Березнівський районний суд Рівненської області
м. Березне, вул. Київська, 3, 34600, (03653) 5-64-94
Справа №2-а-733/2010
27 жовтня 2010 року Суддя Березнівського районного суду Рівненської області
ОСОБА_1 при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до інспектора ОДР ВДАІ м.Костошль ОСОБА_3 про скасування протоколу про адміністративне правопорушення, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до інспектора ОДР ВДАІ м.Костопіль ОСОБА_3 про скасування протоколу про адміністративне правопорушення серії ВК1 № 041105 від 13.10.2010р.
Відповідно до ч.1 ст.257 КУпАП протокол надсилається органові (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення. Главами 22, 23 цього ж Кодексу встановлений порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення та обов'язковість винесення рішення по ній у вигляді постанови.
В позові та матеріалах адміністративної справи відсутні дані про те, що уповноваженим органом (посадовою особою) винесена постанова по результатах розгляду протоколу серії ВК1 № 041105 від 13.10.2010р.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, а отже, не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Згідно ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Таким чином, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
За таких обставин, суд не може розглядати справу, якщо пред'явлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, оскільки не підпадають під судову юрисдикцію.
Враховуючи що, предметом даного позову є скасування протоколу про адміністративне правопорушення, що не є рішенням суб'єкта владних повноважень, у розумінні адміністративного судочинства, ОСОБА_2 слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п.1 ч.1 ст.109 КАС України.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_2 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовом до інспектора ОДР ВДАІ м.Костопіль ОСОБА_3 про скасування протоколу про адміністративне правопорушення.
Ухвала може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через Березнівський районний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії.