Ухвала від 11.05.2016 по справі 911/5469/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16 тел. 235-95-51

УХВАЛА

"11" травня 2016 р. Справа № 911/5469/15

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Медичі", м. Фастів

боржника (код ЄДРПО України 35981399)

про банкрутство

Суддя Лопатін А.В.

за участю представників згідно протоколів судових засідань.

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Медичі" звернулось до господарського суду Київської області з заявою про порушення справи про банкрутство стосовно останнього, у зв'язку з відсутністю активів у боржника для задоволення кредиторської заборгованості, у порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою господарського суду Київської області від 24.12.2015 р. прийнято заяву про банкрутство ТОВ "Медичі" до розгляду, розгляд заяви у підготовчому засіданні призначено на 20.01.2016 р., викликано для участі в засіданні повноважного представника боржника.

Ухвалою господарського суду Київської області від 20.01.2016 р. порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Медичі", розгляд справи призначено на 03.02.2016 р., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, відповідно до ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою господарського суду Київської області від 03.02.2016 р. визнано банкрутом ТОВ "Медичі" та відкрито його ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено Лінкіна Михайла Вікторовича, зобов'язано ліквідатора банкрута протягом двох тижнів по закінченню встановленого частиною третьою ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строку подати на затвердження до суду реєстр вимог кредиторів банкрута, а за результатами роботи звіт та ліквідаційний баланс.

04.02.2016 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено оголошення (повідомлення) про визнання ТОВ "Медичі" банкрутом та відкриття його ліквідаційної процедури за № 27947.

18.02.2016 р. через канцелярію господарського суду Київської області Васильківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подано заяву про вступ у справу.

Ухвалою господарського суду Київської області від 18.02.2016 р. розгляд заяви Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про вступ у справу призначено на 11.05.2016 р.

09.03.2016 р. через канцелярію господарського суду Київської області ліквідатором банкрута подано на затвердження реєстр вимог кредиторів ТОВ "Медичі", звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.

Ухвалою господарського суду Київської області від 11.03.2016 р. розгляд реєстру вимог кредиторів ТОВ "Медичі" та розгляд звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу банкрута призначено на 06.04.2016 р., зобов'язано ліквідатора банкрута подати документи.

06.04.2016 р. ліквідатором банкрута через канцелярію суду подано клопотання про долучення до матеріалів справи документів.

Ухвалою господарського суду Київської області від 06.04.2016 р. затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Медичі" в сумі 370000,00 грн., до якого включено ПП "СКБ Груп" з грошовими вимогами у розмірі 370000,00 грн., які підлягають погашенню в шосту чергу; розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута відкладено на 11.05.2016 р.

У судовому засіданні розглянувши заяву Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про вступ у справу, судом встановлено наступне.

В обґрунтування вказаної заяви Васильківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області посилається на необхідність з'ясування обставин чи боржником було дотримано при зверненні до суду із заявою про порушення справи про банкрутство правила проведення ліквідації підприємства, що передбачені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 60 Господарського кодексу України та статтями 105, 111 Цивільного кодексу України.

Суд, розглянувши вищезазначену заяву та матеріали справи, зазначає наступне.

Конституцією України кожному гарантується право на судовий захист.

Відповідно до частини третьої ст. 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України.

Отже, доступність особи, установи, організації до участі у справі ставиться в залежність від положень процесуального закону.

Відповідно до частини першої ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно з ст. 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Статтею 41 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Таким чином, провадження у справах про банкрутство регулюється Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Господарським процесуальним кодексом України у випадках, коли його норми безпосередньо визначають правила цього провадження або мають універсальний характер для будь-якої стадії судового процесу чи процесуальної дії, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" учасниками у справі про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут).

Кредитор - це юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).

Особливості та порядок заявлення кредиторами вимог до боржника щодо якого застосовується спрощений порядок провадження у справі про банкрутство, визначені положеннями ст. 23 та ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", які передбачають право кредитора заявити свої вимоги до боржника після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Отже, у справі про банкрутство боржника, яка розглядається у порядку статті 95 вищезазначеного Закону, особа може набути статусу кредитора - сторони у справі після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом та лише у разі звернення із кредиторськими вимогами до боржника.

За таких обставин, органи державної податкової служби та інші державні органи є кредиторами неплатоспроможних боржників, якщо вони мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, що узгоджується з нормою частини першої ст. 210 Господарського кодексу України. Однак, вказана норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство.

При цьому, суд вважає необхідним зауважити на тому, що органи податкової служби у разі наявності підстав вправі звернутися до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, проте останнім такі дії вчинені не були, більше того, в матеріалах справи не міститься доказів звернення Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області до суду з заявами про визнання кредиторських вимог у даній справі, а також відсутня наявність порушення прав Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на здійснення податкової перевірки боржника платника податків.

Таким чином, Васильківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не набула статусу ані кредитора у справі, ані учасника провадження у даній справі.

Разом з тим, у своїй заяві Васильківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області жодним чином не посилається на наявність у боржника заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), відповідно, будь-яких майнових (грошових) претензій до боржника, розмір таких претензій (суму вимог), характер вимог (майнові або грошові). Окрім цього, в зазначеній заяві відсутнє посилання на будь-які докази, з їх наданням, що підтверджують такі вимоги.

З огляду на вищезазначене, враховуючи викладені обставини та аналіз норм чинного законодавства, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про вступ у справу № 911/5469/15.

Керуючись ст. 86 Господарського процесуального кодексу України та Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд

ухвалив:

1. Відмовити у задоволенні заяви Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про вступ у справу № 911/5469/15.

Копію ухвали направити учасникам судового процесу та Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області (08600, м. Васильків, вул. Декабристів, 45).

Суддя А.В. Лопатін