ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Петра Болбочана 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
16 травня 2016 року м. Київ № 826/7068/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами:
за позовомОСОБА_1 та ОСОБА_2
до відповідачаПолітична партія "Блок Петра Порошенка"
провизнання дискримінаційним рішення, зобов"язання вчинити дії, зобов"язання утриматись від вчинення дій, встановлення компетенції, надання доступу до документів, скасування рішення,
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до ПП "Блок Петра Порошенка" із позовом, в якому просять:
1. Визнати право і компетенцію суб'єкта національної безпеки України осіб, які брали участь у виборах до законодавчого органу держави громадян України: ОСОБА_2 і ОСОБА_1 реалізовувати свій обов'язок звертатися до суду щодо виконання обов'язку суб'єкта забезпечення національної безпеки України та задля захисту своїх прав, свобод і законного інтересу як осіб які брали участь у виборах народних депутатів України 26 березня 2016 року.
2. Про зобов'язання політичної партії Блок Петра Порошенка «Солідарність» опублікувати у відповідності до вимог ст. 57 Конституції України рішення позачергового з'їзду політичної партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" від 25 березня 2016 року рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4.
3. Зобов'язати політичну партію Блок Петра Порошенка "Солідарність" надати доступ ОСОБА_2 до документів, на підставі яких позачерговим з'їздом партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" від 25 березня 2016 було прийнято рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4.
4. Визнати дискримінаційними рішення позачергового з'їзду партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" від 25 березня 2016 року про дострокове припинення повноважень народних депутатів України ОСОБА_4 і ОСОБА_5.
5. Зобов'язати політичну партію Блоку Петра Порошенка "Солідарність" утриматись від дій спрямованих на позбавлення права громадян України і тому числі прав народних депутатів України оскаржувати дії і рішення політичної партії у суді та утриматись від дій, які не уможливлюють у разі винесення позитивного судового рішення його (судове рішення) виконати.
6. Встановити - підтвердити або спростувати компетенцію закритого позачергового з'їзду партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" від 25 березня 2016 року подавати до Центральної виборчої комісії рішення прийняте закритим з'їздом політичної партії про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4 і ОСОБА_5 без зазначення у рішенні політичної партії порядку і строків оскарження даного рішення та без отримання відомостей про подання адміністративного позову до суду та без отримання політичною партією, яка прийняла рішення про дострокове припинення повноважень народних депутатів України, відомостей про наслідки розгляду у суді позову про оскарження рішення позачергового з'їзду партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" від 25 березня 2016 року про дострокове припинення повноважень народних депутатів України: ОСОБА_4 і ОСОБА_5.
7. Скасувати рішення позачергового з'їзду партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" від 25 березня 2016 року про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4.
8. Скасувати рішення позачергового з'їзду партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" від 25 березня 2016 року про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_5.
Відповідно до вимог статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Так, дана позовна заява подана з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються:1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Водночас, як встановлено судом, заявлені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позовні вимоги, а саме - п. 1 та п. 4 позовної заяви, у даній справі не відповідають ч. 4 ст. 105 КАС України, що підлягає виправленню.
Згідно із частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 551,2 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно до ч. 6 ст. 6 цього Закону у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Так, позивачами заявлено клопотання про звільнення їх від сплати судового збору як інваліда війни 3 групи - ОСОБА_6 (посвідчення серії Є №115995), та як ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії - ОСОБА_1 (посвідчення серії НОМЕР_1, 1 категорія).
Згідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи (п. 8); інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів (п. 9); позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (п. 10).
Отже, згідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 цього Закону ОСОБА_1 є звільненим від сплати судового збору у справі.
Разом з тим, звільнення від сплати судового збору інвалідів війни 3 групи Законом України "Про судовий збір" не встановлено, в той же час обставин, які б могли свідчити про скрутний майновий стан ОСОБА_6 у позовній заяві не зазначено, а судом на на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі - не встановлено, з огляду на що підстави для звільнення ОСОБА_6 від сплати судового збору згідно до ч. 1 ст. 88 КАС України, на переконання суду, відсутні.
А відтак, ОСОБА_6 необхідно подати до суду докази сплати судового збору у відповідності до Закону України "Про судовий збір" з урахуванням наведених вище законодавчих положень.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Між тим, суд зауважує також, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Водночас у тексті позовної заяви позивачами не зазначено обставин, які б свідчили про порушення їх законних прав та/або інтересів з боку відповідача. При цьому суд зауважує, що посилання в тексті позову на ч. 1 ст. 2 КАС України в контексті доводів позовної заяви не є тією обставиною, яка б свідчила про існування порушеного права саме позивачів у справі з боку відповідача.
А відтак, позивачам в уточненій позовній заяві необхідно вказати з посиланням на норми законодавства, яким чином відповідачем порушено їх законні права та/або інтереси.
Отже, з метою усунення визначених вище недоліків позовної заяви позивачам необхідно надати до суду уточнену позовну заяву (у тому числі її примірник для відповідача), приведену у відповідність до вимог ст.ст. 105-106 КАС України із врахуванням визначених судом недоліків.
Згідно вимог частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись вимогами ст.ст. 106, 107, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачам строк на усунення визначених судом недоліків позовної заяви до 03.06.2016 р.
3. Попередити позивачів про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Дана ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська