11.05.16р. Справа № 904/4633/15
За позовом Приватного підприємства "Продекс", (с. Лозуватка, Криворізький район, Дніпропетровська область)
до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, (м. Кривий Ріг)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради, (м. Кривий Ріг)
про внесення змін до додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Від позивача: не з'явився
від відповідача: Паламарчук Є.П. - гол. спеціаліст (дов. 5/26-1007 від 04.12.15р.)
від третьої особи: не з'явився
Приватне підприємство "Продекс" (далі-позивач) звернулося до господарського суду із позовом до Криворізької міської ради (далі-відповідач) та просить суд:
- викласти умови розділу 2.2. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них, у наступній редакції:
в частині: "Пункт 4.1 розділу "4. Орендна плата" викласти в наступній редакції:
"4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 25.06.2014 № 2778 "Про внесення змін до рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" та затвердження додатка до нього в новій редакції".
Плата вноситься "Орендарем" на рахунок Управління Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 33217812700024 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.";
в частині: "Пункт 4.4 цього розділу викласти в наступній редакції:
"4.4. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії.
Розмір та сума орендної плати переглядається шляхом укладення відповідної додаткової угоди про внесення змін до цього договору та складення нового Розрахунку розміру орендної плати за землю у разі:
затвердження базової вартості 1 кв. м земель міста та зміни даної базової вартості;
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджується документами;
в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.»
- викласти умови розділу 2.5. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них, у наступній редакції:
в частині: "Розділ 8 "Права і обов'язки сторін" Пункт 8.1 "Права та обов'язки Орендодавця" а) "Орендодавець має право вимагати від Орендаря" доповнити таким змістом:
"- в односторонньому порядку ініціювати укладення додаткової угоду до цього договору про збільшення розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку та складення нового Розрахунку розміру орендної плати за землю. Це право підтверджується у відповідності до п.5 ст. 288 Податкового кодексу України, якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку;".
- викласти умови розділу 2.6. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них, у наступній редакції:
в частині: "Розділ " 10. Зміна умов договору і припинення його дії" пункт 10.1 змінити та викласти в наступній редакції:
10.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.»
- викладення розділу 5 додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них, у наступній редакції:
"Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005 № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010 № 041010800344) і набирає чинності після підписання її сторонами та підлягає державній реєстрації подовження права оренди, яке поширюється на зазначену земельну ділянку.
Додаткова угода укладена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу,
один з яких знаходиться у "Орендодавця" - Криворізької міської ради, другий - у "Орендаря" - Приватного підприємства "Продекс", третій - у Відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Невід'ємними частинами договору є:
розрахунок розміру орендної плати за землю на 2015 рік;
рішення міської ради від 30.12.2014 №3259.".
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 29.05.15р. порушено провадження у справі № 904/4633/15 та призначено її розгляд в судовому засіданні.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.15р. позов задоволено частково та викладено в редакції позивача:
- умови розділу 2.2. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них:
в частині «Пункт 4.4 цього розділу викласти в наступній редакції:
"4.4. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначення законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії.
Розмір та сума орендної плати переглядається шляхом укладення відповідної додаткової угоди про внесення змін до цього договору та складення нового Розрахунку розміру орендної плати за землю у разі:
затвердження базової вартості 1 кв. м земель міста та зміни даної базової вартості;
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджується документами;
в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.»
- умови розділу 2.5. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них:
в частині: "Розділ 8 "Права і обов'язки сторін" Пункт 8.1 "Права та обов'язки Орендодавця" а) "Орендодавець має право вимагати від Орендаря" доповнити таким змістом:
"- в односторонньому порядку ініціювати укладення додаткової угоду до цього договору про збільшення розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку та складення нового Розрахунку розміру орендної плати за землю. Це право підтверджується у відповідності до п.5 ст. 288 Податкового кодексу України, якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку;".
- умови розділу 2.6. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них:
в частині: "Розділ "10. Зміна умов договору і припинення його дії" пункт 10.1 змінити та викласти в наступній редакції:
10.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.»
