Справа № 183/288/16
№ 2/183/887/16
16 травня 2016 року м.Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Парфьонова Д.О., за участі секретаря судового засідання Соловйової Т.Р., представника позивача, третьої особи - 2 ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, за участю третьої особи - 1 - Міністерства Оборони України, третьої особи - 2 ОСОБА_3, третьої особи - 3 - Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправним та скасування рішення, визнання права на приватизацію та зобов'язання вчинення дій,
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просила визнати незаконним рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська № 2269 від 21 травня 2015 року, відповідь № 593 від 19 лютого 2016 року; визнати право ОСОБА_2І, ОСОБА_3 на приватизацію квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська, як орган приватизації, вжити заходи щодо приватизації квартири, яка використовується ОСОБА_2, ОСОБА_3 на умовах найму на території відкритого військового містечка за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке затверджено наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16 грудня 2009 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що вона та член її сім'ї - ОСОБА_3 проживають та зареєстровані в квартирі за адресою: АДРЕСА_1. Позивач звернулася до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська з заявою про передачу їй та членам її сім'ї квартири, яку вони займають на умовах найму у приватну власність у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду». Замість належного розгляду заяви та прийняття за результатами розгляду відповідного рішення, відповідачем надано позивачам лист, в якому зазначено про відмову в приватизації квартири. Не погодившись із відповіддю, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом і після розгляду судом першої інстанції позову, відповідачем прийнято рішення № 2269 від 21 травня 2015 року, яким відмовлено в передачі в приватну власність вищезазначеної квартири, в зв'язку з тим, що військове містечко, в якому розташована квартира, включене до числа закритих, в зв'язку з чим, житлові приміщення які розташовані в ньому, не підлягають приватизації, окрім того є військовим майном. Документів на надання повноважень розпоряджатися майном не надходило. Означені дії та рішення відповідача вважає неправомірними, такими, що не відповідають діючому законодавству України, Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача - Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська до судового засідання не з'явився, підстав неявки не повідомив. Надав суду письмові заперечення, згідно з якими просив відмовити в задоволенні позову, вказуючи, що у КЕВ відсутні повноваження на передачу військового майна у власність позивачам. Зазначив, що лише після передачі майна на баланс органу місцевого самоврядування можлива приватизація квартири. Крім того, майно є власністю Міністерства оборони України. Військове містечко, в якому знаходиться квартира позивача має статус "закритого військового містечка" та не підлягає приватизації.
Представник третьої особи Міністерства Оборони України в судове засідання не з'явився, підстав неявки не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Третя особа - ОСОБА_3 до суду не з'явився, підтримав вимоги позову згідно з отриманою судом заявою.
Представник третьої особи - Генерального штабу Збройних сил України в судове засідання не з'явився, підстав неявки не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані докази, заслухавши пояснення сторін приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно з ордером № 539 від 12 червня 1993 року, виданого Квартирно-експлуатаційною частиною району, ОСОБА_2 та членам її сім'ї, чоловікові - ОСОБА_3, синам ОСОБА_4, ОСОБА_5, надано право на вселення в квартиру, за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно довідки про склад сім'ї, виданої Будинкоуправлінням № 1 Гвардійської Квартирно-експлуатаційної частини району, станом на 01 лютого 2016 року в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані та проживають: головний квартиронаймач - ОСОБА_2 та чоловік головного квартиронаймача - ОСОБА_3
Надані суду відповіді Будинкоуправління № 1 Гвардійської Квартирно-експлуатаційної частини району вказують, що вищезазначене житлове приміщення належить до житлового фонду Міністерства оборони України, перебуває у повному оперативному управлінні Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська та на балансі Будинкоуправління № 1 Гвардійської Квартирно-експлуатаційної частини району.
У відповідності до Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська, зазначений відділ здійснює безпосередньо квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. Квартирно-експлуатаційне забезпечення - це комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, об'єктів соціально-культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном.
Згідно з п. 3.2.4 Положення, на Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська покладений обов'язок та повноваження щодо утримання житлового фонду.
