Справа № 875/6/16
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
Іменем України
18 травня 2016 року м. Київ
колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Лічевецького І.О., Сапринкіної І.В.
за участю секретаря Генчмазлумо І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві справу за адміністративним позовом Уманської районної державної адміністрації Черкаської області до ОСОБА_2 про примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності,-
Позивач, Уманська районна державна адміністрація Черкаської області, звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд відчужити земельну ділянку з мотивів суспільної необхідності площею 0,0336 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить ОСОБА_2, державний акт на право власності на земельну ділянку: серія НОМЕР_2, виданий Уманською районною державною адміністрацією від 29.10.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вказана земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки для будівництва автомобільної дороги Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) на ділянці км 568+037 - км 572+037 (обхід смт. Бабанка). Власник земельної ділянки відмовився з'явитись до нотаріальної контори для добровільного її відчуження, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом для вирішення питання щодо примусового відчуження земельної ділянки, що перебуває у власності в порядку, визначеному Законом України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" від 17 листопада 2009 року 1559-VI.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належними чином, причин неявки суду не надано.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до Державної програми розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007 - 2011 роки, затвердженої Постановою КМУ України 710 від 03.08.2005 року, передбачено збудувати в обхід смт. Бабанка, Уманського району, Черкаської області міжнародну автомобільну дорогу державного значення Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) км 568+037 - км 572+037.
На виконання вищевказаної Державної програми було сформовано комісію по вибору та обстеженню земельних ділянок для будівництва автомобільної дороги Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) на ділянці км 568+037 - км 572+037 (обхід смт. Бабанка), результатом діяльності якої 1 1.06.2008 року було складено відповідний акт вибору та обстеження необхідних земельних ділянок.
При цьому, ОСОБА_2 (далі - Відповідач) являється власником частини земельної ділянки в розмірі 0,0336 га, виділеної із земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_3, загальною площею 3.2728 га, що належить останній на праві власності, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку (серія НОМЕР_4), виданого Бабанською селищною радою, Уманського району 20.08.2007р.
Відповідач, відповідно до вищевказаного акту від 11.06.2008 року, перебував у складі комісії, де посвідчив своїм підписом, що його земельна ділянка підлягає викупу для суспільних потреб в зв'язку з будівництвом зазначеної автомобільної дороги (а.с.13, 14).
Після отримання від Відповідача заяви, датованої 09.06.2008 року, про згоду на викуп для суспільних потреб - будівництва автомобільної дороги державного значення Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) на ділянці км 568+037 - км 572+037, в обхід смт. Бабанка, Уманського району (а.с.15), Відповідачу на підставі експертно - грошової оцінки належної йому земельної ділянки було в повному обсязі відшкодовано її вартість до чинного законодавства України, що підтверджується платіжним дорученням № 299 від 08.08.2008 року на суму 1 582,56 грн. (а.с.16)
Після закінчення розробки необхідної технічної документації та виготовлення документів на право власності на вищевказану частину земельної ділянки площею 0,0336 га, (державний акт на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_2 виданий Позивачем від 29.10.2011 року, кадастровий номер НОМЕР_1).
Також для визначення остаточної вартості та проведення подальшого оформлення права постійного користування на вказану земельну ділянку, 20.01.2015 року повторно було сформовано звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки Відповідача. На даний звіт проведено рецензію від 22.01.2015 року. За результатами сформованого звіту та проведеної рецензії вбачається, що сума оцінної вартості земельної ділянки у розрахунку на один квадратний метр - 4.71 гри., а всього на суму 1 582.56 грн., що відповідає вищевказаній сумі попереднього відшкодування вартості земельної ділянки Відповідачу в зв'язку з її викупом для суспільних потреб.
Служба автомобільних доріг у Черкаській області (далі - Служба) звернулась до Уманської районної державної адміністрації (далі - Позивач) з клопотанням від 05.02.2015 року № 533/01 - 01-17 прийняти розпорядження про викуп для суспільних потреб земельних ділянок, що перебувають у власності громадян в тому числі в адміністративних межах Бабанської селищної ради, а саме для будівництва міжнародної автомобільної дороги державного значення Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) км 568+037 - км 572+037.
