Головуючий у 1 інстанції - Шембелян В.С.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
17 травня 2016 року справа №812/1731/15
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2016 року у справі №812/1731/15 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "АТП-10907" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць,-
Позивач просив стягнути з відповідача адміністративно-господарську санкцію за 2013 рік у сумі 36932,01 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16 квітня 2013 року по 20 червня 2014 року у розмірі 731,28 грн., разом 37663,29 грн.
В обґрунтування зазначив, що відповідач, в порушення Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70, не зареєстрований в установі позивача та не звітував за формою 10-ПІ за 2013 рік про наявність створених робочих місць для інвалідів. 28.03.2014 року Територіальною державною інспекцією з питань праці у Луганській області проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за результатами якої було складено акт, на підставі якого нараховані санкції у сумі 36932,02 грн., та в подальшому за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій нарахована пеня у розмірі 731,28 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2016 року у задоволенні позовних вимог відмолено за необґрунтованістю.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Вважає, що відповідач не виконав приписи ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», не забезпечив працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, тому позивач на виконання вимог ст.19 вказаного закону правомірно застосував адміністративно-господарські санкції та пеню. Проте судом першої інстанції, помилково не визнана належним доказом інформація з Єдиної інформаційної автоматизованої база даних, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, встановила наступне.
За витягом з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Луганське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів 12.11.2014 № 13821070004018506 перереєструвалось за новим місцезнаходженням, а саме: Луганська обл., м. Рубіжне, вулиця Будьонного, будинок 28 (а.с.23).
Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до п.п.1,2 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого,наказом Міністерства соціальної політики України 14.04.2011 № 129 є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України.
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний номер 13396264) зареєстроване юридичною особою 24.12.1991, є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, і діє на підставі Положення про Луганське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (а.с. 20-26).
На підставі п.п.1 п.5 Положення про Луганське відділення Фонду соціального захисту інвалідів відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійсню є збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-XII).
Згідно з п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до п. 1.3 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за №988/23520, роботодавці подають інформацію до територіального органу Державної служби зайнятості України у містах Києві та Севастополі, районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган) незалежно від місцезнаходження.
На підставі п. 2.1 зазначеного Порядку форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АТП-10907" зареєстровано як юридична особа з 17.04.2007, (ідентифікаційний код 35079514) місцезнаходження: 91480, Луганська область, м. Щастя, вул. Гагаріна, 1к/1 (а.с. 44-45).
Згідно з інформацією за показниками перевірки з Єдиного інформаційного автоматизованого банку даних щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування інвалідів Територіальною державною інспекцією з питань праці у Луганській області проведено позапланову перевірку, результати якої викладено в акті № 12-01-136/0023 від 28.03.2014 за 2013 рік, та нарахована сума санкцій у розмірі 36932,01 грн. (а. с. 12).
Відповідно до розрахунку відповідач повинен був працевлаштувати у 2013 році 3 інваліда, фактично працевлаштовані 0 інвалідів, тому відповідачу нараховані адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2013 рік у сумі 36932,01 грн. (а. с. 13).
На підставі Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій на 66 календарних днів відповідачу нарахована пеня за період з 16.04.2014 по 20.06.2014 включно у розмірі 731,28 грн. (а.с.13).
Відповідач в 2013 році не зареєстрований в установі позивача, не звітував йому за формою №10-ПІ, акт перевірки інспекції Держпраці, на підставі якого позивачем нараховані господарські санкції, було втрачено останнім в зв'язку з проведенням АТО, на сьогоднішній день єдиним доказом, який міститься у матеріалах справи є інформація за показниками перевірки з ЄІАБ від 20.11.2015 року (а.с.12).
Відповідно до Методики роботи з Єдиним інформаційним автоматизованим банком даних Фонду соціального захисту інвалідів щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування інвалідів, що затверджена наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 04.02.2009 №6/1, зазначена база даних є інформаційно-аналітичною системою, що створена для внутрішнього користування працівників Фонду з метою посилення контролю за дотриманням вимог законодавства про соціальний захист інвалідів з боку роботодавців, накопичення даних на центральному рівні, полегшення поточної аналітичної роботи (а.с.14-19).
З відповіді Головного Управління Держпраці у Луганській області від 01.02.2016 №01-15/341 вбачається, що управління не може підтвердити факт проведення перевірки ТОВ "АТП-10907" та надати копію акту, оскільки всі архівні документи залишились на непідконтрольній Україні території в м. Луганську, саму ж інспекцію переміщено до м. Лисичанська (а.с.70).
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивачем не доказана правомірність застосованих штрафних санкцій та, відповідно, правомірність нарахування пені, оскільки позивачем не доведено наявність об'єкту для їх обчислення на підставі первинних документів, що свідчить про передчасність та безпідставність заявлених вимог про стягнення вказаних сум з відповідача.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2016 р. у справі № 812/1731/15 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 березня 2016 р. у справі № 812/1731/15 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді Д.В. Ляшенко
Л.В. Ястребова