Постанова від 10.05.2016 по справі 809/393/16

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2016 р. Справа № 809/393/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

cудді Могили А.Б.,

за участі:

секретаря судового засідання Ілів Н.І.,

представника позивача Легіня Р.О.,

представника відповідача Косінець Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" до Управління Державної казначейської служби України в м. Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" звернулося в суд із адміністративним позовом до Управління Державної казначейської служби у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням Державної казначейської служби у м. Івано-Франківську протиправно повернено без виконання наказ господарського суду №630 від 28.05.2013 про стягнення коштів з Івано-Франківської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго".

Представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові. Суду пояснив, що Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" звернулося до Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську з заявою щодо виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області № 630 від 28.05.2013 року. Однак, відповідачем даний виконавчий документ повернуто без виконання з посиланням на ч. 1.1 пункту 9 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ", так як боржник - Івано-Франківська міська рада не внесена до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів та не має відкритих реєстраційних рахунків в Управлінні Державної казначейської служби у м. Івано-Франківську. Вважає дану бездіяльність протиправною, оскільки пунктом 9 вказаного Порядку не передбачено такої обставини не прийняття виконавчого докумета. Наголосив, що оскільки у Івано-Франківської міської ради відсутні рахунки в органах Казначейства, то виконання стягнення коштів повинно бути здійснено з відповідних рахунків головного розпорядника коштів місцевого бюджету - виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Дана обставина підтверджується рішенням Вищого Господарського суду України від 30.12.2015. Позов просив задовольнити повністю.

Представник відповідача адміністративний позов не визнала з підстав, зазначених у поданому запереченні. Суду пояснила, що у відповідності до п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли виконавчий документ не підлягає виконанню органом Казначейства. Вказала, що Управління Державної казначейської служби у м. Івано-Франківську позбавлено можливості виконати наказ господарського суду Івано-Франківської області № 630 від 28.05.2013, оскільки боржник - Івано-Франківська міська рада не внесена до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів та немає відкритих реєстраційних рахунків в Управлінні державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську. В задоволенні позову просила відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 27.02.2013, задоволено позов Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" до Івано-Франківської міської ради та стягнуто 1 058 596 грн. інфляційних сум, 3% річних у сумі 524 493,80 грн. та 31 661,80 грн. судового збору.

На виконання вищевказаного рішення господарським судом Івано-Франківської області видано наказ за № 630 від 28.05.2013 (а.с. 10).

Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" 29.04.2014 звернулося до Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську із заявою 054/2653 про виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області № 630 від 28.05.2013 (а.с.11).

На вказану заяву відповідач повідомив про неможливість виконати наказ № 630 від 28.05.2013, оскільки боржник - Івано-Франківська міська рада не внесена до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів та не має відкритих реєстраційних рахунків в Управлінні державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську.

Позивач звернувся до господарського суду із заявою від 04.06.2015 про зміну порядку виконання шляхом стягнення на користь Товариства з інших розпорядників коштів Івано-Франківського міського бюджету.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 16.06.2015, залишеної без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.10.2015, відмовлено у задоволенні вказаної заяви.

За наслідками касаційного розгляду постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.10.2015 залишено без змін. При цьому Вищим Господарським судом України у постанові від 30.12.2015 зазначено, що у виданому на виконання рішення господарського суду наказі від 28.05.2013 не вказано, що відповідне стягнення має відбутися саме з рахунку Івано-Франківської міської ради, а тому, з урахуванням положень, стягувач не позбавлений можливості стягнути заборгованість Івано-Франківської міської ради з відповідних рахунків головного розпорядника коштів місцевого бюджету у визначеному законодавством порядку.

Позивач 22.01.2016 повторно звернувся із заявою про виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області № 630 від 28.05.2013, однак відповідач листом від 01.02.2016 за № 05-04/241 повернув без виконання вказане рішення суду.

Відповідно до пункту 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (зі змінами), визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Згідно з п.3 вказаного Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку: приймають їх до розгляду та реєструють у відповідному журналі. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер; здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів; повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів (пункт 8 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників ).

Відповідно до пункту 9 Порядку орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли виконавчий документ не підлягає виконанню органом Казначейства; подано особою, що не має відповідних повноважень; пред'явлено до виконання з пропущенням установленого строку; видано або оформлено з порушенням установлених вимог; рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку; суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуті стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобов'язання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом; відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем; стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання; наявні інші передбачені законом випадки.

Як вже встановлено судом, відповідачем повернуто позивачу наказ № 630 від 28.05.2013 без виконання, так як боржник - Івано-Франківська міська рада не внесена до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів та не має відкритих реєстраційних рахунків в Управлінні Державної казначейської служби у м. Івано-Франківську.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.

Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Суд вважає посилання відповідача про те, що наказ № 630 від 28.05.2013, не підлягає виконанню органом Казначейства, необгрунтованими, оскільки нормами ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" та пунктів 3, 8 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників встановлено обов'язок органів Казначейства приймати виконавчі документи та на їх підставі виконувати рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.

Крім того, відповідач повертаючи без виконання виконавчий документ не навфв підстав того, що виконавчий документ не підлягає виконанню саме ним, як органом Казначейства.

Суд зазначає, що в даному випадку бездіяльність відповідача полягає в його діях щодо повернення виконавчого документа Публічному акціонерному товариству "Прикарпаттяобленерго".

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач вчинив дії щодо повернення без виконання наказу господарського суду №630 від 28.05.2013 у спосіб, який не передбачений законодавством.

Таким чином, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" до Управління Державної казначейської служби України в м. Івано-Франківську підлягають до задоволення.

Позовна вимога про зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську до стягнення заборгованості з Івано-Франківської міської ради з відповідних рахунків головного розпорядника коштів місцевого бюджету - виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до задоволення не підлягає, як передчасна, оскільки зобов'язання відповідача прийняти до виконання наказ господарського суду №630 від 28.05.2013 передбачає обов"язок відповідача розпочати процедуру його виконання та вчинення дій, необхідних для виконання виконавчого документа. Водночас, суд зазначає, що у відповідності до п. 15 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів дії органів Казначейства з виконання виконавчих документів можуть бути оскаржені до Казначейства або суду.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську на користь Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" 1 378 грн. судового збору.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську щодо повернення без виконання наказу господарського суду №630 від 28.05.2013.

Зобов"язати Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську прийняти до виконання виконавчий документ - наказ господарського суду №630 від 28.05.2013.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути з Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 37952250) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" (код ЄДРПОУ 26215347) 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Постанова складена в повному обсязі 16.05.2016.