печерський районний суд міста києва
Справа № 757/22280/16-к
12 травня 2016 року
Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого: слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури Київської області ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 ,
Прокурор другого відділу процесуального керівництва прокуратури Київської області юрист 2 класу ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 42015110000000445 від 24.09.2015 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України звернулася до Печерського районного суду міста Києва з клопотанням та просила продовжити строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника ГУ ДМС України в м. Києві строком на 2 місяці, тобто до 16.07.2016.
Прокурор посилалась на таке: Слідчим управлінням прокуратури Київської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015110000000445 від 24.09.2015 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Так, в ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, Державна міграційна служба України (далі - ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
П.п. 14 п. 4 Положення зазначено, що ДМС відповідно до покладених на неї завдань приймає рішення про визнання іноземців та осіб без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про втрату, позбавлення статусу біженця або додаткового захисту і про скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Згідно п. 10 вказаного положення ДМС очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра внутрішніх справ. До повноважень Голови ДМС належить затвердження положень про самостійні структурні підрозділи апарату ДМС, призначення на посаду та звільнення з посади за погодженням з Міністром внутрішніх справ керівників і заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату ДМС; призначення на посаду за погодженням з Міністром внутрішніх справ та головами відповідних місцевих держадміністрацій та звільнення з посад керівників територіальних органів ДМС, а також інші повноваження.
Наказом Голови ДМС № 343 від 05.12.2014 затверджено Положення про Департамент у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України. Відповідно до п. 1.2. та 1.4.Положення про Департамент у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України. Департамент є самостійним структурним підрозділом апарату ДМС, який підпорядковується безпосередньо Голові ДМС, спрямовується, координується та контролюється Першим заступником Голови ДМС. Відповідно до п. 1.3. Положення Департамент у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України, наказами ДМС, дорученнями керівництва ДМС, а також іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням. Відповідно до п п. 2 Положення основні завдання Департаменту, до яких належить: розробка та вжиття заходів з реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів; організація роботи з прийняття рішення про визнання/відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату, позбавлення, скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту або відсутність підстав для прийняття рішення про втрату, позбавлення, скасування статусу біженця або додаткового захисту; організаційно-методичне забезпечення та контроль за діяльністю територіальних органів ДМС з питань реалізації законодавства про імміграцію, правовий статус іноземців та осіб без громадянства, протидію нелегальній (незаконній) міграції, біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, оформлення і видачі іноземцям та особам без громадянства запрошень на отримання візи для в'їзду в Україну, документів для тимчасового перебування або постійного проживання в Україні, дотримання чинного законодавства та обґрунтованість прийняття рішень про скорочення термінів перебування та заборону в'їзду в Україну іноземцям-правопорушникам, та інші завдання. Згідно п. 5.1. Положення Департамент очолює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою ДМС за погодженням з Міністром внутрішніх справ України. Наказом Голови Державної міграційної служби України № 356-квід 04.06.2014 ОСОБА_7 призначено на посаду директора Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України. Наказом від 14.08.2015 № 103 доповнено підпункт 5.10 пункту 5 Положення новим абзацом та уповноважено ОСОБА_7 , як директора Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України, підписувати рішення, прийняття яких передбачено Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», наказом МВС України від 07.09.2011 № 649 «Про затвердження Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2011 за № 1146/19884, а також інші документи, пов'язані з оформленням та видачею посвідчення біженця, проїзного документа біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзного документа особи, якій надано додатковий захист. Також встановлено, що наказом Голови ДМС від 16.08.2013 № 370-к підозрювану ОСОБА_4 призначено на посаду начальника Головного Управління ДМС в місті Києві.
Згідно Положення про Головне управління Державної міграційної служби України в місті Києві, затвердженого наказом від 18.07.2011 № 28, ГУ ДМС в м. Києві відповідно до покладених на нього завдань приймає заяви від іноземців та осіб без громадянства про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та розглядає їх відповідно до законодавства України; приймає рішення про оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту; веде облік осіб, які отримали або які претендували на отримання статусу біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, осіб, які набули (припинили) громадянство України, та осіб, яким надано (скасовано) дозвіл на імміграцію в Україну, на всіх етапах проведення відповідних процедур; видає посвідчення та проїзні документи особам, яких визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також здійснює інші повноваження визначені законом.