У відповідності до ст. 1 Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду», державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Судом встановлено, у відповідності до виконавчого листа Дніпропетровського окружного адміністративного суду, виданого 12 березня 2015 року начальника КЕВ м.Дніпропетровська зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_2 за вх..№ 2129 від 27 серпня 2014 року.
21 травня 2015 року відповідачем прийнято рішення № 2269 яким відмовлено в приватизації вищезазначеної квартири, в зв'язку з тим, що військове містечко, в якому розташована квартира, включене до числа закритих, в зв'язку з чим, житлові приміщення які розташовані в ньому, не підлягають приватизації, окрім того квартира, в якій мешкає позивач є військовим майном та не передана у власність територіальної громади.
16 лютого 2016 року ОСОБА_2 повторно подано заяву відповідачу про оформлення передачі в приватну власність квартири, що займає позивач із членами її сім'ї.
Суд приходить до висновку, що рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська підлягає скасуванню, з наступного.
Статтею 9 Житлового кодексу України встановлено, що до житлових прав громадян відноситься право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачає, що метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин. Приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах, та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв) державного житлового фонду на користь громадян України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що правовідносини, які виникли в зв'язку з приватизацією житла, відмови уповноваженого органу в проведенні приватизації, виникають з житлових правовідносин та повинні розглядатися судом в порядку цивільного судочинства.
Конституцією України закріплено основні правові принципи регулювання відносин власності, головним із яких є принцип рівного визнання і захисту усіх форм власності.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом.
Правові основи приватизації житла, що знаходяться в державній власності, визначені в Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», який прийнято 19 червня 1992 р. за № 2482-Х11.
Зазначеним Законом регламентований порядок набуття права власності на житло громадянами України, які користуються державним житловим фондом, з обмеженнями, визначеними п.2 ст.2 цього Закону.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків - пам'яток садове - паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв, квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають у аварійному стані, квартири (будинки, кімнати), які віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки) житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС».
Згідно з положенням, затвердженим Наказом Міністра оборони України №215 від 21 квітня 2011 року та Наказом Міністра Оборони України № 448 від 03 липня 2013 року визначення «закрите військове містечко» та коло осіб, які мають право затверджувати перелік закритих військових містечок виключені.
03 вересня 2010 року Начальником Генерального штабу - Головнокомандуючим Збройних сил України ОСОБА_6 затверджений останній чинний (він базується на Наказі Міністра оборони СРСР №75 від 22 лютого 1977 року) «Перелік закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд», селище міського типу Гвардійське та Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області не були включені до цього переліку.
На підтвердження того, що смт. Гвардійське не наданий статус закритого військового містечка свідчить і Наказ Міністра оборони № 569 від 15 вересня 2011 року «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» з затвердженими переліками військового майна.
Згідно з Наказом Міністра оборони України № 569 «Про безоплатну передачу військового майна у приватну власність до територіальних громад», безоплатно передається у комунальну власність територіальним громадам смт. Черкаське і смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області, зазначений Наказ є обов'язковим для виконання КЕВ м. Дніпропетровська та Черкаською і Гвардійською селищними радами.
Судом встановлено, що законодавством України не визначене юридичне поняття «закрите військову містечко», в зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області не має статусу закритого військового містечка.
Статтею 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року передбачене, що приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.
Згідно з п.5 ст.5 вищевказаного Закону, кожний громадянин України має право приватизувати житло, яке він займає безоплатне в межах номінальної вартості житлового чеку, або частковою доплатою один раз.
Матеріали справи підтверджують, що позивач зареєстрована в спірному житловому приміщенні, участі у приватизації державного житлового фонду не брала, житло знаходиться на консолідованому балансі відповідача.
Згідно з п.10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків передбачених законом.
Відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та з метою приведення у відповідність до законодавства нормативно-правових актів, наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16 грудня 2009 року затверджене «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке встановлює процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформлюються згідно цієї процедури, в т.ч. і рішення органу приватизації.
У відповідності до ст. 16 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч. 2 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути в тому числі і визнання права.
