10 травня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/370/16
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Херсон Інвест Агро" про заборону виробничої діяльності,
встановив:
Державна екологічна інспекція у Херсонській області (далі - позивач, Держекоінспекція) звернулася до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Херсон Інвест Агро" (далі - відповідач, Товариство) в якому просить частково зупинити виробництво добрив - біогумусу "Янтарний" на земельній ділянці з кадастровим номером 6510165300:03:001:0051.
Позов обґрунтований тим, що в ході проведення планової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області встановлено невиконання ТОВ "СП "Херсон Інвест Агро" вимог припису від 18.12.2015 р. № 03-13/91. Вказаний припис винесено за результатами заходу державного контролю, проведеного 14.12.2015р.- 15.12.2015 р., під час якого виявлено порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства в частині земельного законодавства та законодавства про відходи. Оскільки Товариством не вжито заходів щодо виконання припису від 18.12.2015 р. та не надано інформації про усунення порушень, позивач просить зупинити діяльність ТОВ "СП "Херсон Інвест Агро" в частині виготовлення добрив - біогумусу "Янтарний".
Належним чином повідомлений про розгляд справи відповідач не надіслав заперечень проти позову чи заяви про визнання позовних вимог.
На підставі ч. 1 ст. 183-2 КАС України справи, щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються у скороченому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 14.12.2015 - 15.12.2015 року на підставі згоди Державної екологічної інспекції у Херсонській області від 03.11.2015 р. № 2/1-408зг, наказу від 11.12.2015р. № 288 проведено перевірку ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Херсон Інвест Агро" в частині використання, охорони земель та поводження з відходами.
Державною екологічною інспекцією за результатами виявлених в ході перевірки численних порушень винесено припис від 18.12.2015 р. № 03-13/91 з вимогами усунути вказані порушення та інформувати інспекцію про його виконання.
09.03.2016 р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області відповідно до приписів, зазначених в ст. 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. "а" ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" на підставі наказу про проведення позапланової перевірки від 04.03.2016р. № 180 здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині виконання припису Держекоінспекції від 18.12.2015. За результатами вказаної перевірки складено акт від 09.03.2016 р. № 02-11/91, яким встановлено невиконання п. 3, 4 вищезазначеного припису, а саме: в порушення ст. 46 Закону України "Про охорону земель" та п. "в" ч. 1 ст. 32 Закону України "Про відходи" Товариством не ліквідовано з метою подальшого недопущення засмічення земельної ділянки куриним послідом площею 95,48 кв. м та 78,12 кв. м; в порушення приписів ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" не надано документів, що посвідчують право володіння чи користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6510165300:03:001:0051.
Суспільні відносини, які виникають у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини регулює Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-XII (далі - Закон № 1264-ХІІ), що визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.
Державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій (ст. 16 Закону № 1264-ХІІ).
Згідно з положеннями п. "в" ч. 1 ст. 20-2 Закону № 1264-ХІІ до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Відповідно до пунктів 1, 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 454/2011 (далі - Положення № 454/2011) Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів та здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
За приписами пунктів 1, 3 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 04.11.2011 р. № 429 (далі - Положення № 429), Держекоінспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє в її складі та їй підпорядковується. Основні завдання територіального органу - реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.
Відповідно до п. 6.14, абз. 3 п. 11 Положення № 429 головному державному інспектору Держекоінспекції з охорони навколишнього природного середовища відповідної території, його заступникам, для виконання покладених на інспекцію завдань, надається право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.
Отже, положеннями наведених вище нормативно-правових актів право застосовувати адміністративно-запобіжні заходи щодо порушників природоохоронного законодавства надано головним державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища відповідної території та їх заступникам.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877 - V (далі - Закон № 877 - V) державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Пунктом 7 ст. 7 Закону № 877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Звертаючись до суду з позовом про застосування заходів реагування згідно з ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V, позивач посилається на вказаний Закон, який регулює відносини в сфері здійснення господарської діяльності, незважаючи на той факт, що наділений правом самостійно застосовувати заходи реагування, зокрема, у вигляді повного або часткового зупинення виробництва.
Слід відмітити, що позивачем не наведено законодавчо встановлених підстав для повного або часткового зупинення виробництва, як це вимагає ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, позивачем не надано належних доказів існування обставин, які є підставою для вжиття судом заходів реагування у сфері господарської діяльності.
За таких обставин суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а відтак - відмовляє в задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Херсонській області.
Керуючись ст. ст. 158, 161-163, 183-2 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити Державній екологічній інспекції у Херсонській області у задоволенні позовних вимог до товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Херсон Інвест Агро" про часткове зупинення виробничої діяльності.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 5.1.2