Рішення від 17.05.2016 по справі 243/3775/16-ц

№ 243/3775/16-ц

№2-о/243/335/2016

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі :

головуючий - суддя Чернишов Ю.В.

при секретарі Білоусові Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю зацікавленої особи: Відділу реєстрації актів цивільного стану по місту Слов'янську Слов'янського міськрайонного управління юстиції Донецької області про встановлення факту смерті в певний час, -

ВСТАНОВИВ:

До Слов'янського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Такі вимоги обґрунтував тим, що в Краснолуцькому онкологічному диспансері м. Красний Луч Луганської області, йому видали лікарське свідоцтво про смерть його матері, та довідку до форми № 106\№87, про причину її смерті, а після цього вони забрали її тіло для поховання, та поховали на кладовищі по Антрацитівському шоссе м. Красний Луч, сел. «Звезда»

Також, 29 жовтня 2015 року, відділ ДРАЦС реєстраційної служби Краснолуцького міського управління юстиції у Луганській області видав йому свідоцтво про смерть матері Серії НОМЕР_1.

В зв'язку з тим, що йому стало відомо, що органи ДРАЦС на території м. Красний Луч Луганської області діють незаконно і всі документи видані ними є недійсними на території України та в усьому світі, він вимушений був звернутися до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слов'янському району Слов'янського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області, з проханням зареєструвати смерть ОСОБА_2 в органах державної влади України, та видати йому свідоцтво про її смерть відповідного державного зразку, надавши копію довідки про причини її смерті, з м. Красний Луч, копію паспорту покійної, копію свого паспорту, копію довідки переселенця. Однак в Відділі державної реєстрації актів цивільного стану по Слов'янському району Слов'янського міськрайонного управління юстиції мені відмовили в видачі свідоцтва, мотивуючи що надані ним медичні документи не відповідають вимогам діючого законодавства в Україні . Зазначив, що можливості надати лікарське свідоцтво , яке відповідає вищевказаним нормам, відповідного державного зразка, в нього немає, бо лікарських установ, які б діяли на території м. Красний Луч, підконтрольних Україні немає. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно для проведення державної реєстрації її смерті на території України, яка контролюється державними органами, а саме відділом ДРАЦС по Слов'янському району Донецької області, отримання свідоцтва про її смерть, допомоги на поховання, реалізації прав на спадщину, та інших прав, згідно діючого законодавства України. Просив суд встановити факт, що громадянка України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася в селі Лугове Л - Олександрівського району Луганської області, зареєстрована в АДРЕСА_1 , померла в Україні, в м. Красний Луч Луганської області, ІНФОРМАЦІЯ_3.

В судове засіданні заявник , повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи не з'явився , надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити ( а.с. 4)

Представник заявника - адвокат Врублевський В.В., який діє на підстав свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 3813 а також договору про надання юридичних послуг від 27.04.2016 року. у судовому засіданні заявлені вимоги заявника підтримав у повному обсязі просив їх задовольнити. ( а.с. 5,6)

Зацікавлена особа- Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слов'янському району Слов'янського міськрайонного управління юстиції Донецької області , у судове засідання не з'явилась, але керівником відділу надано суду заяву у якій вони просять слухати справу у їх відсутність, та винести рішення згідно діючого законодавства. ( а.с. 24)

Суд, дослідивши надані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно п. 8 ч.1ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» від 04 лютого 2016 року № 990-VIII встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, які відображені в ст.257-1 ,367 п.8 ЦПК України.

Відповідно до ст.257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно роз'яснень, викладених в п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.

Відповідно роз'яснень наданих у п. 13 Постанови ПВС України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п.7 ст.273 ЦПК) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.

Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа, встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.

Розділом 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року, з із змінами, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є:

а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);

б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть);

в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;

г) рішення суду про оголошення особи померлою;

ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів;

е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15.04.2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16.09.2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року.

Відповідно до ст.ст. 1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Як вбачається зі змісту наказу Мінюсту від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання деякими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Згідно з Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджених Розпорядженням КМ України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07 листопада 2014 року №1085-р, в м. Красний Луч , відносно до положень Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року відноситься до тимчасово окупованої території України, а тому на зазначені правовідносини поширюються встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, передбачені ст. до ст.257-1, 367 п.8 ЦПК України.

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12 березня 2016 року №1445022127, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 уродженець міста Торез, зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , переміщений та фактично мешкає: АДРЕСА_3 ( а.с. 8)

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_2, та в період з 05.02.2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 вони мешкали разом за адресою АДРЕСА_2 , про що свідчить свідоцтво про народження заявника , в якому в графі мати зазначена померла ОСОБА_2, а також довідкою про склад сім'ї наданої головою правління ОСББ «Ліга -Центр» ( а.с. 11,12)

З лікарського свідоцтва про смерть № 87 від ІНФОРМАЦІЯ_3 , вбачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 вдома по АДРЕСА_1, причиною смерті стала «Інтоксікація. Злоякісне новоутворення молочної залози» у зв'язку з чим було надано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане 29.10.2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краснолуцького міського управління юстиції у Луганській області , про що було зроблено відповідний актовий запис за № 916 ( а.с.7)

З довідки виданої КП «Комбінат ритуальних послуг Краснолуцької міської ради» та фотознімків могили померлої вбачається , що померла ОСОБА_2 , була похована ІНФОРМАЦІЯ_3 на кладовищі по вулиці Антрацитівське шоссе, 20д м. Красний Луч сел. «Звезда» та в книзі реєстрації померлих зареєстрована за № 37717. ( а.с. 16,18,19,20,21)

Як вбачається із змісту відмови у проведенні державної реєстрації смерті ВДРАЦС по Слов'янському району № 926/03.3-42, від 25.04.2016 року (а.с. 19), заявник ОСОБА_1 звертався до Відділу ДРАЦС по Слов'янському району із заявою про державну реєстрацію смерті його матері . Однак, заявнику було відмовлено, натомість роз'яснено, що для проведення вказаної реєстрації, ОСОБА_1 необхідно надати до Відділу документи зміст яких визначено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545 № Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» , затвердженим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024.

Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватись положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,«Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republico f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

З урахуванням вищенаведеного, суд не має підстав ставити під сумнів у сукупності наданих доказів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявником та підтверджених наданими письмовими доказами, стосовно того, що його мати ОСОБА_2 померла в Україні, в м. Красний луч Луганської області, ІНФОРМАЦІЯ_3. Встановлення даного факту для заявника має юридичне значення, оскільки від цього факту безпосередньо породжуються юридичні наслідки, від яких залежить встановлення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, і законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті в певний час.

Відповідно до ст. ст. 257-1, 367 п.8.ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст. ст. 10, 11, 60, 212- 215, 256ч. 1 п. 8,257,259 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті в певний час - задовольнити.

Встановити факт того, що громадянка України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася в селі Лугове Л - Олександрівського району Луганської області, зареєстрована в АДРЕСА_1 , померла в Україні, в м. Красний Луч Луганської області, ІНФОРМАЦІЯ_3.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільним справам Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення

Суддя Слов'янського міськрайонного

Суду Донецької області Ю.В.Чернишов