Постанова від 10.05.2016 по справі 809/341/16

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2016 р. Справа № 809/341/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Пиріг Х.І.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Пазинюк А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016.

Позивач вважає, що відповідач протиправно, в порушення положень Податкового кодексу України, всупереч фактичним обставинам, необґрунтовано за результатами проведеної фактичної перевірки суб'єкта господарської діяльності на підставі акту №009145 від 23.12.2015 прийняв рішення про застосування фінансових санкцій №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016. Позовні вимоги мотивує тим, що така перевірка є безпідставною та проведена податковою інспекцією з порушенням вимог підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України. Штрафні санкції застосовані з порушенням вимог пункту 39 статті 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» та підпункту 4.1.1 ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови», частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2016 №426.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, з підстав, викладених у запереченні (а.с.28-31). В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства. У задоволені позову просила відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін по справі, допитавши свідків, дослідивши докази, судом встановлено наступне.

22.12.2015 начальником ГУ ДФС в Івано-Франківській області Столярик І.М. видано наказ №595 про проведення фактичної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (р.н.НОМЕР_1) (а.с.32).

За результатами фактичної перевірки магазину фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 «ІНФОРМАЦІЯ_1» складено акт №009145 від 23.12.2015, в якому зафіксовані висновки перевірки, за якими встановлено порушення: пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», статей 21-24 Кодексу законів про працю України (а.с.36-39).

Зокрема згідно пункту 2.2.15 акту про результати фактичної перевірки №009145 від 23.12.2015 «Додаткова інформація про факти, встановлені в ході перевірки», зафіксовано порушення встановленого порядку проведення розрахунків в сфері торгівлі - незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сум коштів, зазначених в денному звіті реєстратора рахункових операцій - роздрібна торгівля коньяком за цінами, нижчими від встановлення мінімальних роздрібних цін на такі напої, а саме 23.12.2015 при проведенні контрольно-розрахункової операції реалізовано 1 пляшку коньяку «Шустов» 0,5 л. 40 % по ціні 80,00 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» за пляшку коньяку» 0,5 л. 40 % 3 зірочки мінімальна роздрібна ціна становить 84,00 грн.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішенням Державної податкової інспекції у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016, вирішено застосувати до позивача фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 10000,00 грн. за роздрібну торгівлю коньяком вітчизняного виробництва за цінами нижче від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 191.1.14 пункту 191.1 статті 191 Податкового кодексу України до функцій контролюючого органу віднесено зокрема здійснення контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.

До підакцизних товарів, відповідно до пункту 215.1 статті 215 цього Кодексу, належать зокрема спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво.

Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).

Пунктом 75.1 статті 75 цього Кодексу контролюючим органам надано право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем була проведена фактична перевірка.

Згідно підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Пунктом 80.1 статті 80 Податкового кодексу України передбачено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Як вбачається з наказу про проведення фактичної перевірки та направлень на перевірку, така проводилась відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (а.с.32).

Згідно підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин), фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин: у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, нафтопродуктів, палива моторного альтернативного, скрапленого газу.

Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок визначені статтею 81 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин), відповідно до пункту 81.1 якої, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, документів: направлення на проведення такої перевірки та копії наказу, оформлених у відповідності до цієї статті.

Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу.

Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Наказом №595 від 22.12.2015, наказано заступнику начальника відділу фактичних перевірок управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС в Івано-Франківській області ОСОБА_8 та головному державному ревізору-інспектору відділу фактичних перевірок управління податкового та митного контролю ГУ ДФС в Івано-Франківській області ОСОБА_9. провести фактичну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (р.н.НОМЕР_1) з 23.12.2015.

Зокрема наказ видано з метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, реалізації підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками та відповідно підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (а.с.32).

22.12.2015 ГУ ДФС в Івано-Франківській області видано направлення на перевірку №№699,700 посадовим особам ОСОБА_8 та ОСОБА_9. (а.с.34, 35).

Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції (пункт 80.7 статті 80 Податкового кодексу України).

З копії акту фактичної перевірки вбачається, що така була проведена в складі двох представників контролюючого органу, чим дотримано вимоги пункту 80.7 статті 80 Податкового кодексу України.

