Ухвала від 17.05.2016 по справі 819/617/16

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

Справа № 819/617/16

17 травня 2016 рокум. Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення з України,

ВСТАНОВИВ:

Громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення управління Державної міграційної служби у Тернопільській області від 04 травня 2016 року про примусове повернення з України.

Одночасно позивачем заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення.

Статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви в порядку, передбаченому статтею 107 КАС України, суддя дійшов висновку, що дана справа не підсудна Тернопільському окружному адміністративному суду, позовна заява підлягає поверненню позивачу, виходячи з наступного.

Згідно з частиною другою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Правила предметної підсудності регламентовані положеннями статті 18 КАС України та визначають, адміністративний суд якої ланки розглядатиме адміністративну справу у першій інстанції.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо:

примусового повернення іноземців чи осіб без громадянства в країну походження або третю країну;

примусового видворення іноземців чи осіб без громадянства з України;

затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців чи осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню з України;

затримання з метою ідентифікації та забезпечення передачі іноземців чи осіб без громадянства відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Пунктом 3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» з урахуванням змін і доповнень, внесених постановами Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 червня 2011 року № 3, від 16 березня 2012 року № 3, від 30 вересня 2013 року № 12, передбачено більш детальне роз'яснення з приводу застосування судами наведених норм КАС України, а саме: «Адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам (пункт 6 частини першої статті 18 КАС України). За таких приписів судам необхідно враховувати, що адміністративні справи, перераховані в частині першій статті 183-5 КАС України, територіально підсудні також місцевим загальним судам як адміністративним судам за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України».

Частина перша статті 185-5 КАС України передбачає, зокрема, оскарження іноземцями чи особами без громадянства рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну.

Отже, позовні вимоги заявлені у даній позовній заяві про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення позивача з України предметно не підсудні Тернопільському окружному адміністративному суду, позивачем порушені правила предметної підсудності, встановлені пунктом 6 частини першої статті 18 КАС України.

Дана позовна заява з урахуванням вимог пункту 6 частини першої статті 18, частини першої статті 183-5 КАС України підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області як місцевому адміністративному суду.

Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Згідно із частиною шостою статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Отже, позовну заяву слід повернути позивачеві та роз'яснити, що позивач має право повторно звернутися до суду з цим адміністративним позовом у загальному порядку, подавши позов до місцевого загального суду як адміністративного суду.

У зв'язку з поверненням позовної заяви поверненню підлягає і клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, подане одночасно з позовною заявою.

Керуючись статтею 18, пунктом 6 частини третьої статті 108, статтями 160, 165, 183-5 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення з України, а також клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову повернути позивачеві.

Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

копія вірна

Суддя Чепенюк О.В.