Справа № 819/471/16
16 травня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Осташа А.В., при секретарі судового засідання Ліщинській М.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Управління Держпраці у Тернопільській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль-папір»
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
Управління Держпраці у Тернопільській області (надалі по тексту - позивач, або управління) звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль-папір» (надалі по тексту - відповідач, або ТОВ «Тернопіль-папір») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Тернопіль-папір», а саме: призупинити експлуатацію технологічного устаткування для целюлозно-паперового виробництва.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю. Зокрема пояснила, що за результатами перевірки відповідача управлінням Держпраці у Тернопільській області виявлено факти порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. У зв'язку з виникненням таких обставин, за яких подальше продовження виконання робіт технологічного устаткування для целюлозно-паперового виробництва несе загрозу працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль-папір», з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівникам, у позивача наявні підстави для звернення до суду із вказаним позовом. Просила позов задовольнити повністю.
Відповідач явку повноважного представника по справі не забезпечив, хоча про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином - у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України.
Отже, суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, тому можливо розглянути справу без участі відповідача, представника відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що 23 березня 2016 року управлінням Держпраці у Тернопільській області винесено наказ № 11-Н Про призначення комісії із спеціального розслідування нещасного випадку у приватному ТОВ «Тернопіль-папір», який стався 22 березня 2016 року з машиністом переробної машини ТОВ «Тернопіль-папір» ОСОБА_2. Пунктом 5 даного наказу начальнику відділу нагляду в будівництві на транспорті та зв'язку ОСОБА_3 провести позапланову перевірку стану охорони праці у ТОВ «Тернопіль-папір».
25 березня 2016 року видано направлення за № 97 на проведення перевірки на підставі вказаного наказу.
Результати перевірки оформлені актом перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 05 квітня 2016 року №01, відповідно до якого встановлені наступні правопорушення:
- особа, відповідальна за стан охорони праці товариства, не пройшла навчання та перевірку знань з охорони праці, чим порушено ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3 додатку 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00.4.12-05;
- працівники, які виконують роботи підвищеної небезпеки та експлуатують машини механізми підвищеної небезпеки, не пройшли щорічне навчання та перевірку знань охорони праці, чим порушено ст.18 Закону України «Про охорону праці», п. 4.1 Типовогоположення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00.4.12-05;
- на електрощитах, рубильниках, силових зборках не нанесенні попереджуючі написи, знак електробезпеки, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», вимоги п. 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, НПАОП 0.00-1.21-98;
- не своєчасно проводиться періодичний огляд і чистка електроутановок від порохів та забруднень, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», вимоги п. 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, НПАОП 0.00-1.21-98;
- двері приміщень електроустановок не закриті на замок, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», вимоги п. 2.2.18 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, НПАОП 0.00-1.21-98;
- роботодавець не отримав дозволу на виконання робіт та експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, а саме експлуатацію технологічного устаткування для целюлозно-паперового виробництва, чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 13 додатку 3 Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки на експлуатацію (застосування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпек затвердженого постановою КМУ № 1107 від 26.10.2011р.
Як вбачається з матеріалів справи, з актом перевірки ознайомлений директор ТОВ «Тернопіль-папір» ОСОБА_4, що підтверджується його особистим підписом. Заперечення до акту перевірки не подавались.
Оскільки, відповідач не усунув порушення зафіксовані у акті перевірки, характер порушення створює небезпеку для життя та здоров'я працівників ТОВ «Тернопіль-папір», а тому управління Держпраці у Тернопільській області звернулося з даним позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначаються Законом України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ від 14.10.1992 року (далі - Закон України № 2694).
Відповідно до ст. 13 цього ж Закону роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
В той же час, згідно з положеннями ст.14 Закону України № 2694 працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 р. №826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2011 р. за №1531/20269, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.26 вказаного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушення вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, та устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним наслідком або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин, механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.02.2015 року № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Управління Держпраці у Тернопільській області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці та їй підпорядковується.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Абзацом шостим частини першої статті 6 наведеного Закону встановлено, що однією із підстав для здійснення позапланових заходів є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду (ст.7 Закону).
В судовому засіданні встановлено, що станом на дату розгляду даної справи, виявлені порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, у повному обсязі відповідач не усунув.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що оскільки встановлені під час перевірки порушення створюють безпосередню загрозу життю та здоров'ю працюючих на підприємстві відповідача, позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та підлягають до задоволення шляхом призупинення експлуатації технологічного устаткування для целюлозно-паперового виробництва, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт. Великі Бірки, вул. Грушевського, 97.
Відповідно до ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з ч.12 ст.183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль-папір" (код ЄДРПОУ 38201360), а саме: призупинити експлуатацію технологічного устаткування для целюлозно-паперового виробництва, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, смт.Великі Бірки, вул Грушевського, 97.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 17 травня 2016 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.