- розділ 5 додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них:
"Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005 № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010 № 041010800344) і набирає чинності після підписання її сторонами та підлягає державній реєстрації подовження права оренди, яке поширюється на зазначену земельну ділянку.
Додаткова угода укладена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу,
один з яких знаходиться у "Орендодавця" - Криворізької міської ради,
другий - у "Орендаря" - Приватного підприємства "Продекс",
третій - у Відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області
Невід'ємними частинами договору є:
розрахунок розміру орендної плати за землю на 2015 рік;
рішення міської ради від 30.12.2014 №3259.".
Відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині викладення умов розділу 2.2. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них, у наступній редакції: в частині: "Пункт 4.1 розділу "4. Орендна плата» викласти в наступній редакції: "4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 25.06.2014 № 2778 "Про внесення змін до рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу» та затвердження додатка до нього в новій редакції". Плата вноситься "Орендарем" на рахунок Управління Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області №33217812700024 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510."; викладення в редакції позивача Розрахунку розміру орендної плати за землю на 2015 рік, який є невід'ємною частиною додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. № 041010800344) та внесення змін до них та присуджено до стягнення з Криворізької міської ради на користь Приватного підприємства "Продекс" суму судового збору в розмірі 609 грн.
На виконання рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.15р. видано наказ про примусове виконання від 07.08.15р.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 12.10.15р. апеляційну скаргу Криворізької міської ради Дніпропетровської області залишено без задоволення. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.15р. у справі №904/4633/15 без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 25.02.2016р. касаційну скаргу Криворізької міської ради Дніпропетровської області задоволено частково, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.2015р. та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.2015р. по справі № 904/4633/15 скасовано, а вказану справу направлено на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області першої інстанції.
Відповідно до п. 3.1.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду розгляд справи № 904/4633/15 доручено судді Дубініну І.Ю.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.16р. прийнято справу № 904/4633/15 до свого провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Відповідач у судове засідання не з'явився, але 04 квітня 2016 року подав до канцелярії суду клопотання, в якому просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1; код ЄДРПОУ 33874388).
Заява мотивована тим, що для з'ясування усіх спірних питань щодо порушеного предмету спору та запобігання порушення права третіх осіб, беручи до уваги, що прийняте рішення може безпосередньо вплинути на права та обов'язки третіх осіб, фахівці Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради мають безпосереднє відношення до обставин справи та з приводу цього можуть надати пояснення. Також, вищевказаним клопотанням відповідач просив відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв'язку з підготовкою відповідних пояснень по справі.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.04.16р. залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1; код ЄДРПОУ 33874388).
25 квітня 2016 року представником позивача було подано до канцелярії суду клопотання про залучення доказів та надання додаткових пояснень, в якому зазначено, що 16.03.16р. Приватним підприємством "Продекс" були отримані для підписання нові проекти додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.05р. № 4015)з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.10р. № 041010800343 та додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.05р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.10р. № 041010800344) та внесення змін до них.
Вказані додаткові угоди до договорів оренди містять розрахунки орендної плати за 2015 рік, визначений у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.13р. № 2088"Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу", а також розрахунок розміру орендної плати на 2016 рік, виконані на підставі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаних управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішень міської ради від 24.06.15 року № 3728 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", № 3727 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу"
Також в даному клопотанні позивач просить суд розглядати справу без участі уповноваженого представника, у зв'язку з участю в судовому засіданні у Вищому господарському суді України.
Відповідач у судове засідання з'явився, але витребувані судом документи не надав.
Представником Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради 26.04.16р. подано до канцелярії суду додаткові пояснення № 1100 від 25.04.16р., в яких зазначається, що Криворізька міська рада інших рішень про ставки податку на землю не приймала, та вказується, що нормативна грошова оцінка землі у місті Кривому Розі вступила в дію з 01.01.16р. Також просить суд розглядати дану справу без участі уповноваженого представника та у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Позивач та третя особа у судове засідання не з'явились, причину неявки суду не повідомили, але були належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.
За таких обставин господарський суд вважає, що позивач та третя особа не скористались своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника відповідача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
Між Криворізькою міською радою (далі - орендодавець) та Приватним підприємством іфодекс» (далі - орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки від 30.12.2004р. (далі - договір), згідно якого орендодавець на підставі рішення міської ради №1663 від 25.02.2ОО4р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, кадастровий номер ділянки 1211000000:06:239:0004, загальною площею 2396кв.м яка знаходиться за адресою по вул. Телевізійній, 2/14 в Саксаганському районі м. Кривого Рогу для розміщення складу.
Вказаний договір зареєстрований у Криворізькому міському управлінні земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 01.02.2005р.за№4014.
Згідно пункту 3.1 вказаний договір укладений на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
В розділі 4 вказаного договору сторонами визначені розмір орендної плати, строки її внесення, механізм індексації та порядок зміни розміру плати.
Додатковою угодою до договору, зареєстрованою у Криворізькому міському відділі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 27.04.2010р. за №041010800344, сторонами були внесені зміни до договору. Зокрема, викладені в новій редакції пункти 4.1 та 4.4 розділу 4 договору, розділи 2, 4,5, 6, 9 доповнено новими пунктами, розділ 7 викладений в новій редакції.
В пункті 11 вказаної додаткової угоди було зазначено, що термін дії договору оренди від 01.02.2005р. №4014 відповідно до рішення міської ради №3669 від 23.12.2009р. продовжено на 5 років.
Рішенням Криворізької міської ради №3259 від 30.12.2014р. було вирішено поновити соговір на 5років до 01.02.2020р.
Орендодавцем був складений проект додаткової угоди №2 про продовження терміну дії (оговору оренди земельної ділянки з додатковою угодою та внесення змін до них.
Вказаний проект було отримано орендарем 16.03.2015р., підписано з протоколом юзбіжностей та направлено до орендодавця супровідним листом №16 від 27.03.2015р. В іротоколі розбіжностей позивач виклав свою редакцію розділів 2.2, 2.5, 2.6, 5 додаткової тоди №2 до договору та розрахунку розміру орендної плати за землю на 2015р., а саме -
- розділ 2.2. додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди іємєльної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них:
в частині: «Пункт 4.1 розділу « 4. Орендна плата» викласти в наступній редакції:
« 4.1. Річна орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 25.06.2014 №2778 «Про внесення змін до рішення міської ради від 26.06.2013 №2088 «Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу» та затвердження додатка 50 нього в новій редакції».
Плата вноситься «Орендарем» на рахунок Управління Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області №33217812700024 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.»;
в частині: «Пункт 4.4 цього розділу викласти в наступній редакції:
« 4.4. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з /рахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії.
Розмір та сума орендної плати переглядається шляхом укладення відповідної додаткової угоди про внесення змін до цього договору та складення нового Розрахунку розміру орендної плати за землю у разі:
затвердження базової вартості 1 кв. м земель міста та зміни даної базової вартості;
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджується документами;
в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.»
- розділ 2.5. додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них:
в частині: «Розділ 8 «Права і обов'язки сторін» Пункт 8.1 «Права та обов'язки Орендодавця» а) «Орендодавець має право вимагати від Орендаря» доповнити таким змістом:
«- в односторонньому порядку ініціювати укладення додаткової угоди до цього договору про збільшення розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку та складення нового Розрахунку розміру орендної плати за землю. Це право підтверджується у відповідності до п.5 ст. 288 Податкового кодексу України, якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку;».
- розділ 2.6. додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них:
в частині: «Розділ « 10. Зміна умов договору і припинення його дії» пункт 10.1 змінити та викласти в наступній редакції:
10.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Уразі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.»
- розділ 5 додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них:
«Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005 №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2О1О №041010800344) і набирає чинності після підписання її сторонами та підлягає державній реєстрації подовження права оренди, яке поширюється на зазначену земельну ділянку.
Додаткова угода укладена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу,
один з яких знаходиться у «Орендодавця» - Криворізької міської ради,
другий - у «Орендаря» - Приватного підприємства «Продекс»,
третій - у Відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області
Невід'ємними частинами договору є:
розрахунок розміру орендної плати за землю на 2015 рік;
рішення міської ради від 30.12.2014 №3259.»
