Ухвала від 17.05.2016 по справі 812/823/15

Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 року справа №812/823/15

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року у справі № 812/823/15 за позовом приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія " (ПРАТ "Линік") до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми «В4» №0000051702 про завищення від'ємного значення ПДВ в сумі 7 576 421 грн., форми «В1» №0000031702 про завищення розміру бюджетного відшкодування у сумі 2 918 419,00 грн., штрафних санкцій в сумі 1 459 209,50 грн.; та форми «Р» №0000041702 про збільшення суми бюджетних зобов'язань по сплаті ПДВ в сумі 389 547,00 грн. та штрафної санкції 194 773, 50 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 03.02.2014 р. позивачем отримано податкові повідомлення-рішення №0000031702, №0000041702, №0000051702 від 30.01.2014 року, які є протиправними та видані за висновками акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПрАТ «ЛИНІК» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за жовтень 2013 року та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за жовтень 2013 року № 2/28-05-17-02/32292929 від 14.01.2014 р.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано прийняті Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС податкові повідомлення-рішення від 30.01.16 року:

- форми "В4" №0000051702 про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ в сумі 7 576 421 грн.;

- форми "В1" №0000031702 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 2 918 419 грн., штрафних санкцій в сумі 1 459 209,50 грн.;

- форми "Р" №0000041702 про збільшення суми грошового зобов'язання в розмірі 389 547 грн., штрафних санкцій в сумі 194 773,50 грн..

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що позивач на момент проведення перевірки не здійснював виробництво нафтопродуктів, а лише надавав послуги вартісного характеру з оренди приміщень, обладнання, земельної ділянки. Отже, вартість придбаних товарів (робіт, послуг) може бути віднесена до податкового кредиту за серпень, вересень 2013 року лише в межах господарської діяльності, тобто в частині послуг, за рахунок яких було сформовано податкові зобов'язання з ПДВ.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, а тому згідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ПРАТ „ЛИНІК" є юридичною особою з реєстрацією за адресою: 93113, Україна, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Свердлова, 371, перебуває на податковому обліку з 24.12.2002р. за № 637, станом на момент перевірки перебував на обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську (взято на облік від 04.10.2010р. № 67/29-011) (том 1 а. с. 25).

Податковим органом у період з 19.12.2013 по 08.01.2014 на підставі п.п.78.1.8 п. 78.1 ст.78 ПК України та пп.2.2 п.2, п.3, пп.5.3 п.5 постанови КМУ від 27.12.2010 №1238 "Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку" відповідно до п.200.11 ст.200 ПК України проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПРАТ "ЛИНІК" з питань: достовірності визначення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за жовтень 2013 року та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку відображеного у податковій декларації з ПДВ, поданій за жовтень 2013 року.

За результатами перевірки з боку позивача встановлено порушення:

- п.198.3, ст.198 ПК України - завищено податковий кредит на 7965968 грн. в т.ч. жовтень 2013 року - 7965968 грн.

- п.200.1, п. 200.3 ст.200 ПК України - завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ на суму 7 576 421 грн., в т.ч. за жовтень 2013 року на 7 576 421 грн.

-п.200.1, п.200.2 ст.200 ПК України - занижено суму позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ на суму 389 547 грн., в т.ч. жовтень 2013 - 389547 грн., що призвело до заниження суми, яка підлягає перерахування до бюджету у розмірі 398035 грн., в т.ч. за жовтень 2013 року 398035 грн.

- п.200.4 ст.200 ПК України - завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ на суму 2 918 419 грн., в т.ч. :жовтень 2013 року на 2 918419 грн. (т.1 а. с. 33-54).

За результатами перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення форми "Р" № 0000041702 від 30.01.14 на суму 584 320 грн., та форми "В 1" № 0000031702 від 30.01.2014 про завищення розміру бюджетного відшкодування на суму 2 918 419 грн., штрафних санкцій на суму 1 459 209,50 грн. (т. 1 а. с. 28, 30).

Позивачем в адміністративному порядку оскаржено акт перевірки та податкові повідомлення-рішення, скарги на висновки акту перевірки залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін (т. 1 а. с. 55-103).

