копія:
10 травня 2016 р. справа №2a-1870/8917/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Дараган Ю.П.
представника відповідача - Сумцової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №2a-1870/8917/12
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
до Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкових-повідомлень рішень Глухівської ОДПІ Сумської області від 29.03.2012р. №0000461731, № 0000491731 та від 20.07.2012р. № 0001301731. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач дійшов помилкових висновків про порушення позивачем вимог ст.ст.1, 5 Указу Президента України від 03.07.1998р. № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва ", ст.ст. 13, 14 Декрету Кабінету міністрів України від 26.12.1992р. №13-92 "Про прибутковий податок з громадян", п.п. "б" п.2.1, п.п.2.3.1, п.2.3 ст.2, п.9.4 ст.9, п.4.1 ст.4, п.п.3.1 п.3.1 ст.3, п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7, п.п. 6.1 ст.6, п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", п.п. 167.1 ст. 167, п.п. 177.1, 177.2 ст. 177, п.п.183.1, 183.2, 183.10 ст.183 Податкового кодексу України. На думку позивача, якщо він перевищив граничну суму виручки в розмірі 500 тис. грн., встановленої Указом Президента України від 03.07.1998р. за №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", в серпні 2009р., то йому необхідно було перейти на загальну систему оподаткування з 01.10.2009 р. та перебувати на ній лише протягом 4-го кварталу 2009 року, а не як заявляє податковий орган протягом 4-го кварталу 2009 року та 2010 - 2011 років. Позивач стверджує, що з 01.01.2010 р. він мав право на застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності, про що свідчить і той факт, що Глухівською ОДПІ йому були видані відповідні свідоцтва на 2010 - 2011 роки. Крім того, посадовими особами податкового органу безпідставно не було взято до уваги ряд первинних документів бухгалтерського та податкового обліку, що призвело до необґрунтованих висновків при проведенні перевірки.
Глухівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що в ході планової перевірки діяльності позивача, який перебував на спрощеній системі оподаткування, встановлено перевищення в серпні 2009 року граничної суми виручки, встановленої Указом Президента України від 03.07.1998р. за №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва". Таке перевищення мало місце також у 2010 та 2011 роках. Тому позивач зобов'язаний був з 4-го кварталу 2009 року перейти на загальну систему оподаткування. На вказаній системі позивач повинен був перебувати також протягом 2010 - 2011 років, оскільки перевищення граничної суми мало місце у зазначені періоди
Позивач в судове засідання не з'явився, надав клопотання, в якому просив позов задовольнити, а справу розглядати без його участі.
Представник відповідача Сумцова С.В. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 20.02.2012р. Глухівською ОДПІ на підставі наказу №98 від 09.02.2012 р. та направлення №79 від 20.02.2012 р. (а.с.88, 90) проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2011 р., за результатами якої складено акт №61/171/1728203196 (а.с.8-33).
Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення позивачем ст. 1 та ст. 5 Указу Президента України від 03.07.1998 р. за №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", ст.13, ст.14 Декрету КМУ від 26.12.1992р. №13-92 "Про прибутковий податок з громадян", п.п. 177.1, 177.2 ст.177 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за період, що перевірявся на суму 32 802,75 грн., в тому числі по періодах: 3 кв. 2009 р. - 2 873,26 грн., 4 кв. 2009 р. - 2 242,53 грн. 1 кв. 2010 р. - 5586,98 грн., 2 кв. 2010 р. - 4758,61 грн., 3 кв. 2010 р. - 3511,36 грн., 4 кв. - 3222,85 грн., 1 кв. 2011 р. - 3344 грн., 2 кв. 2011 р. - 2804,20 грн., 3 кв. 2011 р. - 4 06566 грн., 4 кв. 2011 р. - 393,29 грн. Також встановлено порушення вимог пп. "б" п.2.1, пп.2.3.1, п.2.3 ст.2, п.9.4 ст.9, п.4.1 ст.4, пп.3.1 п.3.1 ст.3, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7, п. 6.1 ст.6, пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", пп. 167.1 ст.167, п.п.183.1, 183.2, 183.10 ст.183 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 399 134 грн., у тому числі за жовтень 2009 р. - 14249 грн., за листопад 2009 р. - 12715 грн., за грудень 2009 р. - 11899 грн., січень 2010 р. - 12281 грн., лютий 2010 р. - 10171 грн., березень 2010 р. - 13022 грн., квітень 2010 р. - 15198 грн., травень 2010 р. - 17240 грн., червень 2010 р. - 16278 грн., липень 2010 р. - 18013 грн., серпень 2010 р. - 17946 грн., вересень 2010 р. - 17481 грн., жовтень 2010 р. - 15693 грн., листопад 2010 р. - 15903 грн., грудень 2010 р. - 9975 грн., січень 2011 р. - 15101 грн., лютий 2011 р. - 12 215 грн., березень 2011 р. - 16685 грн., квітень 2011 р. - 16768 грн., травень 2011 р.- 16952 грн., червень 2011 р. - 16331 грн., липень 2011 р. - 15173 грн., серпень 2011 р. - 17903 грн., вересень 2011 р. - 13823 грн., жовтень 2011 р. - 15375 грн., листопад 2011 р. - 12821 грн., грудень 2011 р. - 12014 грн.
