"20" квітня 2016 р. справа №189/1778/14-а(2-а/189/40/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,
при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,
за участю:
третьої особи ОСОБА_1,
представника третьої особи ОСОБА_2,
представника позивача Назаренко Л.І.,
прокурора Ягольник Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Покровського районного суду Дніпропетровської області від 04.12.2014 р. у справі №189/1778/14-а(2-а/189/40/14)
за позовом прокурора Покровського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області
до Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області,
треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, Державна інспекція сільського господарства в Дніпропетровській області, відділ Державного агентства земельних ресурсів у Покровському районі Дніпропетровської області,
про скасування розпорядження, -
встановив:
У жовтні 2014 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив скасувати розпорядження Покровської районної державної адміністрації "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам на території Орлівської сільської ради" №369-р-12 від 28.12.2012р.
Постановою Покровського районного суду Дніпропетровської області від 04.12.2014 р. позов задоволено. Постанова мотивована тим, що розпорядження Покровської районної державної адміністрації "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам на території Орлівської сільської ради" №369-р-12 від 28.12.2012р. прийнято відповідачем неправомірно, а саме: за межами наданих законом повноважень.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, третя особа - ОСОБА_1 оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі заявник посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Заявник, зокрема, зазначив, що судом першої інстанції проігноровані
норми Закону України "Про державний земельний кадастр", які встановлюють офіційність та обов'язковість реєстрування земельних ділянок саме на підставі даного Закону.
Суд наголошує на тому, що спірна земельна ділянка знаходиться саме в межах населеного пункту с. Маяк, а питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян можуть вирішуватись лише розпорядженнями Орлівської сільської ради Покровського району. Належних правових аргументів суд так і не навів.
Листом Відділу Держземагенства у Покровському районі Дніпропетровської області №755/01-22 від 18.04.2014 року зазначено, що згідно національної кадастрової системи спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту с. Маяк. Крім того, суду першої інстанції було надане рішення суду про визнання права на земельну частку на території Орлівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Суд також не взяв до уваги, що жодна із сторін, відносно спірної земельної ділянки, відомості про яку містяться в Державному земельному кадастрі, не зверталася із заявою про внесення відомостей або змін до Державного земельного кадастру.
До того ж, чинним законодавством України, а саме ст.1 Закону України "Про державний земельний кадастр" передбачено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Таким чином, Державний земельний кадастр є єдиною та офіційною системою відомостей про землі.
Однак, суд першої інстанції прийшов до висновку, що науково-технічна документація по роздержавленню земель та виготовленню державних актів на право колективної власності на землю і постійного користування землею колгоспу "Дружба" є достатнім підтвердженням для скасування Розпорядження №369-р-12 від 28.12.2012 року.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про відмову в задоволенні позову.
В судовому засіданні третя особа ОСОБА_1 та його представник апеляційну скаргу підтримали.
Представник позивача та прокурор у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечували, просили залишити постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Інші учасники процесу, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що розпорядженням Покровської районної державної адміністрації від 28 грудня 2012 року №369-р-12 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам на території Орлівської сільської ради" надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам, які мають рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) на території Орлівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно з додатком (а.с. 10).
Вказаним розпорядженням надано дозвіл 3-м громадянам України ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок на території колишнього КСП "Дружба" Орлівської сільської ради.
За повідомленням відділу Держземагенства у Покровському районі Дніпропетровської області земельні ділянки у власності чи користуванні на території Покровського району зареєстровані (не зареєстровані) за громадянами: ОСОБА_5 від 14.10.2013 року, зареєстровано речове право на земельні ділянки, що розташовані на території Орлівської сільської ради, нормативно-грошова оцінка сільськогогосподарськіх угідь становить - 26 202 грн. за 1 га ріллі; ОСОБА_7 від 14.10.2013 року, зареєстровано речове право на земельні ділянки, що розташовані на території Орлівської сільської ради, нормативно-грошова оцінка сільськогогосподарській угідь становить - 26202 грн. за 1 га ріллі; ОСОБА_8, речове право не зареєстровано, нормативно-грошова оцінка сільськогогосподарській угідь становить - 21 381 грн. за 1 га ріллі (а.с. 27).
За висновком суду першої інстанції, розпорядження Покровської районної державної адміністрації від 28.12.2012 року №369-р-12 було прийнято неправомірно, оскільки земельні ділянки за цим розпорядженням знаходяться в межах населеного пункту с.Маяк Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, тому питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначених в розпорядженні земельних ділянок у власність громадянам можуть вирішуватись лише розпорядженнями Орлівської сільської ради Покровського району.
