Постанова від 16.05.2016 по справі 813/792/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2016 року № 813/792/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Булавко О.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного державного інспектора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Кушніра М.С. про скасування припису та постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до головного державного інспектора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Кушніра М.С. про визнання протиправним та скасування припису №03/01-ш про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 15.01.2015 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, зокрема, що у матеріалах перевірки відсутні докази на підставі яких добудову балкону віднесено до ІІІ категорії складності. Тобто обвинувачення позивача у вчиненні порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності ґрунтуються лише на припущеннях. Крім того, продовжує позивач, орган державного будівельно-архітектурного контролю не з'ясував, які саме будівельні роботи проводилися позивачем, в чому вони полягали, чи поширюються на виконання таких будівельних робіт вимоги ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

При цьому, судом відмовлено відповідачу у задоволенні клопотання про заміну відповідача на належного, оскільки судом вже було здійснено таку.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до вимог ч.1 ст.41 КАС України.

Дослідивши зібрані по справі докази, з'ясувавши обставини справи, суд виходив з наступного.

За результатами проведеної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області прийнято припис №03/01-ш від 15.01.2015 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Даним приписом ОСОБА_1 зобов'язано зупинити подальше виконання будівельних робі з дати отримання припису до отримання права на виконання будівельних робіт згідно чинного законодавства.

Зі змісту наведеного припису вбачається, що ОСОБА_1 - власниця кв.АДРЕСА_1 (свідоцтво про право власності на квартиру від 04.07.2011 року серія НОМЕР_1) проводить будівельні роботи з добудови балкону до квартири АДРЕСА_1 (ІІІ категорія складності). На час перевірки влаштовано консольну бетонну плиту (розм.6,0х1,2м) та по периметру влаштовано огороджуючи конструкцію. Будівельні роботи розпочато без розробленої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації та без права на виконання будівельних робіт (реєстрації декларації про початок будівельних робіт), що є порушенням ст.ст.7,9,27 Закону України «Про архітектурну діяльність» та п.2 ч.1 ст34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Як передбачено ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 року за №687-XIV, з наступними змінами та доповненнями, будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Частиною 1 ст.27 цього ж Закону визначено, що замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані: доручати виконання окремих видів проектних і будівельних робіт особам, які мають відповідну ліцензію; обирати виконавців робочої документації для будівництва з додержанням вимог статті 8 цього Закону; забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією, застосовувати будівельні матеріали, вироби і конструкції, які відповідають державним стандартам, нормам і правилам і такі, що пройшли сертифікацію, якщо вона є обов'язковою; не порушувати під час організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси користувачів прилеглих земельних ділянок, власників розташованих на них будинків і споруд, відшкодовувати завдані їм збитки відповідно до закону; поінформувати у триденний строк місцеві органи охорони пам'яток історії та культури про нововиявлені під час будівельних робіт об'єкти, що мають антропологічне, археологічне, естетичне, етнографічне, історичне, мистецьке, наукове чи художнє значення; не включати до завдання на проектування вимог, що суперечать вимогам законодавства України, затвердженій містобудівній документації, державним нормам, стандартам і правилам.

Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року за № 3038-VI, з наступними змінами та доповненнями, замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;

3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Як передбачено ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

В матеріалах справи наявна постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2016 року за №876/7805/15, якою встановлено обставини того, що складеними за результатами перевірки документами стверджується факт порушення ОСОБА_1 вимог ст.ст.7,9,27 Закону України «Про архітектурну діяльність» та п.2 ч.1 ст34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

За приписами ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають, зокрема, право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:

а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;

б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Враховуючи те, що позивачем було розпочато будівельні роботи без розробленої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації та без права на виконання будівельних робіт, суд вважає, що органом державного архітектурно - будівельного контролю було обгрунтовано та правомірно прийнято припис №03/01-ш про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 15.01.2015 року.

При цьому, судом не беруться до уваги мотиви позивача з урахуванням викладених обставин.

З огляду на наведене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування припису є необгрунтованим, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити з позивача.

Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

3. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 травня 2016 року.

Суддя В.Я.Мартинюк