За результатами розгляду клопотання Служби, матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для вищевказаного будівництва, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,8021 га Службі для зазначеного будівництва Уманською районною державною адміністрацією було видано відповідне Розпорядження № 37 від 24.02.2015 року «Про викуп для суспільних потреб земельних ділянок, які перебувають у власності громадян в адміністративних межах Бабанської селищної ради Уманського району» , про що було повідомлено Відповідача (а.с.24).
При цьому, як свідчать матеріали справи Відповідача було належним чином повідомлено про прийняття вищевказаного Розпорядження, про що свідчить відповідна відмітка, яку було залишено Відповідачем на копії вказаного повідомлення (а.с.24).
Однак, на даний час, Відповідач, незважаючи на отриману ним згоду на проведення переговорів, згоду з тим, що викупна ціна визначена експертно-грошовою оцінкою становить 1 582,56 грн., фактично відмовляється з'явитись до нотаріуса для підписання договору купівлі - продажу земельної ділянки, за яку останньому у повному обсязі попередньо виплачено кошти. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даний позовом.
Колегія суддів вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, зважаючи на наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності" (далі - Закон №1599-VI), органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб.
Стаття 4 Закону №1599-VI встановлює принципи відчуження об'єктів права приватної власності для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.
Згідно ч. 3 вказаної статті, викуп земельних ділянок для суспільних потреб, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, може здійснюватися за умови відшкодування їх вартості відповідно до закону.
Відповідно ч. 4 ст. 4 Закону №1599-VI, викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються, або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках безпосередньо завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки відповідній територіальній громаді, суспільству або державі в цілому.
Згідно ч.6 ст.4 Закону №1599-VI примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності здійснюється за умови надання її власнику відповідно іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено з власником відчужуваної земельної ділянки.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону №1599-VI, заходи щодо відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності здійснюються за рахунок коштів відповідних бюджетів та коштів юридичних осіб, що ініціювали відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна для суспільних потреб.
Відповідно ч.1 ст. 8 Закону №1599-VI, органи виконавчої влади відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені (крім об'єктів, викуп яких віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування), для таких суспільних потреб, зокрема, з метою розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин.
Судом встановлено, що Уманською районною державною адміністрацією було видано відповідне Розпорядження № 37 від 24.02.2015 року «Про викуп для суспільних потреб земельних ділянок, які перебувають у власності громадян в адміністративних межах Бабанської селищної ради Уманського району» (а.с.19-23).
При цьому, Позивачем направлене на адресу відповідача письмове повідомлення № 01-01-17/533/29 від 24.02.2015 року про прийняття рішення про викуп земельної ділянки, із долученням плану земельної ділянки, що підлягає викупу, і посвідчену належним чином копію Розпорядження про її викуп.
Вказані документи отримані ОСОБА_2 02.03.2015 року (а.с.24).
Згідно ч.1 ст.11 Закону №1599-VI власник (власники) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, протягом одного місяця з дня отримання інформації (письмового повідомлення) згідно із статтею 10 цього Закону письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування про надання згоди на проведення переговорів щодо умов викупу або відмову від такого викупу.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону №1599-VI замість викупної ціни земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, власнику таких об'єктів за його бажанням можуть бути передані у власність інша рівноцінна земельна ділянка в межах території, на яку поширюються повноваження відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що прийняв рішення про викуп, або інше нерухоме майно, вартість яких враховується при визначенні викупної ціни.
З аналізу наведеного вбачається, що закон передбачає два можливі варіанти викупу земельної ділянки для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а саме: 1) шляхом визначення викупної ціни або 2) шляхом передання у власність іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено із власником відчужуваної земельної ділянки. Вказане запрошення відповідач отримала.
При цьому, судом встановлено, що згідно заяви ОСОБА_2 від 09.06.2008 року, зареєстрованої в реєстрі за №356, остання надала згоду на викуп, земельної ділянки площею 0,0336 га, що належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_2 від 29.10.2011 року, для суспільних потреб - будівництва міжнародної автомобільної дороги державного значення Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) км 568+037 - км 572+037.