Згідно довідки АБ №684049 з Єдиного Державного Реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), виданої Управлінням статистики у місті Лисичанську 23.12.2014 року основним видом діяльності ПрАТ "ЛИНІК" є - виробництво продуктів нафтопереробки (т. 1 а. с. 26).

За період, який підлягав перевірці встановлено, що підприємство не здійснювало переробку нафти та виробництво і реалізацію нафтопродуктів. З березня 2012 року завод зупинив виробництво нафтопродуктів у зв'язку з нерентабельністю виробництва.

Листом від 12.06.2012 року ПРАТ "ЛИНІК повідомлено, що відповідно до рішення Наглядової ради ПРАТ "ЛИНІК" від 01.03.2012 року діяльність ПРАТ "ЛИНІК" з виробництва нафтопродуктів зупинена на період проведення позапланового ремонту.

З метою підтримки обладнання в робочому стані, здійснення ремонту власними силами та сторонніми організаціями, для поповнення оборотних коштів, та для фінансування господарської діяльності підприємство отримує кредити та фінансову зворотну допомогу, а саме:

- за договором займу № 01-03/12 від 01.03.2012 року. TNK SH SH Investments Limited надає ПРАТ "ЛИНІК" займ для поповнення оборотних коштів та для фінансування господарської діяльності передбаченої Статутом ПРАТ "ЛИНІК". Максимальний ліміт заборгованості складає 80 000 000 доларів США. Відсоткова ставка за користування Займом встановлюється в розмірі 7,3% річних;

- за кредитним договором № 21-180-1 від 03.09.2004р. Skilton Limited, Кіпр надає ПРАТ "ЛИНІК" грошові кошти в позику в мережах Револьверної кредитної лінії, що далі іменується "Кредитна лінія", з максимальним лімітом заборгованості до 28 200 000 доларів США. Відсоткова ставка за користування грошовими коштами в рамках Револьверної кредитної лінії, встановлюється у розмірі 11% річних.

Кредит надається ПРАТ "ЛИНІК" для поповнення оборотних коштів, здійснення інвестицій та оплата будь-яких видатків, пов'язаних із здійсненням інвестиційної діяльності;

- за договором №01Ф від 08.02.2013 р. про надання поворотної фінансової допомоги, ТОВ "ТНК-Індастріз Україна" надає ПРАТ "ЛИНІК" поворотну фінансову допомогу,сума Допомоги за Договором становить 136 000 000 грн.. За цим Договором проценти чи будь-яка інша винагорода за користування Допомогою не нараховуються.

Відповідно умов вищевказаних договорів вбачається, що за рахунок отриманих кредитів та фінансової допомоги ПРАТ "ЛИНІК" поповнює власні оборотні кошти, внаслідок чого сплачує отримані товари (роботи, послуги) та формує податковий кредит, без наявної на те розумної економічної причини (ділової мети), що складає передумови в подальшому декларувати від'ємне значення з ПДВ та відповідно бюджетне відшкодування з податку на додану вартість, за рахунок яких в майбутньому буде погашено отриману фінансову допомогу та отримані кредити.

Оглядом показників, відображених в рядках 10 - 17 декларації за жовтень 2013 року встановлено, що на формування цих показників вплинуло здійснення операцій з придбанням товарів (робіт, послуг) та послуг отриманих від нерезидента, місце постачання знаходиться на митній території України.

До складу податкового кредиту жовтня 2013 року включено: обсяг придбання товарів (робіт, послуг), відображений у рядку 10.1 декларації з ПДВ за жовтень 2013 р. складає 40 068 447 грн., крім того сума ПДВ 8 013 689 грн., сума податкового кредиту у рядку 17 декларації складає - 7 970 212 грн.

Судами встановлено, що основними постачальниками ПРАТ "ЛИНІК" у жовтні 2013 року були: ТОВ "Інспекторат Україна" відповідно до укладених договорів від 30.06.2011 № 100 про відбір та доставку проб нафтопродуктів, надання послуг по контролю якості у червні 2013 року; ТОВ "РН Коммерс" відповідно до укладених договорів від 01.01.2013 № 0001ПЦ, "Другий загін державної охорони " відповідно до укладеного договору від 01.01.2013 № 3 про послуги з забезпечення пожежної охорони за жовтень 2013 року; ТОВ "Мединський і К" відповідно до укладеного договору від 29.12.2012 № 020203-0528 про пасажирські перевезення; ДП "Лисичанське СУ 10" відповідно до укладеного договору від 06.09.13 №020201-0326, від 17.09.13 №020202-0376, від 01.01.2012 № 1Р/12 про виконання роботи з ремонту (том 3 а. с. 12-63); ТОВ "Сєвєродонецький котельно-механічний завод" відповідно до укладеного договору від 17.05.13 №020102-0183; ТОВ "Уніхімтек-Україна" відповідно до договору від 12.09.13 №020101-0355 (том 4 а. с. 203-213); ТОВ "Торгівельна компанія Інтехресурс" відповідно до договору від 23.05.13 №020101-0213; ТОВ "Тара-Маркет" відповідно до договору від 04.07.2013 №020203-0261.

Податковий кредит ПРАТ "ЛИНІК" сформовано за рахунок взаємовідносин з наступними контрагентами:

Згідно договору від 01.01.2013р. № 000-1 ПЦ на постачання електричної енергії, укладеного з ТОВ "ТНК - РН Коммерс", ПРАТ "ЛИНІК" придбавало електроенергію через мережі ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання (т. 8 а. с. 41-53), та до складу податкового кредиту згідно декларації за жовтень 2013 року було включено податкові накладні отримані від ТОВ "ТНК-РН Коммерс" а саме: від 31.10.2013 № 75. Оприбуткування здійснювалось згідно акту фактичного постачання електричної енергії від 31.10.2013.

Крім ТОВ "ТНК - РН Коммерс", постачальником електроенергії та наданням послуг з перетікань електроенергії у жовтні 2013 було ТОВ "ЛЕО". Постачання електроенергії та надання послуг з перетікань електроенергії відбувалось згідно договору від 01.01.2007 №100.

Згідно умов вищенаведених договорів постачальник - ТОВ "ЛЕО" продає електричну енергію споживачу - ПРАТ "ЛИНІК" для забезпечення потреб електричних установок споживача.

До складу податкових зобов'язань ПРАТ "ЛИНІК" за жовтень 2013 року включено податкові накладні на реалізацію електроенергії та послуг з перетікань електроенергії, а саме: ПАТ "Київстар" від 01.01.2013 № 172; ТОВ "Ман Ойл Групп Україна" від 02.04.2012 № 050104-0575; ТОВ "Мединський і К" від 01.01.2013 № 3; ТОВ "ТНК-РН Коммерс" від 29.12.2012 № 2; Луганська дирекція УГППС "Укрпошта" від 29.12.2012 № 4; ТОВ "Інспекторат Україна" від 01.07.2011 № 102, ПАТ "ЛНП" від 25.08.2009 № 803/2009/ах, ТОВ "ТНК-РН Бізнессервіс-Україна" від 29.12.2012 №ТБС-216, ПрАТ "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" від 30.04.2010 № є-10; КП Лисичанський з-д ЗБВ від 30.04.2010 № 56; БО "Домобудівельник" від 21.01.2012 № 030501-0038; ФОП Подкуйко від 30.04.2010 №3-єл, ДП "ЛСУ 10" від 01.10.2009 №1-2009є, ПАТ "Лисичанськнафтопродукт" від 29.12.2012 №383, МТС Україна від 0101.2011 №5, ОСОБА_5 від 10.10.2013 №3.

01.10.2013 між позивачем та ТОВ "Луганськвода" укладено договір № 51-13 про постачання питної води та додаткова угода № 1а до договору про постачання питної води.

До складу податкового кредиту згідно декларації за жовтень 2013 року також включено податкові накладні отримані від ТОВ "Луганськвода", а саме: від 24.10.2013 №8/410 оприбуткування здійснювалось на підставі актів приймання - передачі, факт оплати підтверджено платіжними дорученнями.

До складу податкових зобов'язань ПРАТ "ЛИНІК" за жовтень 2013 року включено податкові накладні на реалізацію послуг з водопостачання за рахунок придбаної питної води у ТОВ "Луганськвода", а саме: КП "Термоізоляція-52" від 05.12.2009 № И-05/1, ДП Донецька залізниця від 10.02.2009 № Д/БМЕС-09100/НЮ, Луганська дирекція УГППС "Укрпошта" від 29.12.2012 № 4, ТОВ "Мединський і К" від 01.01.2013 № 3, ДП ЛСУ №10 від 01.07.2009 № 19, ПАТ "ЛНП" від 12.12.2009 № 176/09/ах, ТОВ "Інспекторат Україна" від 01.07.2011 № 102, ВО "Домобудівельник" від 30.12.2008 № Д-38-2008, ПАТ "Укртранснафта" від 01.01.2010 № 3052-10/058-00, Трест "Рубіжанськхімбуд" від 30.12.2008 №Д-40-2008, ТОВ "ТНК-РН Бізнессервіс-Україна" від 29.12.2012 №ТБС-216.

28.08.12 між позивачем та ПАТ "Укртелеком" укладено договір № 888311 про постачання телекомунікаційних послуг. Згідно умов цього договору є технічні, організаційні та економічні умови взаємоз»єднання телекомунікаційних мереж оператора и телекомунікаційною мережею Укртелекому у точках взаємоз»єднання мереж, організованих для пропуску трафіку.

До складу податкового кредиту згідно декларації за жовтень 2013 року включено податкові накладні отримані від ПАТ "Укртелеком" , а саме: від 30.09.2013 №№9584/440, 2848/440, 9583/440, 366/880, 865/440, від 31.07.2013 №3189/4400, факт оплати підтверджується платіжними дорученнями.

Згідно договору від 29.08.2011№ 937ОР Замовник - ПРАТ "ЛИНІК" доручає, а Виконавець - ТОВ "Інспекторат Україна" приймає зобов'язання по виконанню наступних послуг:відбір Виконавцем проб нафти, нафтопродуктів, реагентів та інш. з вагоно-цистерн, резервуарів та інших тар та їх постачання в лабораторію для аналітичного контролю; постачання виконавцем відібраних Замовником проб нафти, нафтопродуктів, реагентів та інші з технологічних об'єктів в лабораторію для аналітичного контролю.

ПРАТ "ЛИНІК сформовано податковий кредит по взаємовідносинах з ТОВ "Інспекторат Україна" у жовтні 2013 року на суму ПДВ 1 460 696,66 грн., а саме згідно наступних податкових накладних: від 31.05.2013 №№366, 373.

Також встановлено, що ПРАТ "ЛИНІК" у жовтні 2013 року отримувало послуги з пасажирських перевезень від ТОВ "Мединський і К" (і.п.н. 322769705) договір від 29.12.2012 року № 020203-0528. До складу податкового кредиту згідно декларації за жовтень 2013 року було включено податкові накладні, отримані від ТОВ "Мединський і К", а саме:від 10.10.2013 №169, від 20.10.2013 №373, від 10.05.2013 №117.

До складу податкового кредиту згідно декларації за травень 2013 року включено податкові накладні отримані від ТОВ "Другий загін державної пожежної охорони" та Управління державної служби охорони при ГУМВ України в Луганській області, а саме: від 31.05.2013 № 7236, від 31.05.2013 № 7211, від 31.10.2013 № 667.

Податковий кредит по декларації за жовтень 2013 року складає - 7 970 212 грн., за результатами перевірки - 4 244 грн.

