17 травня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/517/16
11 год. 30 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю.,
за участю:
представників позивача: Устименко С.В., Кравченко Ю.М.,
представника відповідача: Козлової Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання рішення незаконним та скасування,
встановив:
Управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (далі - позивач, Управління ДПтС України в Херсонській області) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення №0002641702 від 24.02.16 Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі-відповідач, Херсонська ОДПІ) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску в сумі 29063,87 грн., яка складається зі штрафу у розмірі 27057,43 грн. та пені у розмірі 2006,44 грн.
Позов мотивований тим, що позивач вчасно та в повному обсязі перераховував до бюджету утриманий із грошового забезпечення атестованого складу та нарахований на фонд оплати праці єдиний соціальний внесок (ЄСВ), що щомісячно підтверджувалось поданою звітністю. Проте, у листопаді та грудні 2015 року внески помилково перераховувались на розрахунковий рахунок ДПІ у м. Херсоні, відкритий в Головному управлінні Державної фіскальної служби у Херсонській області, №37195201002103 - ЄСВ вільнонайманих працівників, а не на №37194202002103 - ЄСВ з грошового забезпечення. Однак, дізнавшись про даний факт, позивач звернувся з листом до Херсонської ОДПІ з проханням про зарахування єдиного соціального внеску з коду платежу 71010000 на код платежу 71020000 в сумі 132795 грн. 64 коп., що було здійснено відповідачем. Враховуючи викладені обставини позивач вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій та пені є неправомірним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали та просили задовольнити його з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на законність оскаржуваного рішення та на відсутність підстав для задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши відповідні норми законодавства України, дійшов до наступного.
Судом встановлено, що Управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі перебуває на обліку в ДПІ у м.Херсоні як платник податків, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивачем була подана звітність по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2015 року в сумі 185424 грн. 22 коп., за грудень 2015 року в сумі 205696 грн. 77 коп. Платіжними дорученнями №3003 від 19 листопада 2015 року на суму 62546,80 грн. та №3283 від 18 грудня 2015 року на суму 70248,84 грн. позивачем було перераховано єдиний внесок з грошового забезпечення атестованих співробітників управління на рахунок Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області №37196201012103, відкритий в ГУ ДКСУ у Херсонській області (МФО 852010), при цьому позивачем була допущена помилка у вказівці реквізитів рахунку. Розрахунковий рахунок Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області №37196201012103 відкритий для єдиного соціального внеску вільнонайманих працівників, а треба було перерахувати єдиний внесок на рахунок №37196202012103 - рахунок єдиного соціального внеску з грошового забезпечення. Дізнавшись про факт перерахування єдиного внеску не на той рахунок, управління ДПтС України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі звернулось до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області з листом від 11.02.2016 року № 23/4/1-815, з проханням зарахувати єдиний внесок на розрахунковий рахунок №37196202012103 з розрахункового рахунка №37196201012103, сплачений платіжними дорученнями від 19.11.2015 року №3003 на суму 62546,80 грн. та від 18.12.2015 року №3283 на суму 70248,84 грн. (в загальній сумі 132795,64 грн.). Таке перерахування було здійснено.
Херсонською ОДПІ ГУ ДФС в Херсонській області було прийнято рішення №0002641702 від 24.02.2016 року про застосування штрафних санкцій в сумі 27057 грн. 43 коп. та нарахування пені в сумі 2006 грн. 44 коп. за несвоєчасну сплату єдиного внеску згідно з п.2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пеня нарахована за період з 21.01.16 до 22.02.16. Кошти в рахунок сплати ЄСВ були зараховані на правильний рахунок 22.02.2016, а повинні були надійти до 20.01.16, тому прострочення сплати ЄСВ мало місце.
Правомірність вказаного рішення є предметом спору у даній справі.
Вирішуючи даний спір суд вважає за необхідне врахувати такі обставини та приписи законодавства. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненнями) (далі -Закон № 2464).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, ЄСВ) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів (підпункт 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Відповідно до абзацу першого частини восьмої, пункту 1 частини десятої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
З 11 серпня 2013 року набрали чинності положення ч. 5, ч. 7 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до яких сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
У разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Вказана норма щодо своєчасності сплати єдиного внеску передбачена також Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі Інструкція № 449).
Так, в розділі IV пункту 2 Інструкції № 449 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Факт своєчасної сплати ЄСВ за листопад 2015 року в сумі 185424 грн. 22 коп. підтверджується наявними в матеріалах справи платіжним дорученням № 3003 від 19.11.15 на суму 62546 грн. 80 коп. та наявною переплатою ЄСВ на особовому рахунку на суму 239627 грн. 14 коп. станом на 21.12.15.