На підставі акту перевірки, 29.03.2012р. Глухівською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення: №0000491731, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в розмірі 33918,49 грн., у тому числі: основний платіж 32802,75 грн., штрафні (фінансові) санкції 1115,74 грн., та №0000461731 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість в розмірі 475427,83 грн., у тому числі: основний платіж 399134 грн., штрафні (фінансові) санкції 76293,83 грн.
За результатами розгляду скарги позивача на податкові повідомлення-рішення, ДПС у Сумській області прийняла рішення №0001301731 від 20.07.2012 р., яким було збільшено суму податку на додану вартість на 40 грн., визначену у податковому повідомленні - рішенні № 0000461731 від 29.03.2012 р. (а.с.40-42).
Відповідно п.1 Указу Президента України від 03.07.1998 р. за №727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) прощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва: фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень; юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень. Середньооблікова чисельність працюючих для суб'єктів малого підприємництва визначається за методикою, затвердженою органами статистики, з урахуванням усіх його працівників, у тому числі тих, що працюють за договорами та за сумісництвом, а також працівників представництв, філіалів, відділень та інших відособлених підрозділів. Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг). Суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи, які перейшли на спрощену систему оподаткування за єдиним податком, не мають права застосовувати інший спосіб розрахунків за відвантажену продукцію крім готівкового та безготівкового розрахунків коштами. У разі здійснення операції з продажу основних фондів виручкою від реалізації вважається різниця між сумою, отриманою від реалізації цих фондів, та їх залишковою вартістю на момент продажу.
Пунктом 5 Указу передбачено, що у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу). Суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Згідно пп. "б" п. 2.1 ст. 2 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платником податку є будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку.
Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону визначено, що особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
За приписами п. 9.4. ст. 9 Закону якщо особа, на яку не поширюється дія пункту 2.3 статті 2 цього Закону, як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам підпункту 2.2 статті 2 цього Закону, така реєстрація провадиться за її заявою. Якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом. Якщо особа укладає одну чи більше цивільно-правових угод (договорів), унаслідок виконання яких планується здійснення оподатковуваних операцій, обсяг яких перевищуватиме протягом звітного податкового періоду у два чи більше разів суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, то така особа зобов'язана зареєструватися як платник цього податку до кінця такого звітного податкового періоду. Особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону, об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України, у тому числі операції з: передачі права власності на об'єкт застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця; передачі об'єкта фінансового лізингу в розпорядження лізингоотримувача; поставки послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів автомобільним транспортом, а також міжнародних відправлень будь-яким видом транспорту на відрізку від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) на митній території України до пункту їх митного оформлення, а також від пункту їх митного оформлення до пункту призначення (доставки) на митній території України; поставки послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів (крім міжнародних відправлень) будь-яким видом транспорту (крім автомобільного) на відрізку від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) на митній території України до пункту проведення прикордонного контролю з їх випуску за межі державного кордону України, а також від пункту прикордонного контролю з їх впуску у межі державного кордону України до пункту їх призначення (доставки) на митній території України; в інших випадках, визначених цим Законом.
Згідно п.п. 167.1 ст. 167 ПК України, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків. Платники податку, які подають податкові декларації за податковий (звітний) рік згідно з статтями 177 і 178 цього розділу, застосовують ставку податку 17 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи у податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування. Встановлені у абзацах першому та другому цього пункту ставки податків не застосовуються до доходів, визначених у пунктах 167.2 - 167.4 цієї статті.
