ун. № 759/6718/16-к
пр. № 1-в/759/311/16
27 квітня 2016 року суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 розглянула у відкритому судовому засіданні подання Святошинського УП ГУ Національної поліції в м. Києві про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Клавдієво-Тарасівське Бородянського району Київської області, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , засудженого:
- вироком Дніпровського районного суду м. Києва від 28 травня 2008 року за ч. 1 ст. 190 КК України до 1 року обмеження волі, на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 1 рік;
- вироком Святошинського районного суду м. Києва від 30 березня 2009 року за ч. 2 ст. 186, 71 КК України до 4 років 1 місяця позбавлення волі.
Звільнений з місць позбавлення волі 03.05.2012 на підставі постанови Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької обл. від 25 квітня 2012 року, якою ОСОБА_3 замінено не відбуту частину покарання у виді позбавлення волі на покарання у виді виправних робіт із відрахуванням 20 % від заробітної плати на користь держави строком на 9 місяців,-
Святошинське УП ГУ Національної поліції в м. Києві звернулося до суду з поданням для вирішення питання про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 та встановлення йому обмежень, а саме:
-заборона виходу з квартири за місцем проживання в період з 20 год. до 06 год. наступної доби;
-заборона перебувати в кафе, барах, ресторанах, місцях продажу спиртних напоїв на розлив;
-заборона виїзду за межі міста в особистих та робочих справах без дозволу Святошинського УП ГУ Національної поліції в м. Києві;
-прибувати на реєстрацію до старшого інспектора ВДІП Святошинського УП ГУ Національної поліції в м. Києві, за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, 109, каб. 205 1,2,3,4 понеділка кожного місяця в період часу з 16 год. до 18 год., а в випадку його відсутності до чергового по райуправлінню.
У судове засідання ОСОБА_3 з'явився, з поданням Святошинського УП ГУ Національної поліції в м. Києві про встановлення адміністративного нагляду стосовно нього погодився. Просив змінити час з якого він повинен знаходитись за місцем свого проживання, оскільки він неофіційно працює, а тому може не вспівати повернутися додому вчасно.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_3 та дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що подання підлягає частковому задоволенню.
Так, згідно п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Згідно п. 8 ст. 89 КК України такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину.
30.03.2009 ОСОБА_3 засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186, 71 КК України до позбавлення волі строком на 4 роки 1 місяць, що є тяжким злочином. Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької обл. від 25 квітня 2012 року на підставі ст. 82 КК України частину не відбутого покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_3 замінено на виправні роботи із відрахуванням 20 % від заробітної плати на користь держави строком на 9 місяців. 03.05.2012 ОСОБА_3 звільнений з місць позбавлення волі. Після звільнення з місць позбавлення волі на ОСОБА_3 накладено: 02.12.2015 адміністративне стягнення у вигляді попередження за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП; 15.12.2015 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП; 04.01.2016 адміністративне стягнення у вигляді попередження за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-2 КУпАП.
Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_3 після звільнення із місць позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину систематично вчиняє правопорушення, його судимість не знята та не погашена, вважаю за необхідне встановити адміністративний нагляд стосовно засудженого ОСОБА_3 .
На підставі наведеного та керуючись ст. 5, ч. 1 ст. 6, ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,-
Подання задовольнити частково. Встановити стосовно ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на один рік.
Встановити ОСОБА_3 такі обмеження:
-заборона виходу з квартири за місцем проживання: АДРЕСА_1 в період з 21 год. до 06 год. наступної доби на час дії адміністративного нагляду, щоденно;
-заборона виїзду за межі міста в особистих та робочих справах без дозволу Святошинського УП ГУ Національної поліції в м. Києві;
-заборона перебувати в кафе, барах, ресторанах, місцях продажу спиртних напоїв на розлив;
-прибувати на реєстрацію до Святошинського УП ГУ Національної поліції в м. Києві, за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, 109, каб. 205 першого понеділка кожного місяця.
На постанову може бути подана апеляція до Апеляційного суду м. Києва протягом 7 діб через Святошинський районний суд м. Києва.
Суддя: ОСОБА_1