Справа № 304/565/16-ц
Провадження № 2-о/304/57/2016
11 травня 2016 рокум. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Амаровича В. П.,
при секретарі - Ковач М.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2, заінтересована особа - Перечинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про встановлення факту народження, -
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою, в якій просять встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_5 року у м. Сімферополь дитини - ОСОБА_3, мати - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, місце проживання - АДРЕСА_1; батько - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, місце проживання - АДРЕСА_1. Свої вимоги мотивують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року заявниця ОСОБА_1, перебуваючи у шлюбі із заявником ОСОБА_2, у ГРБУЗ РК РКБ ім. Семашко ОППЦ у м. Сімферополь, який є тимчасово окупованою територією, народила дитину чоловічої статі, про що свідчить медичне свідоцтво про народження зразка, що використовується на тимчасово окупованій території, видане 13 листопада 2015 року, серія 35, ¹001372. На підставі вказаного медичного свідоцтва було виготовлено свідоцтво про народження дитини - ОСОБА_3, однак державні органи на території України не визнають документів, наданих державними органами на території, не підконтрольній Україні, що унеможливлює повернення заявників разом з дитиною на територію України. Оскільки вони звернулись до заінтересованої особи із заявою про державну реєстрацію народження їх дитини, однак отримали відмову у проведенні такої, тому просять заяву задовольнити.
Заявники ОСОБА_4 та ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, однак у поданій ними заяві просять розглянути таку без їх участі.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_5 у судове засідання також не з'явилася, однак подала заяву, у якій просить справу розглянути без її участі, із заявленими вимогами згідна, заперечень не має.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Встановлено, що 02 жовтня 2009 року у відділі реєстрації актів про шлюб Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим було зареєстровано шлюб між ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис № 1254, що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 виданим 02 жовтня 2009 року відділом реєстрації актів про шлюб Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим (а. с. 10).
Згідно дубліката медичного свідоцтва про народження серії 35 № 001372, виданого 13 листопада 2015 року ГБУЗ РК РКБ ім. Семашко ОППЦ заявниця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 року о 02.38 год. у м. Сімферополь народила дитину чоловічої статі (а. с. 9). 20 серпня 2014 року відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3, згідно якого у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 року у м. Сімферополь народилася дитина - син ОСОБА_3 (а. с. 8).
Як вбачається з відмови відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Перечинського районного управління юстиції у Закарпатській області від 29 квітня 2016 року № 481-04.2/5.01.-50, ОСОБА_1 було відмовлено у державній реєстрації народження нею ІНФОРМАЦІЯ_5 року дитини чоловічої статі, оскільки для підтвердження факту народження дитини пред'явлено медичний документ, форма якого невід повідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті»
Згідно ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_4, виданого 01 грудня 2009 року Центральним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2
Також відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_5, виданого 08 лютого 2002 року Желєзнодорожним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 чином судом встановлено, що у заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилася дитина на території, яка має статус тимчасово окупованої.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 вказаного Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Частиною 4 ст. 49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 ст. 13 цього Закону державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Як визначено в ч. 1 ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Також згідно ч. 3 ст. 144 СК України реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Відповідно до ч. 1 ст. 145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.
Отже, враховуючи те, що наявні у заявників дублікат медичного свідоцтва про народження та свідоцтво про народження їх дитини є недійсними та не створюють правових наслідків, у зв'язку з чим вони позбавлені можливості здійснити державну реєстрацію народження своєї дитини у позасудовому порядку, тому суд, з метою захисту законних прав та інтересів заявників, які є громадянами України, а також народженої у них дитини, вважає, що заява підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 3, 9 ч. ч. 2, 3, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 3 ч. 1, ст. 13 ч. ч. 1, 2, 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 122, 144, 145 СК України, ст. 49 ч. 4 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 212- 215, 218, 234, 256 - 259 ЦПК України, с у д,-
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2, заінтересована особа - Перечинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_5 року о 02 год. 38 хв. у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 від матері - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, та батька - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Закарпатської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий: ОСОБА_8