Крім того встановлено, що 23.04.2015 громадянин Російської Федерації ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся з заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту у зв'язку з тим, що на території Російської Федерації його переслідують державні органи Російської Федерації, а саме Адміністрація Президента Росії, а також через свої політичні переконання.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_8 від 23.04.2015, співбесід з останнім, які проводилися 15.05.2015 та 23.07.2015,а також опрацювання інших документів та інформації, головним спеціалістом відділу соціальної інтеграції у справах біженців ГУ ДМС в м. Києві ОСОБА_9 29.09.2015 складено висновок у справі 2015KYIV0091 щодо визнання особи біженцем, який того ж дня було погоджено заступником начальника управління - начальником відділу у справах біженців ОСОБА_10 , затверджено начальником ГУ ДМС України в м. Києві ОСОБА_4 та відповідно до вимог положень наказу МВС України від 07.09.2011 № 649 «Про затвердження Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту» разом з особистою справою ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , скеровано29.09.2015для розгляду та прийняття рішення про визнання ОСОБА_8 біженцем до Державної міграційної служби України.
Пізніше, наприкінці листопада 2015 року, точної дати, часу та місця слідством не встановлено, начальник ГУ ДМС України в м. Києві ОСОБА_4 , запропонувала директору Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України ОСОБА_7 , яка відповідно до п. 2 примітки до ст. 368 КК України, в силу займаної нею посади, як керівника департаменту ДМС України, відповідно до ст. 25 Закону України "Про державну службу", є службовою особою, яка займає відповідальне становище, за грошову винагороду в розмірі 5000 доларів США, позитивно вирішити питання щодо визнання біженцем громадянина Російської Федерації ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В подальшому, в період часу з 15.12.2015 по 20.12.2015, точної дати та часу слідством не встановлено, ОСОБА_4 знаходячись поблизу адміністративного приміщення ДМС України, за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 9, в розмові з ОСОБА_7 повідомила останній механізм надання нею неправомірної вигоди в розмірі 5000 доларів США за позитивне вирішення питання щодо визнання біженцем громадянина Російської Федерації ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно запропонованого ОСОБА_4 плану, ОСОБА_7 мала повідомити їй про позитивне вирішити питання щодо визнання біженцем громадянина Російської Федерації ОСОБА_8 , після чого ОСОБА_4 надасть їй неправомірну вигоду в розмірі 5000 доларів США.
Так, приблизно о 10 годині 20 хв. 21.01.2016 ОСОБА_7 у телефонній розмові повідомила ОСОБА_4 , що Департаментом у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України позитивно вирішено питання щодо визнання біженцем громадянина Російської Федерації ОСОБА_8 .
Пізніше, приблизно о 13 годині 21.01.2016 ОСОБА_4 , на виконання раніше досягнутих з ОСОБА_7 домовленостей, на службовому автомобілі VolkswagenPassat», реєстраційний номер НОМЕР_1 , прибула за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 16,за якою розташовано кафе-ресторан «Спотикач» для зустрічі з останньою.
Близько 13 год. 40 хв. 21.01.2016, знаходячись у кафе-ресторані «Спотикач», який знаходиться в Шевченківському районі м. Києва по вул. Володимирська, 16, ОСОБА_4 зустрілася з ОСОБА_7 , якій в ході розмови надала раніше обумовлену суму грошових коштів у розмірі 5000 (п'ять тисяч) доларів США, які знаходились в конверті білого кольору, за позитивне вирішення питання щодо визнання біженцем громадянина Російської Федерації ОСОБА_8 .
Згідно офіційного курсу гривні до іноземної валюти (доларів США), встановленого Національним банком України, станом на 21.01.2016, еквівалент 5000 доларів США становить 123 300 (сто двадцять три тисячі триста) гривень. Після передачі грошових коштів ОСОБА_4 була затримана в порядку ст. 208 КПК України.
Таким чином, як зазначається у клопотанні, усіма своїми умисними діями, що виразились у наданні службовій особі, яка займає відповідальне становище, за вчинення нею в інтересах третьої особи дії з використанням наданої їй влади, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення (злочин), передбачений ч. 3 ст. 369 КК України.