Крім того, Відповідачем було надано Позивачу заяву від 12.03.2015 року, в якій Відповідач підтвердив отримання вказаного повідомлення, погодився, що викупна ціна визначена повторною грошовою оцінкою земельної ділянки, що викупається становить суму 1582,56 грн., а також підтвердив свою згоду на відчуження земельної ділянки шляхом викупу вказаної земельної ділянки (а.с.25).
Таким чином, позивачем вчинено всі передбачені чинним законодавством дії щодо добровільного відчуження земельної ділянки у Відповідача, в свою чергу, Відповідач неодноразово підтверджував свою згоду на відчуження у останнього земельної ділянки шляхом викупу. При цьому, з сумою викупу Відповідач погодився та отримав ці кошти в повному обсязі. Зазначені обставини підтверджені матеріалами справи та не заперечуються сторонами.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону №1599-VI, у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення об'єктів загальнодержавного значення.
Тобто, що визначальною підставою для примусового відчуження земельної ділянки, що знаходиться в приватній власності з мотивів суспільної необхідності є доведення органом місцевого самоврядування неможливості проведення будівництва, капітального ремонту, реконструкції об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно без припинення права власності на земельну ділянку відповідача.
При цьому, судом встановлено, що у відповідності з постановою КМ України від 24 червня 2006 року № 865 «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення» автомобільна дорога М - 12 Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) відноситься до міжнародних доріг та проходить по території Львівської, Тернопільської, Хмельницької. Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей.
Існуюча дорога має параметри II категорії і на даній ділянці проходить через смт. Бабанка, Уманського району, Черкаської області в межах якого спостерігаються великі транспортні потоки з низькою швидкістю, що призводить до непоправного забруднення навколишнього середовища, існуючі параметри та технічний стан дороги не відповідають вимогам безпеки дорожнього руху. Згідно виконаного обліку руху існуюча інтенсивність на ділянці складає 2.5 тис.авт./добу, що відповідає 4.1 тис.авт./добу приведених до легкового автомобіля.
Все це викликало необхідність будівництва дороги за новим напрямком в обхід смт. Бабанка.
Крім того, Розпорядження Позивача № 37 від 24.02.2015 року «Про викуп для суспільних потреб земельних ділянок, які перебувають у власності громадян в адміністративних межах Бабанської селищної ради Уманського району» Відповідачем не оспорювалося, на даний час залишається чинним та підлягає виконанню.
У відповідності до частин 1 та 2 статті 16 Закону №1599-VI орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів. Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, підлягає задоволенню, у разі якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.
Аналогічна правова позиція неодноразово була висловлена Вищим адміністративним судом України, зокрема, в постанові від 08.04.2015 року у справі № 872/2а-3/14, в постанові від 12.01.2016 року № 872/2а-7/15, де колегія суддів дійшла до висновку про відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивачем доведена суспільна необхідність та мотиви суспільної потреби у примусовому відчуженні земельної ділянки ОСОБА_2 для будівництва автомобільної дороги Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) на ділянці км 568+037 - км 572+037 (обхід смт. Бабанка), результатом діяльності якої 1 1.06.2008 року було складено відповідний акт вибору та обстеження необхідних земельних ділянок, що має значення до держави. Що в свою чергу є достатньою підставою для задоволення вимоги Уманської районної державної адміністрації Черкаської області примусово відчужити земельну ділянку, площею 0,0336 га, що належить на праві приватної власності ОСОБА_2
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 6, 11, 41, 71, 72, 86, 137, 160, 163, 172, 177, 179 та 183-1 КАС України колегія суддів, -
Адміністративний позов Уманської районної державної адміністрації Черкаської області задовольнити.
Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку, що належить на праві власності ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, виданого Уманською районною державною адміністрацією 29.10.2011 року та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №712435531001639, яка розташована на території Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області, площею 0,0336 га, кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія - землі сільськогосподарського призначення за ціною 1582 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят дві) грн. 56 коп. для будівництва міжнародної автомобільної дороги державного значення Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка (через Вінницю) км 568+037 - км 572+037.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки встановлені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя: Г.В.Земляна
Судді: І.О. Лічевецький
І.В. Саприкіна
Повний текст постанови виготовлено 23 травня 2016 року
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Лічевецький І.О.
Саприкіна І.В.