Пунктами 177.1, 177.2 ст.177 ПК України передбачено, що доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ст. 183 ПК України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. . У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу. Будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Як вбачається з акту перевірки, на підставі виписок з банківського рахунку, реєстрів щодо виплаченої готівки ТОВ "Сумиоблавтотранс" було встановлено, що сума виручки отримана ОСОБА_2 становить: за 2009 рік 826841,56 грн., за 2010 рік 895998,66 грн., за 1-3 квартали 2011 року 704504,63 грн., за 4 квартал 2011 року 201050,80 грн.
Вказані обставини підтверджуються відомостями про суми виплаченого доходу фізичній особі - підприємцю (а.с.92-106), копіями актів звірки розрахунків на 01.07.2010 р. № 865, на 01.10.2010 р. №1135, на 01.01.2011 р., на 01.01.2012 р. (а.с.107 -110).
В той же час, згідно поданої звітності, доходи від підприємницької діяльності ОСОБА_2 становлять: 2009 рік - 445873 грн., 2010 рік - 485100 грн., 01.01.11- 30.09.11 - 480207грн. (спрощена система оподаткування) та 184032грн. (загальна система оподаткування).
При цьому позивачем було перевищено граничний розмір виручки в 500 тис.грн. в 3 кварталі 2009 року одержавши дохід у розмірі 632525,01грн., а тому втрачено право перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.
Таким чином, починаючи з 4 кварталу 2009 року ФОП ОСОБА_2 повинен був перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, а з суми перевищення 500 тис. грн. за З квартал 2009 року сплатити податок з доходів фізичних осіб з врахуванням документально підтверджених витрат.
Враховуючи факт перевищення граничного розміру виручки в 3 кварталі 2009 року ФОП ОСОБА_2 повинен був зареєструватися платником ПДВ з 01.10.2009 року згідно пп.«б» п.2.1., пп.2.3.1. п.2.3. ст.2 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон про ПДВ), п.п. 183.1, 183.2, 183.10 ст.183 Податкового кодексу України, і перебувати платником ПДВ з 01.10.2009 року по 31.12.2011 року, а з врахуванням п.9.4. ст.9 Закону про ПДВ, якщо обсяг оподатковуваних операцій суб'єкта господарювання протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону про ПДВ (300 тис.грн.) не більше ніж у два рази, то така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за звітним податковим періодом. Особа, що не надсилає заяву про намір (бажання) зареєструватися платником ПДВ у передбачених випадках та у встановлені строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Отже, граничною датою здійснення операції, яка зумовила перевищення розміру виручки визначеної Указом, та виник обов'язок зареєструватися платником ПДВ згідно Закону про ПДВ є 30.09.2009 року (останній день 3 кварталу 2009р.).
ФОП ОСОБА_2 не перейшов на загальну систему оподаткування, обліку та звітності з 4 кварталу 2009 року та не зареєструвався платником ПДВ, як це передбачено чинним законодавством. Тому, відповідно до п.п.9.4 ст.9 Закону про ПДВ та п.183.10 ст.183 Податкового кодексу України, починаючи з вказаного періоду, йому були визначені податкові зобов'язання по податку на додану вартість без права нарахування податкового кредиту.
Враховуючи той факт, що платником було перевищено граничний обсяг виручки в 2009 році, 2010 рік він зобов'язаний був перебувати на загальній системі оподаткування, обліку та звітності.
У 2010 році ФОП ОСОБА_2 також перевищив граничний обсяг виручки в 500 тис.грн., який давав би йому право перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності в 2011 році.
Глухівською ОДПІ дійсно були видані свідоцтва платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 на 2010 рік та на 2011 рік згідно заяв платника, в яких він відобразив занижені доходи за 2009 рік та 2010 рік. Встановити реальні доходи підприємця та зробити висновок про правомірність перебування ФОП ОСОБА_2 на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності стало можливим тільки при проведенні документальної перевірки, що і було здійснено Глухівською ОДПІ.
Таким чином, у суду відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень від 29.03.2012р. №0000461731, № 0000491731 та від 20.07.2012р. № 0001301731.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень Глухівської об"єднаної ДПІ від 29.03.2012р. №0000461731, №0000491731 та від 20.07.2012р. №0001301731 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 13 травня 2016 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар