016 року учасникам роз'яснювалось, що неявка їх представників в судове засідання не є перешкодою для розгляду апеляційної скарги по суті за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши пояснення арбітражного керуючого, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуваний пункт ухвали - скасуванню.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, у провадженні господарського суду Вінницької області перебуває справа №902/1502/15 за заявою ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295 про банкрутство.

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 01.12.2015 року було порушено провадження у справі про банкрутство ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім"(23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

В подальшому, постановою місцевого господарського суду від 15.12.2015 року визнано ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295 банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 6 місяців, призначено ліквідатором ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", код ЄДРПОУ 31774295 арбітражного керуючого ОСОБА_1, свідоцтво № 1640 від 18.07.2013 року.

15.12.2015 року судом першої інстанції на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" - банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

04.01.2016 року до господарського суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім", 51400, м. Павлоград, вул. Харківська, буд. 1-В, код 31770165 (вх. № 06-54/1/16 від 04.01.2016 року) про визнання грошових вимог до боржника та включення кредиторських вимог в загальному розмірі 6652701,21 грн. до реєстру вимог кредиторів у справі № 902/1502/15.

02.02.2016 року до суду від арбітражного керуючого (ліквідатора ТОВ "Молочний дім") ОСОБА_1 надійшло повідомлення про розгляд грошових вимог ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (51400, м. Павлоград, вул. Харківська, буд.1-В, код 31770165), в якому ліквідатор визнає вимоги ТОВ "Молочний дім" (код 31770165) із загальною сумою грошових вимог у розмірі 6652701,21 грн., як такі, що випливають з договору про надання зворотної фінансової допомоги №61 від 31.10.2007 року на суму 2441941,83 грн., попередньої оплати за товар та обладнання у розмірі 4210759,38 грн..

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 17 березня 2016 року у справі №902/1502/15 за заявою ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (23310, Вінницька область, Тиврівський район, м.Гнівань, вул.Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295) про банкрутство було задоволено заяву ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (51400, м. Павлоград, вул. Харківська, буд. 1-В, код 31770165/) (вх. №06-54/1/16 від 04.01.2016 року) про включення до складу кредиторів ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295). Визнано ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Харківська, буд. 1-В, код 31770165) кредитором у справі №902/1502/15 про банкрутство ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (23310, Вінницька область, Тиврівський район, м. Гнівань, вул. Космонавтів, буд. 1А, код ЄДРПОУ 31774295) із загальною сумою грошових вимог у розмірі 6652701,21 грн. - четверта черга задоволення вимог кредиторів та 2436,00 грн судового збору - перша черга задоволення.

Крім того, ухвалою було зобов'язано арбітражного керуючого (ліквідатора ТОВ "Молочний дім") ОСОБА_1 вжити заходів щодо з'ясування наявності дебіторської заборгованості, виходячи з документів первинного бухгалтерського обліку; з огляду на наявність у боржника фінансової допомоги, яка не була повернена, звернутись до органу доходів і зборів з метою проведення комплексної податкової перевірки.

З даною ухвалою апелянт - ліквідатор не погодився лише в частині, якою його було зобов'язано звернутись до органу доходів і зборів з метою проведення комплексної податкової перевірки.

Суд апеляційної інстанції переглядає оскаржувану ухвалу лише в тій частині, що оскаржується апелянтом.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції в тій частині, що оскаржується, винесена з порушенням норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а відтак в цій частині підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції від 22.11.2011 року (далі - Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно частини 1 статті 9 Закону про банкрутство справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Таким чином, здійснюючи розгляд справи про банкрутство, господарський суд наділений функціями та повноваженнями відповідно до ГПК України та Закону про банкрутство.

Відповідно до частин 1-3 статті 23 Закону про банкрутство конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.

Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Оскільки оголошення про визнання ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури опубліковано 15.12.2015 року, то останнім днем звернення до суду кредиторів з грошовими вимогами є 14.01.2016 року.

Протягом усього строку ліквідаційної процедури до ліквідатора та суду із заявою про визнання грошових вимог звернувся лише один кредитор - ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" (код ЄДРПОУ 31770165).

Згідно даних бухгалтерського обліку банкрута заборгованість перед ДФС України відсутня. ДФС України ні протягом встановленого законом строку, ні після його закінчення не зверталося з кредиторськими вимогами ні до суду ні до банкрута.

Відповідно до пункту 78.1.7 Податкового кодексу України у випадку порушення провадження про визнання банкрутом органи ДФС мають право провести документальну позапланову перевірку платника податків. Для проведення такої перевірки їм достатньо мати лише відомості про порушення провадження про визнання банкрутом.

ДФС обізнано про факт порушення справи про банкрутство та про відкриття ліквідаційної процедури ТОВ "Молочний дім" з оголошення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет, з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичний осіб-підприємців та із заяви ТОВ "Молочний дім" від 20.08.2015 року, у якій останнє просило провести документальну виїзну перевірку діяльності товариства з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності плати до бюджету податків та зборів та у зв'язку із початком процедури припинення юридичної особи.

Також, Вінницька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Вінницькій області своїм листом за вих..№442/11-02-21 від 13.03.2016 року надала на запит ліквідатора відповідь про відкриті банківські рахунки банкрута - ТОВ "Молочний дім".

Відповідно до статті 41 Закону про банкрутство ліквідатор, як фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Законом також передбачено повноваження ліквідатора, серед яких, зокрема, формування ліквідаційної маси, вжиття заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.

Функції господарського суду в ліквідаційній процедурі визначені статтею 40 Закону про банкрутство, відповідно до якої: у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом; за клопотанням ліквідатора, погодженим з комітетом кредиторів, господарський суд призначає членів ліквідаційної комісії; розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Проте, Закон про банкрутство не визначає випадків, коли господарський суд, який розглядає справу про банкрутство, після закінчення строку для пред'явлення кредиторських вимог, може зобов'язати ліквідатора звертатися до органів ДФС для проведення податкових перевірок.

Суд може зобов'язати вчинити певні дії лише у тих випадках, коли це прямо передбачено законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевказане, суд першої інтстанції вийшов за межі своїх повноважень у процедурі ліквідації. Відтак, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що пункт 5 резолютивної частини ухвали господарського суду Вінницької області від 17 березня 2016 року у справі №902/1502/15 в частині зобов'язання арбітражного керуючого (ліквідатора ТОВ "Молочний дім") ОСОБА_1 з огляду на наявність у боржника фінансової допомоги, яка не була повернена, звернутись до органу доходів і зборів з метою проведення комплексної податкової перевірки не відповідає нормам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 99, 101, 103-105, 106 ГПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ліквідатора ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Молочний дім" ОСОБА_1 задоволити.

Скасувати пункт 5 резолютивної частини ухвали господарського суду Вінницької області від 17 березня 2016 року у справі №902/1502/15 в частині зобов'язання арбітражного керуючого (ліквідатора ТОВ "Молочний дім") ОСОБА_1 з огляду на наявність у боржника фінансової допомоги, яка не була повернена, звернутись до органу доходів і зборів з метою проведення комплексної податкової перевірки.

В решті ухвалу залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Справу № 902/1502/15 повернути господарському суду Вінницької області.

Головуючий суддя Мамченко Ю.А.

Суддя Тимошенко О.М.

Суддя Дужич С.П.