- Розрахунок розміру орендної плати за землю на 2015 рік, який є невід'ємною частиною додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них.
Відповідач отримав вказаний лист 31.03.2015р. та в листі-відповіді №7/18-285 від 16.04.2015р. зазначив про свою незгоду із запропонованою позивачем редакцією спірних пунктів, наполягав на підписанні додаткової угоди №2 в первісній редакції. Згідно з поясненнями сторін, цей лист позивач отримав 16.04.2015р.
Не погодившись з доводами відповідача, позивач виклав свої заперечення в листі №18 від 27.04.2015р. та передав того ж дня лист та додаткову угоду №2 до договору з протоколом розбіжностей для підписання відповідачу. В листі-відповіді №7/18-350 від 08.05.2015р. відповідач вдруге не погодився з пропозиціями позивача.
Враховуючи недосягнення згоди сторонами щодо змісту спірних розділів додаткової угоди № 2 позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Приймаючи рішення господарський суд виходить із наступного.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» №1211-Р/ від 02.10.2003р. (із змінами та доповненнями)передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
За пунктами 288.2, 288.3 статті 288 цього Кодексу платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно з пунктами 288.5.1, 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (пункт 289.1. статті 289 Податкового кодексу України).
Статтями 5 та 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За змістом частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для
проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, запропонований позивачем зміст пункту 4.1 розділу 2.2 додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та несення змін до них щодо формування розміру орендної плати, беручи за основу земельний податок, що встановлюється Податковим кодексом України, не відповідає чинному законодавству.
За аналогічних підстав суд залишає позовні вимоги про викладення в редакції позивача змісту Розрахунку розміру орендної плати за землю на 2015 рік, який є невід'ємною частиною додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них. ,
- Відносно редакції пункту 4.4, підпункту «а» пункту 8.1 та пункту 10.1 договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344), на якій наполягає позивач, суд зазначає наступне.
За загальним правилом, яке міститься у статті 651 Цивільного кодексу України, статті 188 Господарського кодексу України та статті ЗО Закону України «Про оренду землі» зміна договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Таким чином, виключення з цього правила має міститись або в законі, або в узгодженому сторонами договорі.
В даному випадку відсутня згода позивача надати право відповідачу в односторонньому порядку змінювати умови договору, зокрема, в частині зміни розміру орендної плати.
Відповідачем не доведено з посиланням на норми закону правову позицію щодо недоцільності зміни розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди.
Враховуючи викладене, суд погоджується з запропонованою позивачем редакцією пункту 4.4, підпункту «а» пункту 8.1 та пункту 10.1 договору, викладеною в протоколі розбіжностей до додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них.
Відносно редакції розділу 5 додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.2005р. №4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.2010р. №041010800344) та внесення змін до них суд зазначає наступне.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» розрахунок орендної плати дійсно не віднесений до істотних умов договору. Разом з тим, до таких умов віднесена орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Як вбачається зі змісту розрахунку розміру орендної плати за землю на 2015рік як в редакції відповідача, так і в редакції позивача, цей документ визначений як такий, що додається до додаткової угоди №2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки. Вказаний розрахунок передбачає підписання його обома представниками сторін. В ньому визначені категорія землі за функцією призначення, площа земельної ділянки, ставка податку за 1кв.м, коефіцієнти, що використовуються при розрахунку, розмір орендної плати.
З приписів постанови Вищого господарського суду України вбачається, що рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.15р. залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.10.15р. позовні вимоги задоволено частково. Викладено в редакції позивача. Відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині викладення умов розділу 2.2. додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки.
Судами попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позовних вимог виходили з обставин невідповідності приписам законодавства запропонованого позивачем порядку формування розміру орендної плати, в якому за основу розрахунку орендної плати прийнято земельний податок, що встановлюється Податковим кодексом України.
Відсутність врегулювання розбіжностей між сторонами щодо редакції додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки запропонованої позивачем і стало підставою для звернення з даним позовом.
