ун. № 759/6267/16-ц
пр. № 2-о/759/308/16
12 травня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Зайця Т.О. при секретарі Ковтун М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції в м. Києві про встановлення факту народження дитини,
28.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту народження дитини - ОСОБА_2, дані про дату та місце його народження. В обґрунтування вимог заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в АРК м. Сімферополі народився його син - ОСОБА_2 На момент народження дитини, АР Крим анексовано РФ, АРК визнано окупованою територією України, державні установи здійснювали діловодство відповідно до законодавства РФ. Отримати свідоцтво про народження у ВРАЦС на території України не має можливості, оскільки при зверненні до ВРАЦС Святошинського РУЮ у м. Києві щодо реєстрації народження дитини йому було відмовлено. Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження.
Заявник і заінтересована особа в судове засідання не з'явилися, повідомлялася про розгляд справи належним чином.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополі народився ОСОБА_2, про що зроблено запис №396. Батьком дитини записано ОСОБА_3, матір'ю - ОСОБА_4 Наведена обставина підтверджується свідоцтвом про народження, НОМЕР_1, виданого Відділом реєстрації народжень м. Сімферополя Міністерства юстиції РК (а. с. 6). Відповідно до медичного свідоцтва про народження № 2562 від 02.08.2014 року, виданого КРУ « КТМО «Університетська клініка» ОСП «Перинатальний центр» м. Сімферополь (а. с. 8), ІНФОРМАЦІЯ_1 о 04:55 ОСОБА_4 в Криму в м. Сімферополь народила дитину (хлопчика), масою тіла 3 400 г. Згідно довідки про народження № 396 від 26.08.20154 року в м. Сімферополь ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2 (а. с. 9).
ВРАЦС Святошинського РУЮ у м. Києві листом від 14.04.2016 року №1490/04-30б повідомив заявнику, що подані ним документи для підтвердження факту народження дитини, не відповідають формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006 року №545, а тому відсутні підстави для державної реєстрації народження (а. с. 7).
Заявник зазначає, що встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження (п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України).
Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається: сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону).
Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків (ч. 1 - ч. 3 ст. 9 Закону).
Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженим Наказом Міністерства юстиції від 18.10.2000 № 52/5 зазначено, що за заявами громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Відповідно до 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство» зазначено, особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Частиною 1, 2, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики, у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Дослідивши матеріали справи суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополі, АРК народився ОСОБА_5, мати дитини - ОСОБА_4, громадянка Російської Федерації, батько - ОСОБА_1, громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1.
Враховуючи вищенаведене суд, вважає, що в судовому засіданні доведений факт народження дитини, а тому заява підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, та керуючись ст. ст. 1, 2, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 7 Закону України «Про громадянство», ст. 256-259, 294 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт того, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2, місце народження - м. Сімферополь, АРК, мати дитини - ОСОБА_4, батько - ОСОБА_1.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через Святошинський районний суд м. Києва, шляхом подачі апеляційної скарга на рішення суду протягом 10 днів з часу його проголошення, а у разів відсутності осіб, протягом 10 днів з часу отримання її копії.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання
СУДДЯ: Т.О. ЗАЄЦЬ