Факт сплати ЄСВ за грудень 2015 року в сумі 205696 грн. 77 коп. підтверджується платіжним дорученням № 3283 від 18.12.15 на суму 70248 грн. 84 коп. та переплатою в сумі 70409 грн. 59 коп. на рахунку станом на 20.01.16, про що свідчать відомості зворотного боку облікової картки платника податків за 2015 - 2016 рр. по сплаті єдиного внеску нарахованого на суми грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином заборгованість в сумі 135287 грн. 18 коп., яка з'явилась в обліковій картці позивача по ЄСВ, нарахованому на суми грошового забезпечення військовослужбовців код 71020000 станом на 20.01.16, та яка стала підставою застосування штрафних санкцій, виникла переважно внаслідок неправильного перерахування грошових коштів не на той рахунок ЄСВ в сумі 132795 грн. 64 коп., а дійсний розмір недоїмки станом на 20.01.16 був незначним.
Херсонська об'єднана ДПІ не заперечує факт надходження до бюджету суми єдиного внеску, сплаченого позивачем у листопаді та грудні 2015 року в сумі 132795 грн. 64 коп. в повному обсязі та у строки, передбачені законодавством України, але стверджує, що зарахування не на той рахунок ЄСВ, яке призвело до переплати іншого виду ЄСВ по коду 71010000, є підставою для притягнення позивача до відповідальності.
Несвоєчасна сплата єдиного внеску тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 25 Закону №2464-VI. Відповідно до частини десятої, пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Суд вважає, що за приписами Закону №2464-VI на платника ЄСВ полягає відповідальність сплатити єдиний соціальний внесок, а не зарахувати його на відповідні рахунки. В Законі №2464-VI відсутня норма щодо відповідальності платника за сплату ЄСВ на невірні бюджетні рахунки.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що визначення в платіжному дорученні помилкового коду бюджетної класифікації не є правовою підставою для висновку про несплату ним суми єдиного соціального внеску у визначений строк, та, як наслідок, для застосування штрафних санкцій.
Відповідно до ч. І ст.43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
З положень ст.45 Бюджетного кодексу України вбачається, що органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів та інших доходів відповідно до законодавства. Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Крім цього, пунктом 22.4 статті 22 Закону України від 5 квітня 2001 року N 2346-III "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
У справі, яка розглядається, суд встановив, що 19.11.2015 та 18.12.2015 - у строки, передбачені частиною десятою статті 9 Закону №2464-VI, позивач здійснив оплату зобов'язання по ЄСВ до Державного бюджету України. Суд вважає, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений Законом №2464-VI, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова.
Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у встановлений Законом строк для сплати задекларованого ЄСВ платник не вчинював дій, спрямованих на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми ЄСВ не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми зобов'язання у визначений вказаною нормою строк, а відтак і для застосування на підставі ст. 25 Закону №2464-VI штрафних (фінансових) санкцій.
З урахуванням наведеного висновки перевірки не ґрунтується на правильному застосуванні норм чинного законодавства, у зв'язку з цим застосування штрафу є помилковим. Аналогічне рішення прийнято Судовою палатою в адміністративних справах Верховного Суду України за позовом публічного акціонерного товариства "Хмельницькгаз" (постанова від 16.06.2015 по справі № 21-377а15). Верховний суд України вказав про те, якщо платник податку сплатив у строки податок, але вказав коди іншого податку, то не вважається, що він пропустив строк сплати податку, а належним чином виконав свої податкові зобов'язання і накладати штраф контролюючі органи не можуть.
Ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи усіх форм дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ч.1, ч.4, ч.5 та ч.6 ст.72 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З огляду на вищевикладене та враховуючи те, що позивачем сплачено єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, у межах законодавчо встановлених термінів шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки контролюючого органу, суд приходить до висновку, що рішення Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 24.02.2016 року №0002641702 є протиправним та підлягає скасуванню, а отже, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню,
Згідно положень ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Задовольнити адміністративний позов управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Визнати незаконним та скасувати рішення Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 24.02.2016 року №0002641702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 29063,87 грн., які складаються зі штрафу в розмірі 27057,43 грн. та пені у розмірі 2006,44 грн.
Стягнути з Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (код ЄДРПОУ 08564653) витрати по сплаті судового збору в сумі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень нуль копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 травня 2016 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 10.1