Наявність підстав, встановлених договором або законом, для внесення змін до договору, зокрема, в частині зміни порядку розрахунку орендної плати, обставини щодо істотного порушення Криворізькою міською радою умов договору щодо умов та способу здійснення розрахунку орендної плати, порядку внесення змін до договору, які були визначені умовами договору та узгоджені сторонами.
Стосовно розрахунку розміру орендної плати за землю на 2015 рік, який визнано судами невід'ємною частиною договору, то правильність формування такого розрахунку судами належним чином досліджувалась. Інші вимоги позивача частково зводяться до покладення на відповідача додаткових обов'язків, не передбачених умовами договору.
З наданих позивачем пояснень, вбачається, що Приватним підприємством "Продекс" були отримані для підписання нові проекти додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.05р. № 4015)з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.10р. № 041010800343 та додаткової угоди № 2 про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 01.02.05р. № 4014) з додатковою угодою (державна реєстрація від 27.04.10р. № 041010800344) та внесення змін до них.
Вказані додаткові угоди до договорів оренди містять розрахунки орендної плати за 2015 рік, визначений у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.13р. № 2088"Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу", а також розрахунок розміру орендної плати на 2016 рік, виконані на підставі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаних управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішень міської ради від 24.06.15 року № 3728 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", № 3727 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу".
Крім того, Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради 26.04.16р. також надає пояснення, в яких зазначається, що Криворізька міська рада інших рішень про ставки податку на землю не приймала, та вказується, що нормативна грошова оцінка землі у місті Кривому Розі вступила в дію з 01.01.16р. З позовними вимогами не погоджується та просить суд у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
16.03.2015 вказаний проект, підписано позивачем з протоколом розбіжностей та направлено на адресу відповідача супровідним листом № 16 від 27.03.2015.
Відповідно ч.1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що згідно статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата, є однією із істотних умов договору із зазначенням її розміру. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ч.1 п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України і ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").
Згідно з підпунктами 288.5.1, 288.5.2 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України (в редакції Законів України від 27.03.2014 №1166 та від 28.12.2014 №71-УШ) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже, встановлення статтею 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Таким чином, законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.
Згідно з п.14.1.72 ст.14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Водночас, відповідно до п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Таким чином, господарські суди дійшли передчасного висновку, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель не є обов'язковою, застосувавши до спірних правовідносин норми Податкового кодексу України, які регламентують встановлення земельного податку, до розрахунку орендної плати за землі державної власності.
Отже, земельний податок і орендна плата за своєю правовою природою є різними видами платежів, які мають різний порядок обчислення та нарахування, при цьому основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 01.04.2015 у справі № 916/2287/14, від 08.04.2015 у справі № 916/2439/14, яка відповідно до приписів ст. 11128 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та всіх судів України, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Позивач обґрунтував розмір орендної плати у протоколі розбіжностей на підставі п.275.1 ст.275 Податкового кодексу України за ставкою податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, втім, норму ст.275 Податкового кодексу відповідно до Закону України №71-УШ від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" з 01.01.2015 виключено, отже, на час прийняття рішення у справі запропонований позивачем порядок розрахунку орендної плати, виходячи зі ставки земельного податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, вже не чинний.
За ст.15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ст.23 Закону України "Про оцінку земель").
Затвердження нормативно грошової оцінки земельних ділянок є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися зі зміною розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Згідно ч.1 ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Частиною 1 ст. 651 ЦК України також встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічні правила щодо змін умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і стаття 30 Закону України "Про оренду землі", якою встановлено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
З урахуванням викладеного, суд погоджується з позицією Вищого господарського суду України, з поясненнями Криворізької міської ради Дніпропетровської області та поясненнями Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради.
Таким чином, вимоги позивача про внесення змін до додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки є безпідставними та необґрунтованими.
Викладене є підставою для відмови у задоволенні позову.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, необхідно покласти на позивача.
Керуючись нормами статей Закону України «Про оренду землі» №1211-ІV від 02.10.2003р. (із змінами та доповненнями), нормами Господарського кодексу України, Податкового кодексу України та Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4,
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено - 12.05.16р.
Суддя І.Ю. Дубінін