Рішення від 10.05.2016 по справі 904/10295/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10.05.16р. Справа № 904/10295/15

За позовом Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК", м. Павлоград, Дніпропетровська область

про стягнення штрафу та пені

Суддя Петрова В.І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. №122 від 23.11.15р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

У листопаді 2015р. Дніпропетровське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" про стягнення штрафу в розмірі 40 000,00грн. та пені у розмірі 40 000,00грн.

Позовні вимоги обгрунтовував тим, що рішенням адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.06.2015р. за №35/01-14/05-15 у справі №22/05-03-2/15 визнано дії відповідача та іншого суб'єкта господарювання, які полягають в узгодженні ними своїх дій під час підготовки та участі у відкритих торгах, які проводились комунальним закладом "Павлоградський драматичний театр імені ОСОБА_2" у жовтні 2014р. на закупівлю за державні кошти послуги "ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 Реконструкція приміщень театру та виконання прибудови до нього з метою влаштування приміщень гримерних, репетиційної зали, туалету, душової та буфету по вул. Харківській, 65 у м. Павлограді", порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів. Даним рішенням на відповідача накладено штраф у розмірі 40 000,00грн., який він не сплатив.

Відповідач проти позову заперечував, вважаючи рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.06.2015р. необгрунтованим.

Ухвалою суду від 14.01.2016р. провадження у справі було зупинено до набрання судовим рішенням законної сили у справі №904/10639/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" до Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, третя особа на боці позивача без самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "СМУ-21", про стягнення 40 000,00 грн.

Ухвалою суду від 01.04.2016р. провадження у справі було поновлено.

21.04.2016р. суд на підставі клопотання відповідача відклав розгляд справи на 10.05.2016р.

У судове засідання, відкладене на 10.05.2016р., відповідач не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

10.05.2016р. по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Правовідносини, пов'язані з обмеженням монополізму та захистом суб'єктів господарювання від недобросовісної конкуренції, є предметом регулювання господарського законодавства, у тому числі й Господарського кодексу України, а відтак - господарськими, а тому справи, що виникають з відповідних правовідносин, згідно ч.3 ст.21 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" розглядаються господарськими судами.

Зі змісту абз.2, 3 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" вбачається, що справи за позовами органів Антимонопольного комітету України про стягнення з суб'єктів господарювання сум штрафів та пені у зв'язку з порушенням конкурентного законодавства підвідомчі господарським судам і підлягають розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу України, оскільки таке стягнення здійснюється саме згідно з рішеннями відповідних органів, прийнятими на підставі приписів Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Згідно п.3 ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України справи за заявами органів Антимонопольного комітету України з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції, підвідомчі господарським судам.

Отже, спір у даній справі відноситься до підвідомчості господарських судів і підлягає вирішенню за правилами Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Так, 30.06.2015р. адміністративною колегією Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №22/05-03-2/15 прийнято рішення за №35/01-14/05-15 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", яким визнано дії Товариства з обмеженою відповідальністю "СМУ-21" та Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" (відповідач), які полягають в узгодженні ними своїх дій під час підготовки та участі у відкритих торгах, які проводились комунальним закладом "Павлоградський драматичний театр імені ОСОБА_2" у жовтні 2014р. на закупівлю за державні кошти послуги "ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 Реконструкція приміщень театру та виконання прибудови до нього з метою влаштування приміщень гримерних, репетиційної зали, туалету, душової та буфету по вул. Харківській, 65 у м. Павлограді", порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.1 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", визначеного п.4 ч.2 ст.6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів.

Даним рішенням за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, на Товариство з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК", відповідно до абз.2 ч.2 ст.52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", накладений штраф у розмірі 40 000,00грн.

У вказаному рішенні зазначено, що згідно ч.8 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.

Також відповідачу було роз'яснено, що відповідно до ч.1 ст.60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення може бути оскаржено повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання. Цей строк не може бути відновлено (а.с.24-38).

Згідно ст.1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Приписами ст.4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.

Відповідно до ч.1 ст.22 цього Закону розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.

Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність (ч.2 ст.22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (далі - Закон) визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.

Згідно ч.ч.1, 3 ст.56 Закону рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

За ч.8 ст.56 Закону протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.

Отже, відповідно до вищевказаних норм позивач має право приймати рішення про визнання вчинення відповідачем порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу, який повинен бути сплачений відповідачем у двомісячний строк з дня отримання відповідного рішення, при цьому протягом п'яти днів з дня сплати штрафу відповідач зобов'язаний надіслати позивачу документи, що підтверджують сплату штрафу.

Витяг з рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.06.2015р. за №35/01-14/05-15 було направлено позивачем для виконання відповідачу разом із супровідним листом за №1682/29/05-15 від 03.07.2015р. та отримане останнім 21.07.2015р. (а.с.22-23).

Отже, кінцевим терміном сплати даного штрафу є 21.09.2015р.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач у встановлений строк не сплатив штраф, документів, що підтверджують його сплату до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення не надіслав, у зв"язку з чим позивач звернувся до суду.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону відповідач має право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.

Отже, відповідач мав право оскаржити рішення до 21.09.2015р. включно.

Під час розгляду справи судом встановлено, що 09.12.2015р. Товариство з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" (відповідач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про визнання протиправним та скасування рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за №35/01-14/05-15 від 30.06.2015р.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 26.01.2016р. у справі №904/10639/15 (залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.02.2016р.) відмовлено у поновленні строку для подання Товариством з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" позовної заяви про оскарження рішення Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №35/01-14/05-15 від 30.06.2015р. по справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу №22/05-03-2/15; у позові відмовлено.

Отже, рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.06.2015р. за №35/01-14/05-15 на час розгляду даної справи не скасоване та є чинним.

Відповідно до абз.1 ч.5 ст.56 Закону за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Позивач просить стягнути з відповідача пеню за період з 22.09.2015р. по 27.11.2015р. у розмірі 40 000,00грн., з урахуванням обмежень, передбачених абз.1 ч.5 ст.56 Закону.

Перевіривши розрахунок позивача, господарський суд встановив, що він здійснений правильно.

Згідно ст.25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.

Відповідно до ч.7 ст.56 Закону у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету (ч.9 ст.56 Закону).

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Котіна, 15, ЄДРПОУ 34245163) в дохід загального фонду Державного бюджету України на рахунок Державної казначейської служби України за місцем реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" як платника податків за кодом бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" - штраф у розмірі 40 000,00грн. (сорок тисяч) та пеню у розмірі 40 000,00грн. (сорок тисяч).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ПІК" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Котіна, 15, ЄДРПОУ 34245163) в дохід Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 37989269, рахунок 31214206783005 у Відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001) 1 218,00грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 13.05.2016р.

Суддя ОСОБА_3