Справа № 211/1206/16-а
Провадження № 2-а/211/31/16
іменем України
23 травня 2016 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді : Ткаченко С.В.
при секретарі: Форманчук К.М.
у відсутність сторін:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області
розглянувши в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій відповідача не правомірними та стягнення недоплаченої пенсії, суд, -
Позивач звернулась до суду із відповідним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу, отримує пенсію за віком.
В лютому 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань і матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне старування, однак відповідачем їй було відмовлено.
На підставі викладеного позивач просить суд визнати неправомірними та протиправними дії відповідача . Зобов'язати Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити їй виплату недоплаченої пенсії за віком з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань і матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, з урахуванням різниці фактично сплаченої суми пенсії з 03.03.2014 року у розмірі 80 % від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати відповідача і надалі, при нарахуванні (перерахунку) пенсії керуватися Законами України «Про пенсійне забезпечення», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну службу».
В судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву, у якій вона позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити та розглянути справу по суті за її відсутністю.
Представник відповідача Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до суду подали письмові заперечення, в яких зазначено про розгляд справи за їх відсутності. В обґрунтування заперечень посилаються на те, що позивач з 04.03.2014 року отримує пенсію за віком за ЗУ «Про державну службу». Статтею 33 ЗУ «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як матеріальна на оздоровлення, грошова винагорода не враховуються для обчислення пенсії. Просять у задоволені позовних вимог відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, відповідно до якого усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу 04.03.2014 року призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з довідки від 02.03.2016 року № 53, позивачка ОСОБА_1 дійсно працювала в Виконкомі Довгинцівської районної в місті ради на посаді завідуючої відділу ведення Державного реєстру виборців, складові її заробітної плати станом на 01.03.2014 року становить:
- посадовий оклад ,- надбавка за ранг (10 ранг) у сумі 70,00 грн.,- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премії а також інші виплати. На всі ці виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вимог ст. 37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» ( у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин ) пенсія державним службовцям призначається та перераховується виходячи із сум заробітної плати , на які нараховується збір на обов2язкове даржавне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці держслужбовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31.05.2000 № 865 ті від 23.04.2003 № 581.
Відповідно до Постанови ПКМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років при визначенні пенсії відповідно до законів враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи. Крім того, статтею 66 Закону України від 5.11.1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», далі закон № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» також передбачає, що «до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.41 Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування " - «до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отриманих зареєстрованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески в Пенсійний фонд в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з яких сплачуються страхові внески.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок», як це передбачено ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» - «інші надбавки» також є складовою заробітної плати. Ст.37 Закону України «Про Державну службу» передбачає, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі до 80% від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пункт 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 також передбачає, що для нарахування пенсій включається заробітна плата, на яку нараховується збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на момент призначення (перерахунку) пенсії.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В лютому 2016 року позивач звернулась до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про проведення перерахунку її пенсії з врахуванням у складі її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації та допомоги на вирішення соціально - побутових питань.
Як вбачається з відповіді від 01.03.2016 року в проведенні перерахунку їй було відмовлено. /а.с. 10/.
Частиною 2 ст.11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідного до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи наведене, суд погоджується із доводами позивача, що протиправності дій Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області під час не проведення перерахунку пенсії позивачу.
При цьому позивач ОСОБА_1 звернулася до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок/ нарахування пенсії згідно ЗУ «Про державну службу» , відповідно і виплати пенсії почалися з 04.03.2014 року, а не з 03.03.2014 року як вказано в позовній заяві, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі задоволення позову, судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково .
Визнати протиправними дії Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, щодо обчислення пенсії на користь ОСОБА_1, без врахування до пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації з 04 березня 2014 року.
Зобов'язати Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої пенсії за віком з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації у відповідності до вимог Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну службу», з урахуванням різниці фактично сплаченої суми пенсії починаючи з 04 березня 2014 року у розмірі 80 % від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області і надалі, при нарахуванні (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 керуватися Законами України «Про пенсійне забезпечення», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про державну службу».
Стягнути з Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551, 20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок).
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С. В. Ткаченко