Водночас, актами від 23.12.2015 зафіксовано відмови позивача: від підпису та отримання акту фактичної перевірки, від підпису направлення та отримання копії наказу на право проведення фактичної перевірки (а.с.42,43).

Судом встановлено, що наказ №595 від 22.12.2015 та направлення на перевірку №№699, 700 від 22.12.2015 оформлені належно та видані з дотриманням приписів, встановлених статтею 81 Податкового кодексу України.

Отже, позивачем не доведено безпідставності даної перевірки та не надано доказів порушення вимог чинного законодавства при проведенні перевірки.

Щодо відповідності рішення Державної податкової інспекції у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016 нормам чинного законодавства судом встановлено наступне.

Згідно статті 11 Закону України «Про виноград та виноградне вино», коньяки України - міцні алкогольні напої з характерними букетом і смаком, виготовлені шляхом купажу коньячних спиртів, отриманих методом дистиляції коньячних виноматеріалів на спеціальних мідних апаратах з фракціонуванням, витриманих не менше 3 років у дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємкостях з дубовою клепкою. Коньяки України можуть випускатися під власною назвою.

Бренді - міцні алкогольні напої з характерним букетом і смаком, що виготовляються з витриманих у дубовій тарі або у ємностях з нержавіючої сталі з дубовою клепкою спиртів, отриманих шляхом дистиляції виноградної сировини, у спосіб доведення їх до кондицій готових напоїв пом'якшеною водою з додаванням цукрового сиропу та цукрового колеру.

Для алкогольних напоїв, що не відповідають вимогам, - встановленим цим Законом для термінів "Коньяк України" та "Шампанське України", забороняється у загальній та власній назвах виробу вживати слова "Коньяк" або "Шампанське", їх однокореневі (споріднені) та співзвучні до них слова.

Судом встановлено, що продавцем ОСОБА_7 надано пояснення про здійснення продажу 1 пляшки коньяку «Шустов» по ціні 80,00 грн., що підтверджується фіскальним чеком №0000007985 від 23.12.2015, в якому вказано: «К Шустов 150 0,5Л. 80,00Г» (а.с.41). Вказане відповідачем не спростовано та не наведено підстав, які б відносили проданий коньяк «Шустов» до виду алкогольного напою - бренді. Реалізацію саме коньяку «Шустов», підтверджено допитаними в судовому засіданні свідками - ОСОБА_8 та ОСОБА_9

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Так, відповідно до Додатку до постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008, роздрібна мінімальна ціна за 1 літр 100 відсоткового спирту, що застосовується з 01.09.2015 для коньяку (бренді) три зірочки, код виробів згідно УКТЗЕД 2208 20 - 420 гривень. У примітці 1 Додатку до постанови №957 від 30.10.2008 зазначено, що мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Отже, мінімальна роздрібна ціна коньяку 0,5 літри, міцністю 40 оборотів повинна складати 84,00 гривень, виходячи з розрахунку: 420 (мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100 відсоткового спирту для коду виробів згідно УКТЗЕД 2208 20) помножити на 40 відсотків (міцність за об'ємом у відсотках) помножити на 0,5 (місткість тари у літрах) поділити на 100 відсотків.

Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 передбачено одну мінімальну роздрібну ціну як на коньяк, так і на бренді. Також, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7, яка здійснювала реалізацію товару, не підтвердила продаж товару бренді "ординарне" та зазначила, що нею було реалізовано "бренді".

Таким чином, під час розгляду справи позивачем не спростовано встановлений факт реалізації коньяку "Шустов» 0,5л. 40%, а такий факт підтверджено наявними в матеріалах справи фіскальним чеком №0000007985 від 23.12.2015, актом про результати фактичної перевірки №009145 від 23.12.2015, письмовими поясненнями ОСОБА_7 та показаннями свідків ОСОБА_8 і ОСОБА_9

Відповідно до абзацу 13 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що у зв'язку із виявленими порушеннями, зокрема роздрібну торгівлю коньяком вітчизняного виробництва за цінами нижче від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої відповідачем обґрунтовано та правомірно винесено рішення №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016 про застосування до позивача фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 10000,00 грн.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що рішення №000002/09-18-17-0/НОМЕР_1 від 15.01.2016, винесено на підставі та у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому підстави для його скасування відсутні.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 16.05.2016.