До висновку про перебування в межах населеного пункту с.Маяк Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області земельних ділянок, щодо яких було прийнято оскаржене розпорядження, суд першої інстанції дійшов на підставі:
- науково-технічної документації з роздержавлення земель, виготовлення державних актів на право колективної власності на землю та право постійного використання землею колгоспу "Дружба" Покровського району Дніпропетровської області, а також науково-технічної документації по формуванню території Орлівської сільської ради народних депутатів Покровського району Дніпропетровської області в с.Маяк (а.с.13-25);
- акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 24.04.2014 року за №126/18 (а.с.9);
- рішення сесії Орлівської сільської ради від 31.03.1999 року №30-4/ХХIII "Про переведення земель державного земельного запасу, що знаходяться в межах населених пунктів в землі резервного фонду населених пунктів (землі вільного присадибного фонду)", вбачається, що сесією сільської ради прийнято рішення про вилучення із земель державного запасу сільськогосподарські угіддя загальною площею 55,2 га в т.ч. ріллі 51,0 га і переведено їх в землі резервного фонду населених пунктів (а.с.11).
Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.84 Земельного кодексу України, в редакції на час прийняття оскарженого розпорядження, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно зі ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно зі ст.17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі відповідно до закону. Аналогічні повноваження в галузі використання та охорони земель наданні місцевим державним адміністраціям статтею 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Отже, як місцеві ради, так і місцеві державні адміністрації, в залежності від розмежування цих земель на землі державної та комунальної власності, мають повноваження щодо розпорядження землями.
Відповідно до п.10, 12 Перехідних положень Земельного кодексу України рішення про розмежування земель державної і комунальної власності в межах населених пунктів приймають відповідні сільські, селищні, міські ради за погодженням з органами виконавчої влади, а за межами населених пунктів - органи виконавчої влади за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування. До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно відповіді Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 07.04.2016р. землі колгоспу "Дружба" Покровського району Дніпропетровської області знаходяться на території Орлівської сільської ради. Зміни до Національної кадастрової системи у зв'язку із роздержавленням земель та виготовленням державних актів на право колективної власності на землю і право постійного користування землею колгоспу "Дружба" Покровського району Дніпропетровської області не внесено. Згідно інформації про кількісний облік земель із державної статистичної звітності за формою 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" земельні ділянки, які передавались у власність громадянам ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 знаходяться на території Орлівської сільської ради Покровського району:
- місце розташування: Дніпропетровська область, Покровський район, Орлівська сільська рада (за межами населеного пункту);
- категорія земель: землі сільськогосподарського призначення;
- цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- угіддя: рілля.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відомості Державного земельного кадастру є офіційними (ч.1 ст.20 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим (ч.2 ст.20 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про Державний земельний кадастр" об'єктами Державного земельного кадастру є:
- землі в межах державного кордону України;
- землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць;
- обмеження у використанні земель;
- земельна ділянка.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру ОСОБА_1 були надані дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва державної форми власності на території Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області. Зазначені земельні ділянки було зареєстровано 22.10.2013 року (а.с.206-211).
Оскільки відомості з Державного земельного кадастру є офіційними, колегія суддів приходить до висновку, що посилання суду першої інстанції на те, що науково-технічна документація з роздержавлення земель, виготовлення державних актів на право колективної власності на землю та право постійного використання землею колгоспу "Дружба" Покровського району Дніпропетровської області та науково-технічна документація по формуванню території Орлівської сільської ради народних депутатів Покровського району Дніпропетровської області в с.Маяк (а.с.13-25), акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 24.04.2014 року за №126/18 (а.с.9) свідчать про те, що отримані ОСОБА_1 земельні ділянки є комунальною власністю і тому відповідач не мав права приймати оскаржуване рішення є помилковими та не відповідають матеріалам справи.
Посилання суду першої інстанції на рішення сесії Орлівської сільської ради від 31.03.1999 року №30-4/ХХIII "Про переведення земель державного земельного запасу, що знаходяться в межах населених пунктів в землі резервного фонду населених пунктів (землі вільного присадибного фонду)" (а.с.11) колегія суддів не приймає до уваги, оскільки воно не набуло своєї реалізації, а його правомірність не є предметом розгляду в цій справі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З наведеного вбачається, що Покровська районна державна адміністрація прийняла розпорядження "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам на території Орлівської сільської ради" №369-р-12 від 28.12.2012р. на підставі та в межах наданих їй чинним законодавством повноважень, тому суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про задоволення позову.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи; висновки суду не відповідають цим обставинам, що є підставою для скасування постанови суду з ухваленням нового рішення відповідно до ст. 202 КАС України.
Керуючись ст.ст.196, 198, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Покровського районного суду Дніпропетровської області від 04.12.2014 р. у справі №189/1778/14-а(2-а/189/40/14) скасувати.
В позові відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України упродовж двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: А.О. Коршун