Справа № 227/2672/15-а
Номер провадження № 2-а/315/14/16
12 травня 2016 рокум. Гуляйполе
Гуляйпільський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Романько О.О.,
за участю секретаря - Притули Я.В.
представника третьої особи - Снісарь В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гуляйполе справу за адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області, про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та моральної шкоди, -
14.05.2015 року до Добропільського міськрайонного суду Донецької області звернулась ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та моральної шкоди, в якому в обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області та отримує державну пенсію за віком (пенсійне посвідчення № НОМЕР_3). Відповідачем з липня 2014 року припинено без пояснення причини виплату їй пенсії, в зв'язку з чим вона опинилась у скрутному матеріальному становищі. Щомісячна виплата їй пенсії становить 1276,52 грн.. Прохає визнати дії відповідача з незаконної невиплати їй в повному обсязі нарахованого розміру пенсії неправомірними та стягнути з відповідача на її користь нараховану, але не виплачену суму пенсії за період з липня 2014 року в розмірі 10212 грн., а також виплатити заборгованість, що накопичилася з дня подання адміністративного позову до суду, стягнути з відповідача на її користь суму моральної шкоди в розмірі 3000 грн. та судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
Згідно ухвали Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 01.03.2016 року вказана справа на підставі ст. 22 КАС України та ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» була передана до Гуляйпільського районного суду Запорізької області, так як є відомості про те, що позивач перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільського району Запорізької області, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та вся інформація по виплаті пенсії знаходиться в даному територіальному управлінні (як тимчасово переміщена особа).
12.04.2016 року ухвалою Гуляйпільського районного суду Запорізької області відкрито провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та моральної шкоди та призначено справу до розгляду у судове засідання на 22 квітня 2016 року та для остаточного вирішення питання в порядку ст. 110 КАС України суддею витребувано в управлінні ПФУ в Гуляйпільському районі Запорізької області відомості про те, чи перебуває в управлінні на обліку позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області 09.07.2002 року, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1. Матеріали пенсійної справи надати суду для огляду.
19.04.2016 року від УПФУ в Гуляйпільському районі Запорізької області до Гуляйпільського районного суду надійшли відомості про те, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Гуляйпільському районі Запорізької області та їй нараховується пенсія згідно протоколу від 08.06.2015 року.
22.04.2016 року ухвалою Гуляйпільського районного суду Запорізької області залучено до справи за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та моральної шкоди в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області.
Позивач в судове засідання позивач не з'явилася, заяв, клопотань суду не надала, про час та місце розгляду справи була повідомлена відповідно до довідки про доставлення смс-повідомлення, згідно довідки відділення зв'язку за адресою: АДРЕСА_1, не проживає (а.с. 42,43).
Представник відповідача в судове не з'явився, заяв, клопотань суду не надали.
Представник третьої особи управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечує, суду пояснила, що згідно списоку № 11 (10007/9999) на зарахування пенсій, соціальних допомог за період з 04.06. по 25.06.2015 року, ОСОБА_2 за вказаний період управлінням Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області перераховано 15318,24 грн. боргу, який утворився з 01.07.2014 року по 30.06.2015 року (а.с. 36). Позивач перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області відповідно до розпорядження № 803830 від 08.06.2015 року (а. с. 37). ОСОБА_2 щомісячно отримувала пенсію в розмірі 1276,52 грн. до лютого 2016 року включно. Але з 01.03.2016 року вона не підтвердила свого статусу зареєстрованого переселенця, і тому виплати їй були припинені. Таким чином, на теперішній час, заборгованість за той період часу, який зазначений в позові повністю виплачена, і з моменту звернення позивача до будь-якого управління Пенсійного фонду України вона має право отримати всі виплати за відповідним перерахунком. За таких обставин, підстав для задоволення позову не вбачається.
Заслухавши представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком згідно копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_3, виданого 26.01.1978 року (а.с. 4) та перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області.
Згідно копії довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії гр.. ОСОБА_2, виданої УПФУ в м. Харцизьк Донецької області № 371 від 02.02.2015 року, з 01.09.2014 року пенсії в УПФУ м. Харцизьк Донецької області не нараховуються та не виплачуються (а.с. 5).
Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області 09.07.2002 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Д-Олександрівка, Троїцького району Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 07.01.1981 року (а.с.3).
Відповідно до інформації № 158/0114-16/081 від 06.01.2016 року Міністерства соціальної політики України щодо надання відомостей про осіб, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (і.п.н. НОМЕР_1 ) з 27.05.2015 року перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Гуляйпільського району Запорізької області та має фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 17-18).
Згідно відомостей, наданих 19.04.2016 року УПФУ в Гуляйпільському районі Запорізької області, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Гуляйпільському районі Запорізької області та їй нараховується пенсія згідно протоколу від 08.06.2015 року (а.с. 33-34), що підтверджується також копією розпорядження № 803830 від 08.06.2015 року (а. с. 37).
Згідно списку УПФУ в Гуляйпільському районі Запорізької області № 11 (10007/9999) на зарахування пенсій, соціальних допомог за період з 04.06. по 25.06.2015 року, ОСОБА_2 за вказаний період управлінням Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області нараховано та сплачено 15318,24 грн. боргу, який утворився з 01.07.2014 року по 30.06.2015 року включно. Перерахована вказана сума 22.06.2015 року на поточний (картковий) рахунок № НОМЕР_4 в ТВБВ ЗОУ «Ощадбанк» м. Гуляйполе відкритий на ім'я ОСОБА_2 (а.с. 36, 46-47, 48-49).
Право позивача як громадянина України на соціальний захист у старості гарантовано статтями 24, 46 Конституції України, статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Згідно з пунктом 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Разом з тим, Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (таємне).
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», дію якого зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р, місто Харцизьк Донецької області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, місто Харцизьк Донецької області відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VІІ та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VІІ, місто Харцизьк Донецької області визнане тимчасово окупованою територією.
Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Згідно п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»(із змінами) від 15.04.2014 року, виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Проведення соціальних виплат особам в районах проведення антитерористичної операції здійснюється з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції", від 05.11.2014 р. № 637 "Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" та від 07.11.2014 р. № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей".
Вказаними підзаконними нормативно-правовими актами передбачено припинення фінансування з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування органів державної влади на тимчасово неконтрольованій території Донецької та Луганської областей, переміщення осіб з району проведення антитерористичної операції, взяття їх на облік та проведення всіх соціальних виплат на контрольованій території за фактичним місцем проживання (перебування).
Згідно із п. 2. Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою КМУ від 07.11.2014 р. № 595, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
У разі переміщення особи (пенсіонера) на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії) за місцем фактичного проживання необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду України (за місцем проживання) та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсії, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії) та довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.
Оскільки судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Гуляйпільському районі Запорізької області та їй було нараховано пенсію, у суду відсутні підстави для визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області протиправними щодо невиплати позивачу пенсії та стягнення заборгованості з пенсії з липня 2014 року. При цьому, також суд звертає увагу на те, що позивачу було виплачено заборгованість за період з 01.07.2014 року по 30.06.2015 року включно, що збігається з позовними вимогами по день звернення до суду (14.05.2015 року) та продовжено щомісячне нарахування і виплата пенсії в розмірі 1276,52 грн. аж до лютого 2016 року. Вказані виплати були припинені з 01.03.2016 року лише через те, що позивачем не були прийняті відповідні міри щодо підтвердження свого статусу зареєстрованого переселенця відповідно до діючого законодавства. Але це не позбавляє її права на отримання пенсії з відповідним перерахунком у випадку звернення до будь-якого управління Пенсійного фонду України на контрольованій території.
Оскільки суд не знайшов правових підстав для задоволення позову в частині стягнення пенсії, тому відсутні правові підстави й для задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди і судових витрат. При цьому, суд звертає увагу на те, що позивачем не було сплачено судовий збір при зверненні до суду, так як в матеріалах справи є наявною її заява про відстрочення такої сплати.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 відсутні, оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області не допустило порушень при здійсненні ними владних повноважень відносно позивача, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області, про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та моральної шкоди - залишити без задоволення.
З повним текстом постанови учасники процесу зможуть ознайомитися 16.05.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Гуляйпільський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О. О. Романько