12 травня 2016 р. Справа №818/347/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача Юшкевич Є.Ю.,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "МТС Україна" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування припису,-
Позивач, приватне акціонерне товариство "МТС Україна", звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Сумській області (далі - відповідач 1, управління ДАБІ у Сумській області), головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_2 (далі - відповідач 2, головний інспектор будівельного нагляду ОСОБА_2.), в якому просить визнати протиправним та скасувати припис від 10.03.2016 року № 131 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, за результатами якої складено акт від 10.03.2016 року № 131 та видано припис від 10.03.2016 року № 131. В ході перевірки відповідачем встановлено порушення ПрАТ "МТС Україна" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме без отримання архітектурно-планувальних вимог, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови. Вказаним, на думку відповідача, ПрАТ "МТС Україна" порушено п. 20 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються. Спірним приписом позивача зобов'язано отримати архітектурно-планувальні вимоги, визначені органом містобудування та архітектури Сумської міської ради, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови, а також привести у відповідність об'єкт будівництва у відповідності до архітектурно-планувальних вимог, визначених органом містобудування та архітектури Сумської міської ради у термін до 10.05.2016 року. Позивач не погоджується із таким висновком управління ДАБІ у Сумській області, оскільки будівництво об'єктів стільникового зв'язку, яке мало місце в даному випадку, не потребує наявності містобудівних умов та обмежень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та зазначив, що на підставі листа Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради управлінням ДАБІ у Сумській області проведено перевірку на предмет дотримання вимог містобудівного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання робіт з будівництва стільникового зв'язку, базової станції за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сталінграду, 3. Перевіркою встановлено факт виконання будівельних робіт без отримання архітектурно-планувальних вимог, що визначаються органами містобудування та архітектури з урахуванням червоних ліній регулювання забудови, чим порушено п. 20 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються В зв'язку з цим відповідачем видано спірний припис з вимогою отримати архітектурно-планувальні вимоги, що визначаються органом містобудування та архітектури.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 10.03.2016 року головним інспектором будівельного нагляду управління ДАБІ у Сумській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил замовником ПрАТ МТС Україна" на об'єкті будівництва за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сталінграда, 3 - будівництво мережі стільникового зв'язку, базової станції. За результатами перевірки складено акт від 10..03.2016 року № 131 (а.с.14-16).
За результатами перевірки відповідачем видано припис від 10.03.2016 року № 131 в зв'язку з порушенням позивачем п. 20 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються (а.с.17).
ПрАТ "МТС Україна" зобов'язано отримати архітектурно-планувальні вимоги, визначені органом містобудування та архітектури Сумської міської ради, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови та привести у відповідність об'єкт будівництва у відповідності до архітектурно-планувальних вимог, визначених органом містобудування та архітектури Сумської міської ради у термін до 10.05.2016 року.
Не погодившись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури (ч. 3 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 року за № 913/19651, затверджено Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються (далі - Перелік).
Згідно п. 20 Переліку будівництво об'єктів стільникового зв'язку та їх зовнішніх інженерних мереж здійснюється за умови їх відповідності санітарним та будівельним нормам і правилам; архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови. За типовими технічними рішеннями об'єкти стільникового зв'язку поділяються на:
1) об'єкти, що будуються в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу із встановленням обладнання зв'язку, з використанням легких трубостійок для кріплення антенно-фідерних пристроїв (далі - АФП), встановлених на існуючих будівлях, виробничих спорудах, металевих і цегляних трубах;
2) те саме, із встановленням на існуючих будівлях малогабаритних (до 30 м) щогл полегшеної конструкції для кріплення АФП;
3) наземні щогли з відтяжками та башти для кріплення АФП із встановленням обладнання зв'язку в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу.
Аналіз пункту 20 Порядку дає підстави для висновку про те, що будівництво об'єктів стільникового зв'язку, без отримання містобудівних умов та обмежень, здійснюється саме за умови їх відповідності санітарним та будівельним нормам і правилам, архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури.
Вказане положення не передбачає отримання жодних архітектурно-планувальних вимог, як окремих документів, об'єкти будівництва лише повинні відповідати вказаним вимогам.
Закон України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" не містить такого виду документу дозвільного характеру як архітектурно-планувальні вимоги, а отже не передбачає порядку їх спеціального отримання в органі містобудування та архітектури.
При цьому, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідачами не доведено порушення ПрАТ "МТС Україна" проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил при будівництві мережі стільникового зв'язку, базової станції, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сталінграда, 3. В акті від 10.03.2016 року та спірному приписі лише зазначено про виконання будівельних робіт без отримання архітектурно-планувальних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги щодо скасування припису від 10.03.2016 року № 131 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сума судового збору в розмірі 1378 грн., сплачена згідно меморіального ордеру № 9 від 24.03.2016 р., оригінал якої міститься в матеріалах справи (а.с.3).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "МТС Україна" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування припису - задовольнити.
Скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області від 10.03.2016р. №131 "Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил" виданий Приватному акціонерному товариству "МТС Україна".
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства "МТС Україна" (м. Київ, вул.Лейпцизька,15, і.к. 14333937) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Шишкарівська, 9) судовий збір в розмірі 1378 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 17.05.2016 року.
Суддя С.М. Гелета