11 травня 2016 рокусправа № 808/7970/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.
суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року по справі № 808/7970/15 за позовом Відділу освіти Бердянської районної державної адміністрації до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-
У вересні 2015 року Відділ освіти Бердянської районної державної адміністрації звернувся із позовом до суду, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив визнати протиправним та скасувати рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 08.09.2015 р. №0024551701 "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску".
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року даний позов задоволено.
Вважаючи вказане рішення таким, що винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування скарги її заявник вказав, що ним правомірно застосовано до позивача штрафна санкція та нарахована пеня, оскільки останній в порушення приписів ч.11 ст. 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" несвоєчасно сплатив самостійно задекларовані суми зобов'язань по єдиному соціальному внесу.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги вважає, що останню необхідно залишити без задоволення з огляду на наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа та відповідно до довідки від 12.02.2012 №51 взятий на облік як платник єдиного соціального внеску за реєстраційним номером 08050059 в УПФУ в м.Бердянську та бердянському районі (а.с.9).
Крім того суди встановили, що Відділом освіти Бердянської районної державної адміністрації самостійно задекларовано суми зобов'язань по єдиному соціальному внеску відповідно до поданих звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів: №1301598271 від 07.11.2013 у сумі 624894,47 грн. із терміном сплати 20.11.2013; №1400241778 від 10.01.2014 у сумі 635761,64 грн. із терміном сплати 20.01.2014; №1402713535 від 08.02.2014 у сумі 626090,48 грн. із терміном сплати 20.02.2014; №1404203480 від 11.03.2014 у сумі 627121,43 грн. із терміном сплати 20.03.2014.
Відповідно до поданих звітів, позивачем здійснено перерахування вказаних сум зобов'язань по єдиному соціальному внеску, про що свідчать надані до матеріалів справи платіжні доручення №1454 від 06.11.2013, №1456 від 06.11.2013, №1459 від 08.11.2013, №1460 від 08.11.2013, №164 від 11.11.2013, №163 від 11.11.2013, №1543 від 10.12.2013, №1544 від 10.12.2013, №1552 від 18.12.2013, №1549 від 18.12.2013, №1581 від 20.12.2013, №1584 від 20.12.2013, №191 від 06.12.2013, №192 від 06.12.2013, №198 від 23.12.2013, №197 від 23.12.2013, №166 від 23.12.2013, №167 від 23.12.2013, №219 від 20.12.2013, №220 від 20.12.2013, №170 від 20.12.2013, №171 від 20.12.2013, №126 від 23.12.2013, №127 від 23.12.2013, та банківські виписки від 19.11.2013, 26.11.2013, 28.11.2013, 12.12.2013, 18.12.2013, 27.12.2013, 11.01.2014, 23.01.2014, 29.01.2014, 21.01.2014, 30.01.2014, 26.02.2014, 28.02.2014, 11.03.2014, 05.03.2014, 20.03.2014, 27.03.2014, 02.04.2014, 11.04.2014, 17.04.2014, 29.04.2014, 08.04.2014, 13.05.2014.
Протягом листопада 2013 року - квітня 2014 року в телефонному режимі працівник податкової інспекції повідомляв позивача про необхідність здійснювати відрахування по єдиному соціальному внеску на розрахунковий рахунок №37194201000822, тобто до міського бюджету, або на розрахунковий рахунок №37192201000802 - до районного бюджету.
15 листопада 2013 року позивачем на адресу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції направлено листа № 1624 із проханням помилково оплачену до районного бюджету суму ЄСВ за платіжними дорученнями, копії яких додавалися до листа, зарахувати на розрахунковий рахунок №37194201000822, тобто до міського бюджету (а.с.10).
20 листопада 2013 року листом №1659 позивач просив відповідача помилково оплачену суму ЄСВ за платіжними дорученнями, копії яких додавалися до листа, зарахувати на розрахунковий рахунок №37192201000802 (а.с.11).
Листом №503 від 08.04.2014 р. позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахування коштів з рахунку №37192201000802 (Держсоцстрах по Бердянському району) на рахунок №37194201000822 (Держсоцстрах м.Бердянськ) згідно платіжних доручень з 02.01.2014 по 31.03.2014 на суму 1886258,96 грн. (Один мільйон вісімсот вісімдесят шість тисяч двісті п'ятдесят вісім грн. 96 коп.) згідно доданих до листа платіжних доручень.
Відповідачем, 08.09.2015 винесено оспорювань рішення № 0024551701, яким на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Відділу освіти Бердянської районної державної адміністрації застосовано штраф у розмірі 33986,78 грн. та нарахована пеня за період з 21.11.2013 по 17.04.2014 у розмірі 8711,41 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду, правомірність винесення якого і стало предметом розгляду у даній справі. Вказані обставини знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Вирішуючи спірні правовідносини та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з відсутності у діях позивача складу правопорушення, санкція за яке передбачена п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки здійснення останнім помилки під час внесення єдиного соціального внеску до місцевого бюджету у строк та розмірі визначеному законодавством не можна кваліфікувати як бездіяльність платника при сплаті такого внеску.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає такі висновки суду обґрунтованими з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 07.07.2010 №2464-VI, який набрав чинності з 01.01.2011 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2464-VI).
За приписами пунктів 1 та 4 частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З 11.08.2013 набрали чинності положення частин п'ятої та сьомої статті 9 Закону №2464-VI, відповідно до яких сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Пунктом 1 частини десятої статті 9 Закону №2464-VI встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
За змістом частини одинадцятої статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно з п.6.2 розділу VI "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої 09.09.2013 наказом Міністерства доходів і зборів №455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Аналізуючи наведені норми колегія суддів зазначає, що за несплату платником єдиного внеску у певний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.
Водночас, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що для підтвердження факту сплати платником суми єдиного соціального внеску необхідно встановити, чи вчинював останній дії, спрямовані на внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів.
Частиною першої статті 43 Бюджетного кодексу України №2456-VI від 08.07.2010 передбачено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно частини п'ятої статті 78 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті, і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до місцевих бюджетів податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів місцевих бюджетів відповідно до законодавства.
Крім того, пунктом 22.4 статті 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2011 №2346-ІІІ визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Судами встановлено, що у строк передбачений законодавством позивач здійснив оплату самостійно задекларованих сум зобов'язань по єдиному соціальному внесу, проте помилково у платіжних дорученнях зазначив розрахунковий рахунок для зарахування коштів " №37192201000802" замість правильного " №37194201000822.
При цьому, у вказаних платіжних документах позивачем було вірно зазначено рядок призначення платежу: сплата єдиного соціального внеску, код отримувача платежу 38699859 (Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області).
За таких обставин колегія суддів вважає, що перерахування вказаних сум до державного бюджету у строк та розмірах визначених законодавством не можна кваліфікувати як дії, які б містили ознаки бездіяльності при сплаті позивачем самостійно визначених сум зобов'язань по єдиному соціальному внесу.
Таким чином, оскільки такі суми зарахувалися на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення розрахункового рахунку бюджетної установи під час сплати єдиного внеску не є достатньої правовою підставою для висновку про несвоєчасну сплату самостійно задекларованих сум зобов'язань по єдиному соціальному внесу.
Отже, висновок суду першої інстанції щодо відсутності у діях позивача складу правопорушення, санкція за яке передбачена п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
А відтак, підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Оскільки при поданні апеляційної скарги Бердянській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області надано відстрочку від сплати судового збору, який складає 1378 грн., то колегія суддів вважає необхідним стягнути з останнього суму відстроченого судового збору за рахунок його бюджетних асигнувань.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року по справі № 808/7970/15 - залишити без змін.
Стягнути до Спеціального фонду Держбюджету України судовий збір в сумі 1378 грн. із Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий: М.М.Гімон
Суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: І.В. Юрко