Постанова від 18.05.2016 по справі 820/1874/16

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"18" травня 2016 р. № 820/1874/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції

про зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести виправлення до актового запису про шлюб № 427 від 11.05.2013р. , а саме, зазначити: - по батькові нареченого - « - ».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між позивачем - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 11.05.2013 року було зареєстровано шлюб, про що відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції було складено відповідний актовий запис № 427 від 11.05.2013 р. і видано Свідоцтво про шлюб Серії НОМЕР_1.

Згодом позивач звернувся до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з письмовою заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 427 від 11.05.2013 р., а саме просив виключити відомості в частині по батькові позивача (чоловіка). Разом із заявою позивачем було надано необхідний пакет документів, підтверджуючих вимогу заявника.

Проте, на заяву 05.04.2016 року було надано письмову відповідь у вигляді висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, у зв'язку на думку відповідача, відсутністю підстав для цього.

Позивач не згоден з таким рішенням та звернувшись до суду просить задовольнити вимоги позову.

У судовому засіданні доводи та вимоги позову підтримав, просив суд задовольнити позов повністю.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України, надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог а також просив розглядати справу за відсутності уповноваженого представника.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, взявши до уваги відсутність заперечень відповідача у справі, вивчивши доводи позовних вимог, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як підтверджено матеріалами справи, що позивач, ОСОБА_1, є громадянином Ісламської Республіки Іран.

Матеріалами справи також підтверджено, що між позивачем - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 11.05.2013 року було зареєстровано шлюб, про що відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції було складено відповідний актовий запис № 427 від 11.05.2013 р. і видано Свідоцтво про шлюб Серії НОМЕР_1.

Проте, як зазначено позивачем та підтверджено матеріалами справи, відповідач при складенні спірного акту цивільного стану про шлюб допустив граматичні помилки вказавши по батькові позивача як ОСОБА_1, що є помилкою, та не повинно бути зазначено взагалі. Вказане підтверджується Паспортом позивача (переклад з англійської мови на українську), в якому взагалі відсутнє по батькові позивача.

Згодом позивач звернувся до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з письмовою заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 427 від 11.05.2013 р., а саме просив виключити відомості в частині по батькові, а саме замість "ОСОБА_1" в графі по батькові зазначивши "-".

Разом із заявою позивачем було надано необхідний пакет документів, підтверджуючих вимогу заявника, а саме: нотаріально засвідчений переклад паспорта гр. Ісламської Республіки Іран НОМЕР_2, виданого полковником Єбрахім Резаей Неджад, начальником міграційної та паспортної поліції 05.07.2015 року; Свідоцтво про шлюб та його копія, копія актового запису про шлюб №427 від 11.05.2013 року, складеного відділом Державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову ХМУЮ, та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян на шлюб.

Однак, Орджонікідзевський відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції відмовив у внесенні зазначених змін, склавши Висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 05.04.2016 р., у якому зазначає, що для цього відсутні підстави, оскільки відсутнє документальне підтвердження наявності чи відсутності по батькові заявника (позивача).

З даним висновком суд не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до положень ч. 1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч.1 ст. 22 того ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ч.3, 4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").

Відповідно до ст. 26 вказаного Закону, дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.

Відповідно до положень п.1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, де зазначається, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа (п.2.1 вказаних вище Правил).

Матеріалами справи також підтверджено, що будь - яких заперечень з боку Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції щодо поданого разом із заявою необхідного пакету документів, матеріали справи не містять.

Відповідно до п.1.1 вказаних Правил, де зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил (п.1.7 Правил).

Тобто, в даному випадку відповідні зміни до актових записів про народження та шлюб повинен вносити саме відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За таких підстав, враховуючи незаперечення з боку відповідача - відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції проти задоволення, та обґрунтованість та законність позовних вимог позивача, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п.п.2.13.2 п.2.13 Порядку, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п.12.6.7 Порядку).

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАСУ).

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести виправлення до актового запису про шлюб № 427 від 11.05.2013 року, а саме, зазначити: - по батькові нареченого - « - ».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 19.05.2016 р.

Суддя Спірідонов М.О.