11.03.2014 Справа №607/24262/13-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого-судді Дуди О.О.
з участю секретаря Добрянської О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за позовом Управління соціального захисту населення Тернопільської районної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених коштів, -
Позивач Управління соціального захисту населення Тернопільської районної адміністрації звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених коштів в сумі 276,74грн., посилаючись на те, що відповідач отримувала компенсації по догляду за інвалідом І групи за період з жовтня 2011 року по травень 2013 року, хоча у вказаний період часу отримувала пенсію.
У судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимог з підстав, викладених в заяві.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься у матеріалах справи
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Зверненням 13.10.2009року ОСОБА_2 на підставі рішенням про призначення допомоги від 03.11.2009року була призначена та виплачувалась управлінням компенсація по догляду за інвалідом І групи з жовтня 2009 року в розмірі 13,86 грн. щомісячно.
Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики від 23.08.2000р. №01-3/2036-02-6 компенсаційна виплата надається працездатній особі, яка не працює та доглядає за інвалідом І групи і призначається з дня звернення за призначенням такої допомоги. У разі звернення за призначенням компенсаційної виплати особі, яка одержує пенсію за вислугу років, не працює, здійснює за інвалідом І групи у призначенні компенсаційної виплати буде відмовлено, оскільки компенсаційна виплата призначається працездатній непрацюючій особі, яка звільнена з роботи, не має заробітку, не отримує пенсію.
В ході перевірки відділом державних соціальних інспекторів було встановлено, що ОСОБА_2 є одержувачем пенсії в Управлінні Пенсійного фонду в Тернопільському районі відповідно до довідки виданої управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі від 25.04.2013року №560. Вказана довідка міститься в матеріалах справи.
На підставі частиною VII переліку підстав для відмови у наданні послуги, затверджено Наказом Міністерства соціальної політики України 23.03.2012 №158, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2012р. за №531/20844 стандарту надання послуги з призначення щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або за особою, яка досягла 80-річного віку, зокрема виявлення в паданих документах недостовірної інформації.
Згідно роз"яснень на питання, які виникають при виникненні права на одержання щомісячної компенсаційної вииплати непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку №2-04/549 від 26.06.2003р. пунктом 9 передбачено у разі звернення за призначенням компенсаційної виплати особі, яка одержує пенсію за вислугу років, не працює, здійснює догляд за інвалідом І групи або (престарілим) у призначенні компенсаційної виплати буде відмовлено, оскільки компенсаційна виплата призначається працездатній непрцюючій особі, яка звільнена з роботи, не має заробітку, не отримує пенсії (МСЗ від 25.03.1994року №01-3/229-02-2).
Відповідно до п.15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004р. №558, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобовязані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у звязку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Згідно ч.ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідач, взявши на себе зобов'язання про відомості соціального статусу повідомити управління, про що зазначила у заяві про призначення допомоги від 13.10.2009року, цього не зробила, внаслідок чого їй надмірно було виплачено компенсації по догляду за інвалідом І групи в розмірі 276,74грн. за період з жовтня 2011 року по травень 2013 року.
За таких обставин, судом встановлено порушення прав позивача відповідачем, які підлягають захисту, а позов до задоволення шляхом стягнення з відповідача в користь позивача надміру сплачених коштів в сумі 276грн.74коп.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 11, 71, 72, 94, 100, 159-163, 185, 186, 254 КАС України, постановою Кабівнету Міністрів України від 26.07.1996року № 832 "Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян", постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004р. №558, суд, -
Позов Управління соціального захисту населення Тернопільської районної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених коштів -задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної адміністрації 276 грн. 74 коп. надміру сплачених коштів.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави 73,08грн. судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Дуда О.О.