12.05.16р. Справа № 904/1689/16
За позовом Дніпропетровського обласного териториального відділення Антимонопольного комітету України, м. Дніпропетровськ
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Нікополь
про стягнення штрафу та пені
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: Шевченко Н.В., дов. № 122 від 23.11.15р.
від відповідача: не з'явився
У березні 2016р. Дніпропетровське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної-особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу в розмірі 98 675,00грн. та пені у розмірі 98 675,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що рішенням адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.05.2015р. за № 24/01-14/05-15 у справі №05/05-03-2/15 визнано дії відповідача та інших суб'єктів господарювання, які полягають в узгодженні ними своїх дій під час підготовки та участі у відкритих торгах, які проводились відділом освіти і науки Нікопольської міської ради у 2014р. на закупівлю продуктів харчування, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.1 статті 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції", визначеного п.4 ч.2 ст. 6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів. Даним рішенням на відповідача накладено штраф у розмірі 98 675,00 грн., який він не сплатив.
12.05.2016р. по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
Відповідно до ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
28.05.2015р. адміністративною колегією Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №05/05-03-2/15 прийнято рішення за №24/01-14/05-15 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", яким визнано дії Фізичної-особи-підприємця ОСОБА_1 (відповідача) та інших осіб, які полягають в узгодженні ними своїх дій під час підготовки та участі у відкритих торгах, які проводились відділом освіти і науки Нікопольської міської ради у 2014р. на закупівлю продуктів харчування, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.1 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", визначеного п.4 ч.2 ст.6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів.
Даним рішенням за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, на Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1, відповідно до абз.2 ч.2 ст.52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", накладений штраф у розмірі 98 675,00 грн.
У вказаному рішенні зазначено, що згідно ч.8 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Також відповідачу було роз'яснено, що відповідно до ч.1 ст.60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення може бути оскаржено повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання. Цей строк не може бути відновлено.
Згідно ст.1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Приписами ст.4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.
Відповідно до ч.1 ст.22 цього Закону розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність (ч.2 ст.22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (далі - Закон) визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Згідно ч.ч.1, 3 ст.56 Закону рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
За ч.8 ст.56 Закону протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Отже, відповідно до вищевказаних норм позивач має право приймати рішення про визнання вчинення відповідачем порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу, який повинен бути сплачений відповідачем у двомісячний строк з дня отримання відповідного рішення, при цьому протягом п'яти днів з дня сплати штрафу відповідач зобов'язаний надіслати позивачу документи, що підтверджують сплату штрафу.
Рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.05.2015р. за №24/01-14/05-15 було направлено позивачем для виконання відповідачу разом із супровідним листом за №1415/29/05-15 від 08.06.2015р. та було повернуто позивачу у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України „Про Антимонопольний комітет", у разі, якщо вручити рішення, розпорядження не має можливості, зокрема внаслідок відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації), рішення, розпорядження органів АМК України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі.
Витяг з рішення було оприлюдено в офіційному друкованому виданні Дніпропетровської обласної ради - газеті Дніпропетровської обласної ради „ЗОРЯ" за 29.07.2015 р. № 57 (21687). Таким чином, рішення було вручено відповідачу 08.08.2015 р.
Отже, кінцевим терміном сплати даного штрафу є 08.10.2015р.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач у встановлений строк не сплатив штраф, документів, що підтверджують його сплату до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення не надіслав, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Відповідно до ч.1 ст.60 Закону відповідач має право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.
Отже, відповідач мав право оскаржити рішення до 08.10.2015р. включно.
Відповідач не надав доказів оскарження рішення не надав, а тому рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.05.2015р. за №24/01-14/05-15 на час розгляду даної справи не скасоване та є чинним.
Відповідно до абз.1 ч.5 ст.56 Закону за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Позивач просить стягнути з відповідача пеню за період з 09.10.2015р. по 15.03.2016р. у розмірі 98675,00грн., з урахуванням обмежень, передбачених абз.1 ч.5 ст.56 Закону.
Перевіривши розрахунок позивача, господарський суд встановив, що він здійснений правильно.
Згідно ст.25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ч.7 ст.56 Закону у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету (ч.9 ст.56 Закону).
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід загального фонду Державного бюджету України на рахунок Державної казначейської служби України за місцем реєстрації Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 як платника податків за кодом бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" - штраф у розмірі 98 675,00грн. (дев'яносто вісім тисяч шістсот сімдесят п'ять грн.) та пеню у розмірі 98 675,00грн. (дев'яносто вісім тисяч шістсот сімдесят п'ять грн.).
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (49004, м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, 2, на р/р 35215064001441, банк отримувач: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 20306037) 2 960,25 грн. (дві тисячі дев'ятсот шістдесят грн. 25 коп.) судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 17.05.2016р.
Суддя В.І. Петрова