Як зазначалося вище, судом встановлено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська заперечує право позивачів на приватизацію спірного житлового приміщення.
Оскільки судом встановлене право позивача, яка проживає на підставі ордеру в спірному житловому приміщенні на одержання спірної квартири у приватну власність, відповідачем оспорюється зазначене право, позовні вимоги в частині визнання права позивача на приватизацію квартири є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Однак, з урахуванням положень ст.ст.15, 16 ЦК України, ст.ст.1, 10, 11, 26 ЦПК України, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог щодо визнання права на приватизацію ОСОБА_3, оскільки третя особа, залучена до участі у справі судом самостійно позовних вимог не заявляла, а ОСОБА_2 не є законним представником ОСОБА_3, через що у ОСОБА_2 відсутні правові підстави для звернення до суду з означеними позовними вимогами в межах заявленого нею позову.
З урахуванням викладеного вище, позовні вимоги в частині визнання незаконним рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська № 2269 від 21 травня 2015 року, відповіді № 593 від 19 лютого 2016 року, якими позивачу відмовлено у передачі в приватну власність підлягають задоволенню частково і суд вважає за необхідне визнати рішення № 2269 від 21 травня 2015 року щодо відмови в передачі в приватну власність позивачу квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 протиправним, відмовивши в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним відповіді Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська № 593 від 19 лютого 2016 року через ненадання суду доказів на підтвердження існування означеного документу, неналежність способу захисту порушеного права в цій частині позову.
Приходячи до висновку про необхідність визнання рішення протиправним, суд виходить із змісту положень ст.16 ЦК України, заявлених позовних вимог та того, що належним способом захисту порушеного права буде саме визнання рішення протиправним у відповідності до п.10 ч.2 ст.16 ЦК України, оскільки зазначене рішення суперечить наведеним судом вище нормам законодавства України та порушує права позивачів на отримання житла у власність.
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» затверджене Наказом МЖКГ № 396 від 16 грудня 2009 року, встановлюють порядок передачі квартир в приватну власність.
Так, зокрема, наймач повинен звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобов'язаний в місячний термін з дня одержання заяви прийняти рішення про передачу житла у власність, після чого, оформити відповідне свідоцтво.
Зазначена процедура передбачена ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», відповідно до якої приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до статті 5 цього Закону оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Таким чином, суд приходить до переконання, що позовні вимоги в частині зобов'язання Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, як органу приватизації вжити всіх інших належних та достатніх заходів щодо приватизації зазначеної квартири підлягають задоволенню, оскільки, зазначений обов'язок органу приватизації встановлений нормами Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» і в разі, якщо зазначений орган зволікає з винесенням відповідного рішення або вчиненням інших дії, суд має право зобов'язати розглянути заяву про передачу житла в приватну власність, вчинити певні дії, та в разі необґрунтованої відмови, скасувати рішення органу приватизації, зобов'язати вчинити певні дії.
Так, оскільки суд прийшов до висновку про скасування рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська про відмову в задоволенні заяви позивачів про передачу квартири у власність, зазначений орган приватизації фактично повинен повторно розглянути заяву позивача.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо стягнення судового збору суд виходить з положень ст.88 ЦПК України, а тому судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.10, 11, 57, 60, 88, 207, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
вирішив:
позов ОСОБА_2 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, за участю третьої особи - 1 - Міністерства Оборони України, третьої особи - 2 ОСОБА_3, третьої особи - 3 - Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправним та скасування рішення, визнання права на приватизацію та зобов'язання вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати незаконним рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська № 2269 від 21 травня 2015 року щодо відмови ОСОБА_2 в приватизації квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати право на приватизацію ОСОБА_2 квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська, як орган приватизації, вжити заходи щодо приватизації квартири, яка використовується ОСОБА_2, ОСОБА_3 на умовах найму на території відкритого військового містечка за адресою: АДРЕСА_1, згідно Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке затверджено наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16 грудня 2009 року.
В решті позову - відмовити.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення в повному обсязі складено 20 травня 2016 року.
Суддя Д.О. Парфьонов