13 травня 2016 року Справа № 808/1500/16 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Нечипуренко О.М., перевіривши матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Арбітражного керуючого ОСОБА_1
до: Міністерства юстиції України
третя особа: Головне управління юстиції в Запорізькій області
про: визнання протиправним та скасування наказу від 28.04.2016 № 1264/5, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов арбітражного керуючого ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, за участі Головного управління юстиції в Запорізькій області, у якості третьої особи, про:
- визнання протиправним та скасування наказу від 28.04.2016 № 1264/5 "Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), виданого ОСОБА_1".
- зобов'язання відповідача забезпечити вилучення запису про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), виданого ОСОБА_1 з Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).
- зобов'язання відповідача видати наказ, яким поновити участь арбітражного керуючого ОСОБА_1 ( свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №618 від 28.03.2013) в автоматизованому виборі кандидатур арбітражних керуючих на призначення у справах про банкрутство.
За правилами ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Спір виник із публічно-правових відносин, в яких відповідач є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ч.2 п.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Адміністративний позов подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України. Підстави для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження у справі та залишення позовної заяви без розгляду відсутні.
За наслідками розгляду матеріалів позовної заяви, суд дійшов висновку про необхідність закінчити підготовче провадження, відкрити провадження в адміністративній справі та призначити її до судового розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.24 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
Керуючись статтями 24, 104-107, 110, 111, 121, 160, 165 КАС України, суд
1. Відкрити провадження у адміністративній справі № 808/1500/16, за позовом арбітражного керуючого ОСОБА_1
1. Закінчити підготовче провадження у справі і призначити справу № 808/1500/16 до судового розгляду колегією у складі трьох суддів: головуючого судді Нечипуренка О.М. та суддів Прасова О.О. і ОСОБА_2
Судове засідання призначити на 25 травня 2016 року о/об 16:00 год., яке відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-В, зала судових засідань № 2.
4. До початку судового засідання подати:
5. позивачу - детальне нормативне та документальне обґрунтування кожної із заявлених вимог; документальне підтвердження по кожній з позицій; докази вчинення / не вчинення дій, що були предметом перевірки; листування між сторонами у справі по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції); належним чином засвідчені копії витребуваних документів та документів, доданих до позову - для справи, оригінали - суду для огляду. Копію позову надати суду у електронному варіанті.
6. відповідачу - належним чином оформлене доручення на представника; письмові нормативно та документально обґрунтовані пояснення по суті спору; у разі заперечення проти позову всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов, докази вчинення / не вчинення позивачем дій, що були предметом перевірки; документальне підтвердження по кожній з позицій; листування між сторонами у справі по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції); належним чином засвідчені копії витребуваних документів - у справу, оригінали - для огляду. Копії відзиву та пояснень надати суду у електронному варіанті.
7. третю особу - оригінали: документи, які посвідчують правовий статус; належним чином оформлене доручення на представника; письмові нормативно (витяги із законодавства) і документально обґрунтовані пояснення по суті спору; належним чином засвідчені копії усіх витребуваних документів - до справи, оригінали - суду для огляду. Копії пояснень надати суду у електронному варіанті.
8. До дня судового засідання, але не пізніше запропонувати відповідачам у разі невизнання адміністративного позову подати письмові заперечення проти позову та докази на обґрунтування цих заперечень.
9. Роз'яснити відповідачам що відповідно до п. 5, ч. 5 ст. 107 КАС України у разі неподання відповідачем у визначений судом строк у разі заперечення проти позову всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності суд виносить рішення на підставі наявних доказів.
10. Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
11. У судове засідання викликати повістками осіб, які беруть участь у справі. У разі неможливості прибути у судове засідання сторін, або їх представників, пропонуємо подати клопотання про розгляд справи без участі представника.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту проголошення.
Суддя О.М. Нечипуренко
Витяг про процесуальні права та обов'язки сторін.
Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі (стаття 49 КАС України) 1. Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. 2. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. 3. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. 4. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Права та обов'язки сторін (стаття 51 КАС України).1. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви. 2. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову. 3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі. 4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.