Перебування ОСОБА_4 на посаді начальника ГУ ДМС України в місті Києві безпосередньо сприяло їй у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Підозрювана ОСОБА_4 обіймає посаду начальника ГУ ДМС України в м. Києві, має доступ до приміщення вказаного управління та ДМС України, тому, як зазначено у клопотанні, наявні ризики, що вона може здійснити незаконний вплив на свідків, зокрема працівників, що може негативно відобразитись на ході досудового розслідування, може знищити, спотворити або сховати будь-які з речей чи документів, які знаходяться в приміщенні ГУ ДМС України в м. Києві та мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 22.01.2016 підозрювану ОСОБА_4 відсторонено від посади начальника Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві в межах строку досудового розслідування, тобто до 21.03.2016.
15.03.2016 постановою заступника прокурора Київської області ОСОБА_12 строк досудового розслідування у зв'язку із особливою складністю провадження продовжено до шести місяців, тобто до 21.07.2016.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 16.03.2016 підозрюваній ОСОБА_4 продовжено відсторонення від посади начальника Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві в межах строку досудового розслідування, тобто до 16.05.2016.
Так, обставини, які стали причиною відсторонення ОСОБА_4 від посади продовжують діяти, зокрема: перебування ОСОБА_4 на посаді начальника ГУ ДМС України в м. Києві сприяло вчиненню кримінального правопорушення в якому остання підозрюється; продовжуючи перебувати на вказаній посаді ОСОБА_4 може незаконно впливати на свідків, спотворювати документи, які мають значення для кримінального провадження, протиправно перешкоджати розслідуванню іншим чином.
Крім того, прокурор зазначає, що сторона кримінального провадження не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади потягом дії попередньої ухвали, у зв'язку із особливою складністю провадження, великою кількістю працівників ГУ ДМС, яких необхідно допитати як свідків, витребувати документи, які мають значення для кримінального провадження та можливо в подальшому будуть використані як докази, виконати слідчі (розшукові) дії необхідність у яких виникне під час досудового розслідування.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.
У судовому засіданні підозрювана ОСОБА_4 та її захисники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 заперечували проти задоволення клопотання, посилаючись на відсутність доказів на обгрунтування пред,явленої підозри, а також посилаючись на відсутність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України. Слідчий суддя приймає до уваги пояснення вказаних осіб, але зазначає, що за вимогами КПК України, при розгляді вказаного клопотання, слідчий суддя розглядає питання лише з допустимості доводів на підтвердження чи спростування обгрунтованості пред,явленої підозри. З матеріалів, досліджених у судовому засіданні, вбачається, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 369 КК України. При цьому слідчий суддя виходить не з точки зору доведеності винуватості, а лише з точки зору допустимості дійти висновку про вчинення кримінального правопорушення даною особою.
У відповідності до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину і, незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог ст. 158 КПК України, відповідно до якої слідчий суддя відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе що: обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали. Як заявила у судовому засіданні прокурор, на день розгляду вказаного клопотання продовжують існувати обставини, які стали підставою для відсторонення від посади. Ухвалою Печерського районного суджу міста Києва від 22 січня 2016 року підозрювану ОСОБА_4 відсторонено від посади начальника Головного управління Державної міграційної служби України у місті Києві в межах строку досудового розслідування до 21 березня 2016 року. 16 березня 2016 року ухвалою Печерського районного суду міста Києва продовжено строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади строком на два місяці до 16 травня 2016 року включно. Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 12 травня 2016 року відносно підозрюваної ОСОБА_4 продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді застави в частині виконання підозрюваною обов,язків, покладених судом на один місяць до 11 червня 2016 року включно. З урахуванням вищевикладеного, всіх доводів, наданих сторонами обвинувачення та захисту у судовому засіданні, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню у межах строку дії ухвали Печерського районного суду міста Києва від 12 травня 2016 року про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді застави в частині виконання підозрюваною ОСОБА_4 обов,язків, покладених на неї судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 154 - 158, 309 КПК України слідчий суддя
Клопотання прокурора другого відділу процессуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури Київської області ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4
задовольнити частково.
Продовжити строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від посади начальника Головного Управління Державної міграційної служби у місті Києві строком на один місяць до 11 червня 2016 року включно.
В решті вимог клопотання відмовити.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала можеп бути оскарженга до Апеляційного суду міста Києва протягом п,'яти днів після її оголошення.
Копію ухвали направити для виконання до Державної міграційної служби України.
Слідчий суддя