Висновок про завищення податкового кредиту на 7 965 968 грн. в т.ч. жовтень 2013 року - 7 965 968 грн., завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ на суму 7 576 421 грн., в т.ч. за жовтень 2013 року на 7 576 421 грн., заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ на суму 389 547 грн., в т.ч. жовтень 2013 - 389 547 грн., що призвело до заниження суми, яка підлягає перерахування до бюджету у розмірі 398 035 грн., в т.ч. за жовтень 2013 року 398 035 грн., завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ на суму 2 918 419 грн., в т.ч. :жовтень 2013 року на 2 918 419 грн., - податковим органом зроблено на підставі того, що господарська діяльність ПРАТ "ЛИНІК" у перевіряємому періоді не направлена на отримання доходу, оскільки позивач не здійснює виробництво нафтопродуктів, а лише надає послуги вартісного характеру з оренди приміщень, обладнання, земельної ділянки, вартість придбаних товарів (робіт, послуг), у зв'язку з чим може бути віднесена до податкового кредиту за жовтень 2013 року лише в межах господарської діяльності, яку ПРАТ "ЛИНІК" здійснював протягом перевіряємого періоду, тобто в частині послуг, які було перевиставлено та виставлено покупцям послуг за рахунок яких сформовано податкові зобов'язання з ПДВ (отримано доходи) у жовтні 2013 року.

Таким чином, в ході проведення перевірки встановлено відсутність підстав для формування податкового кредиту у жовтні 2013 року за рахунок придбаних матеріалів та послуг, прямо непов'язаних з господарською діяльністю, яку ПРАТ "ЛИНІК" здійснював у жовтні 2013 року.

Постановою КМУ від 05.06.2013 р. № 397 затверджено перелік суб'єктів господарювання, в яких обов'язково створюється відомча пожежна охорона, до якого віднесено ПрАТ «ЛИНІК»

На підставі ч. 1 ст. 93 Кодексу цивільного захисту України фінансування заходів цивільного захисту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, коштів суб'єктів господарювання, інших не заборонених законодавством джерел.

Аналогічні норми містить і Положення про Цивільну оборону України, затверджене постановою КМУ від 10.05.94 р. № 299 в редакції, яка діяла на час проведення перевірки), відповідно до п. 3 р. V якого заходи цивільної оборони на підприємствах, в установах і організаціях, які перебувають на господарському розрахунку, проводяться за рахунок коштів, що виділяються на загальновиробничі, адміністративно-управлінські та експлуатаційні витрати.

Частиною 2 ст. 93 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що обсяг фінансування, який виділяється потенційно небезпечними об'єктами та об'єктами підвищеної безпеки для проведення необхідних заходів цивільного захисту, має становити не менше ніж 0,5 відсотка обсягу валового доходу такого об'єкта.

ПРАТ "ЛИНІК" за нормами Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" ідентифікується як об'єкт підвищеної небезпеки

Відповідно до ст.ст.1,9 зазначеного Закону об'єктом підвищеної небезпеки є об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.

Безпечна експлуатація таких об'єктів потребує постійних витрат на забезпечення захисту людей та довкілля, утримання засобів ліквідації аварій у постійній готовності та технічно належному стані.

Загальний перелік обов'язків суб'єктів господарювання щодо експлуатації об'єктів підвищеної безпеки викладено в ст. 8 Закону № 2245.

Оскільки забезпечення заходів цивільного захисту віднесено до обов'язків суб'єкта господарювання, то, такі витрати можуть включатись до складу витрат згідно з пп. 138.12.2 ПКУ як інші витрати господарської діяльності, стосовно яких р. ІІІ ПКУ прямо не встановлено обмежень на віднесення до складу витрат.

Обов'язок щодо підтримання технологічного обладнання в безпечному для навколишнього середовища та населення зобов'язує позивача утримувати певну чисельність персоналу з виплатою йому заробітної плати, дотримання державних стандартів щодо забезпечення персоналу питною водою, належних санітарних умов праці (тепло, електропостачання, санітарні приміщення для зберігання одягу, миття, прання спецодягу, видача молока за шкідливі умови праці тощо), а тому придбання таких послуг має відбуватися незалежно від того чи виробляє підприємство нафтопродукти, чи тимчасово зупинилося для проведення ремонтних робіт.

З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції правильно не прийняв до уваги висновки податкового органу про відсутність у ПРАТ "ЛИНІК" права на формування податкового кредиту за операціями з придбання питної води, молока, послуг з хімчистки та прибирання приміщень послуг з доставляння працівників ПРАТ "ЛИНІК" на підприємство транспортом, забезпечення теплом тощо.

