Справа № 445/765/16-а
19 квітня 2016 року Золочівський районний суд Львівської області
в складі судді Сивак В. М.
при секретарі Захарчук Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Золочів справуза адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу містобудування та архітектури Золочівської районної державної а дміністрації Львівської області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до відділу містобудування та архітектури Золочівської РДА Львівської області про зобов'язання відповідача видати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки «Реконструкція будинку кінотеатру «ІНФОРМАЦІЯ_1» з добудовою торгових приміщень на АДРЕСА_1 Львівської області» на підставі рішення господарського суду Львівської області від 19.08.2009 року у справі №31/131. Свої вимоги обґрунтовує тим, що для реконструкції будівлі кінотеатру, яка перебуває у його власності, він звернувся до Відділу містобудування та архітектури із заявою від 04.04.2016 року про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, однак йому було у цьому відмовлено на цій підставі, що не подано документів, які підтверджують право користування чи право власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля кінотеатру. Таку підставу відмови позивач вважає безпідставною, оскільки рішенням Господарського суду Львівської області від 19.08.2009 року Золочівську міську раду зобов'язано в місячний строк укласти із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,30 га у АДРЕСА_1 для обслуговування будівлі кінотеатру за ціною продажу 67900,00 грн. Дане рішення суду набрало законної сили. На підставі чого і відкрито виконавче провадження. З вказаних підстав вважає позов обґрунтованим та просить його задоволити.
Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні дав пояснення аналогічні тим, які викладені у позовній заяві та просить задоволити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача Зарічний В.З. вважає позовні вимоги безпідставними, просить у задоволенні позову відмовити, зважаючи на відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля, яку позивач має намір конструювати.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення сторін, вивчивши письмові докази по справі, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 05.04.2004 року ОСОБА_1 є власником будівлі кінотеатру «ІНФОРМАЦІЯ_1», який знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Позивач має намір провести реконструкцію вищезазначеної будівлі кінотеатру, у тому числі здійснити прибудову.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства. Забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва (ст. 26 Закону). Забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок здійснюється на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основи містобудування» містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
Також, відповідно до вимог ст.ст. 17, 18 Закону України «Про основи містобудування» містобудівна документація регулює планування, забудову та інше використання територій, є основою для вирішення питань раціонального використання територій, вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішення питань вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб.
Статтею 5 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені, крім іншого, розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів тощо.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно зі ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є:
1) містобудівні умови та обмеження;
2) технічні умови;
3) завдання на проектування.
Частиною 2 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
04 квітня 2016 року позивач звернувся із заявою до Відділу містобудування та архітектури про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
Згідно відповіді Відділу містобудування та архітектури Золочівської районної державної адміністрації Львівської області №128 від 05 квітня 2016 року ОСОБА_5 відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень, у зв'язку з необхідністю пред'явити засвідчену в установленому порядку копію документа про право власності (користування) земельною ділянкою.
На момент розгляду справи у суді, позивач не виготовив документів, що підтверджують його право власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля кінотеатру «ІНФОРМАЦІЯ_1», у зв'язку з ухиленням Золочівської міської ради від виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Так, 19 серпня 2009 року рішенням Господарського суду Львівської області у справі №31/131 Золочівську міську раду зобов'язано в місячний строк укласти із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,30 га АДРЕСА_1 для обслуговування будівлі кінотеатру за ціною продажу 67900,00 грн.
09 лютого 2012 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Львівській області Денисяком Т.Г. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №31148703 на підставі вищенаведеного рішення суду, яке набрало законної сили. Однак, на даний момент рішення Господарського суду Львівської області від 19 серпня 2009 року залишається невиконаним.
31 серпня 2009 року видано наказ про примусове виконання відповідного рішення рішення від. Однак, до цього часу Золочівська міська рада ухиляється від виконання вказаного рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території держави. Аналогічні за змістом норми містять і окремі законодавчі акти процесуального характеру (наприклад, ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України тощо). Як відомо, судове рішення, що набрало законної сили, є підставою для його виконання.
Крім того, що невиконання рішення є втручанням у право на мирне володіння майном, гарантоване ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічної позиції дотримується також і Європейський суд, який у справі "Півень проти України" констатував порушення ст. 6 Конвенції та зазначив, що невиконання судового рішення не може бути виправдане недоліками законодавства, які унеможливлюють його виконання.
Отже, суд приходить до висновку, що незаконне ухилення Золочівською міською радою Львівської області від виконання рішення суду, яке набрало законної сили щодо укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна, що належить на праві власності позивачу, є істотним порушенням права особи на володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності, гарантованого Конституцією України, Цивільним Кодексом України та іншими нормативними актами.
Зокрема, відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності є непорушним.
Згідно ч. 1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
У відповідності до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Стаття 321 ЦК України зазначає, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 391 ЦК України, передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Більше того, ст. 120 ЗК України передбачає наступні положення про перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду:
1. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
2. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
6. Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.
Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.
Стаття 377 ЦК України закріплює наступні положення про право на земельну ділянку у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розміщені на ній:
1. До особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
2. Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).
Отже, маючи на меті гарантувати відновлення права позивача ОСОБА_1 як власника будівлі кінотеатру «ІНФОРМАЦІЯ_1» на користування та розпорядження вказаним об'єктом на власний розсуд, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі. Відсутність правовстановлюючих документів на зазначене майно зумовлене незаконними діями землевласника (Золочівської міської ради Львівської ради) щодо платної передачі спірної земельної ділянки у власність позивачу. Такі дії незаконні дії не можуть спричинити обмеження прав інших осіб, а відповідно і бути підставою припинення правовідносин щодо реконструкції будівлі.
Керуючись ст.ст.17-19, 71, 160-163, 167, 170 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу містобудування та архітектури Золочівської районної державної адміністрації Львівської області про зобов'язаня видати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки ? задоволити.
Зобов'язати відділ містобудування та архітектури Золочівської районної державної адміністрації Львівської області видати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки «Реконструкція будинку кінотеатру «ІНФОРМАЦІЯ_1» з добудовою торгових приміщень на АДРЕСА_1 Львівської області» на підставі рішення господарського суду Львівської області від 19.08.2009 року у справі №31/131.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення рішення.
Суддя : В. М. Сивак