Постановою КМУ № 808 від 28.12.2013 «Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів» затверджено перелік видів та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку діяльність.

Відповідно до зазначеної постанови, діяльність ПРАТ ЛИНІК", пов'язана з нафтопереробкою та віднесена до такої, яка становить підвищену екологічну небезпеку.

Виробнича діяльність позивача передбачає під час експлуатації обладнання проведення обов'язкових регламентних операцій навіть при зупиненому технологічному процесі, тобто вчасний ремонт та технічна підтримка якого регламентується певними локальними нормативними актами, а також обов'язковими нормами, встановленими законодавством та є фактично складовою функції єксплуатаціі. Недотримання таких правил та приписів тягне за собою небезпеку руйнування, пожеж, вибухів та як наслідок, встановлену законодавством адміністративну, кримінальну, цивільну відповідальність .

Для проведення періодичних капітальних та поточних ремонтів, реконструкцій підприємство закуповує товарно-матеріальні цінності в одному податковому періоді, а використовує їх в інших, оскільки ремонт або реконструкція може тривати достатньо великий час.

При цьому податковий орган не надав суду переконливих доказів того, що купівля у жовтні 2013 року ТМЦ, здійснена без мети використання у подальшій господарській діяльності.

ПРАТ "ЛИНІК" має власну теплоелектроцентраль, яка виробляє парову та електричну енергію та відповідно до законодавства зобов'язане надавати послуги субабонентам незалежно від того чи виробляються нафтопродукти. Відмова у наданні таких послуг тягне відповідальність за зловживання монопольним становищем, а це потребує придбання сировини (газу, реагентів) для підтримки виробничої діяльності ТЕЦ.

Відповідачем безпідставно не враховано, що у ПРАТ "ЛИНІК" існує обов'язок щодо підтримки технологічного обладнання в належному стані для чого в холодний період використовуються теплоносії на більшості установок навіть в період, коли виготовлення нафтопродуктів зупинено. На період ремонту підприємство також використовує пар для технологічних процесів ремонту (пропарювання) технологічних трубопроводів та ємкостей.

Неможливим є безпечне функціонування технологічного підприємства без енергоресурсів (води, газу, електричної енергії), що не піддається сумніву, тому виключення з податкового кредиту господарських операцій щодо їх придбання є протиправним.

На постійній основі на ПРАТ "ЛИНІК" працюють очисні захисні споруди для зменшення негативного впливу на оточуюче природне середовище робота цеху потребує придбання реагентів для стаціонарних та пересувних лабораторій, тощо, а отже виключення з податкового кредиту таких операцій є неправомірним.

За технічними нормами та правилами в постійній роботі також перебуває азотна станція, що виробляє інертний газ (азот) для заповнення трубопроводів та ємкостей для попередження пожеж та вибухів.

Для проведення постійного моніторингу за герметичним станом трубопроводів та ємкостей на постійній основі відбувається робота компресорної, що подає очищене та підготовлене повітря під тиском на прибори та прилади.

Для забезпечення постійних робіт, проведення ремонтних робіт задіяним є весь персонал підприємства, для якого в виробничих цехах створюються належні побутові умови, здійснюється його доставка на підприємство.

На зберіганні у ПРАТ "ЛИНІК" є залишок товарних продуктів нафтопереробки та між позивачем і ТОВ "Інспекторат "Україна" укладено угоду на проведення аналізу нафтопродуктів перед іх відвантаженням, що є обов'язковою законодавчою умовою реалізації нафтопродуктів.

Дострокове припинення договору в односторонньому порядку не передбачено його умовами і тягне для ПРАТ "ЛИНІК" господарські санкції. Так, відповідно до пункту 2.14 цього договору, у разі дострокового його розірвання ПРАТ "ЛИНІК" зобов'язано буде працевлаштувати 132 штатних працівників, які раніше були виведені (в аутсорсинг) зі штату за умовами цього договору на термін до червня 2014 року. До того ж, цей контрагент продовжує надавати послуги з проведення аналізів не лише тих нафтопродуктів, що продає підприємство, але й на установках, що перебувають в роботі - ТЕЦ, азотна станція, станція підготовки повітря тощо, які є обов'язковими для ведення технологічного процесу.

На підставі аналізу вищезазначеного судова колегія погоджується, що висновки податкового органу щодо відсутності права у позивача на податковий кредит за окремими господарськими операціями, у зв'язку із тимчасовою зупинкою окремого виду діяльності (переробки нафтопродуктів), - є необґрунтованими.

На підставі ст..3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до статті 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Право підприємців самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, охоплюється поняттям свободи підприємницької діяльності, яка гарантованастаттею 42 Конституції України.

При цьому, свобода підприємницької діяльності може обмежуватися лише у прямо передбачених законом випадках шляхом встановлення заборони здійснювати підприємництво у певних видах господарської діяльності та визначення видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню.

Види господарської діяльності, які здійснює (може здійснювати) ПРАТ "ЛИНІК", визначені статутом, який передбачає здійснення як господарської діяльності, яка підлягає обов'язковому ліцензуванню, так й інших видів господарської діяльності.

Жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язок суб'єкта господарювання здійснювати виключно той вид господарської діяльності, який визначений ним в установчих документах як основний. Так само, як і не встановлено обмеження щодо здійснення інших видів господарської діяльності, для здійснення яких такий суб'єкт створювався.

У зв'язку з цим, право суб'єкта господарювання на формування податкового кредиту з податку на додану вартість та відповідне право на отримання бюджетного відшкодування, не може обумовлюватися здійсненням таким суб'єктом виключно основного виду господарської діяльності.

Пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування для податку на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

При цьому, оподатковуються за відповідною ставкою усі операції, перелічені у пункті 185.1 статті 185 Податкового кодексу, крім тих, що не є об'єктом оподаткування, звільнені від оподаткування, та операції, до яких застосовуються нульова ставка.

Таким чином, усі господарські операції щодо постачання товарів та послуг, крім виключень, встановлених Податковим кодексом України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

На підставі пункту 198.1. статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно із пунктом 198.3. статті 198 Податкового кодексу України кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Системний аналіз наведених положень Податкового кодексу України свідчить, що податкове законодавство дає право платнику податку на додану вартість на податковий кредит у разі придбання товарів та послуг, які будуть використовуватися ним в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності.

Отже, придбання товарів та послуг платником податку на додану вартість для здійснення своєї господарської діяльності дає право на формування податкового кредиту.

Враховуючи наведене, є безпідставним висновок податкового органу, що ПРАТ "ЛИНІК" не має права на бюджетне відшкодування, оскільки ним сформований податковий кредит за господарськими операціями, які не пов'язані з основною господарською діяльністю.

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України встановлена презумпція правомірності рішень платника податку, яка поширюється також на кваліфікацію господарських операцій для визначення податкового кредиту з податку на додану вартість.

За змістом указаної норми відповідний податковий кредит вважається сформованим платником податків правомірно, однак контролюючий орган не позбавлений можливості довести в установленому порядку факт невідповідності задекларованих наслідків господарської операції платника податків у податковому обліку фактичним обставинам.

За приписами Податкового кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України" перевірці підлягають доводи податкового органу, що свідчать про відсутність ділової мети у діях платника податку. Для підтвердження права платника податків на формування податкового кредиту з податку на додану вартість достатньо наявності мети використання товарів та послуг, що ним придбані, незалежно від фактичних результатів такого використання.

Крім того, неотримання економічного ефекту від придбання товарів та послуг у періоді, коли вони придбані, само собою не свідчить про негосподарський характер таких операцій, оскільки такий економічний ефект не обов'язково має настати одразу після придбання послуг, а мета його отримання може мати довгострокову перспективу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені у статті 200 ПК України.

Відповідно до пунктів 200.1, 200.3, підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цьогоКодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності податкових повідомлень - рішень.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року у справі № 812/823/15 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 р. у справі № 812/823/15 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді Д.В. Ляшенко

Л.В. Ястребова