Постанова від 07.05.2013 по справі 760/4306/13-а

Справа № 2-а-167/13

760/4306/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 травня 2013 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Г.О. Козленко, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 фонду України про зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

ОСОБА_3 ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_4 звернувся до Солом'янського районного суду м. Києва із зазначеним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 фонду України в проведенні перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 10 грудня 2012 року.

В обґрунтування позову зазначив, що був звільнений з військової служби в Збройних Силах України. В листопаді 2012 року звернувся до ОСОБА_2 фонду України з проханням провести перерахунок пенсії, однак йому було в цьому відмовлено. Зазначену відмову позивач вважає неправомірною, так як у ОСОБА_1, як військового пенсіонера виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі зміною розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, а у відповідача виникли відповідні обов'язки щодо здійснення зазначеного перерахунку. Необхідність проведення перерахунку пенсії відповідачем позивач обґрунтовує ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, позивач вважає, що відмова відповідача у перерахунку розмірів раніш призначених пенсій є грубим порушенням конституційних прав військових пенсіонерів на пенсійне забезпечення.

Відповідачем ОСОБА_2 фондом України надано до канцелярії суду заперечення на позовну заяву, згідно яких відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 в повному обсязі. З письмових заперечень відповідача ОСОБА_2 фонду України від 23.04.2013 вбачається, що, на їх думку, діяльність управління здійснювалась в межах повноважень, наданих законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.

Крім того, відповідач зазначив, що на виконання ст.99 ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік» та відповідно до п.12 Положення про ОСОБА_2 фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121, постановою правління ОСОБА_2 фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402. Отже, пенсійне забезпечення позивача здійснює головне управління ОСОБА_2 фонду України в м. Києві. На обліку в Пенсійному фонді України ОСОБА_1 не перебуває, тобто ОСОБА_2 фонд України вважає себе неналежним відповідачем.

Також відповідачем у письмових запереченнях зазначено, що встановлення розміру грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії відноситься до компетенції уповноваженого структурного підрозділу Міністерства Оборони України.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.

Відповідно до ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів

ОСОБА_6 встановлено, що позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звертався з до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно відповіді ОСОБА_2 Фонду України №25663/В-2 від 10.12.2012 підстави для здійснення перерахунку пенсій ОСОБА_1 відсутні у зв'язку з тим, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 №7408/0/14-10/039, Украерорух згідно зі статтями 14 та 15 ЗУ «Про оплату праці« та Положення про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників. Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України після 12.04.2008 (набуття чинності постановою КМУ від 09.04.2008 №322) рішення щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців не приймалося, для здійснення перерахунку пенсій, у зв'язку з набуттям чинності наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 28.12.2011 №623/о, підстави відсутні (а.с.29).

В матеріалах справи міститься довідка Державного підприємства з обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій №1.6.27-142 від 28.08.2012, яка була видана полковнику ОСОБА_1, який займав посаду заступника начальника Центру підвищення кваліфікації Державного підприємства з обслуговування повітряного руху України, звільненому з займаної почади 09.12.2005 про те, що відповідно до наказу Украероруху від 28.12.2011 №623/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Украероруху» розмір грошового забезпечення на місяць за нормами, чинними на 01.01.2012 за відповідною посадою становить всього 15821 грн (а.с.30).

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно п.1 Положення про ОСОБА_2 фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384 (далі - Положення), ОСОБА_2 фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Відповідно до зазначеного вище Положення, ОСОБА_2 фонд України, як центральний орган виконавчої влади, відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь ОСОБА_2 фонду України а Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На виконання ст.99 ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік» та відповідно до п.12 Положення про ОСОБА_2 фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121, постановою правління ОСОБА_2 фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402.

Згідно з п.1 та 4 Порядку заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання до головних управлінь ОСОБА_2 фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Вказані управління є органами, що призначають та виплачують пенсії військовослужбовцям.

Таким чином, пенсійне забезпечення позивача здійснює головне управління ОСОБА_2 фонду України в м. Києві.

Відповідно п.23, п.24 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до положень пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Встановлення розміру грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії відноситься до компетенції уповноваженого структурного підрозділу Міністерства Оборони України.

Таким чином, перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців на підставі довідки про грошове забезпечення, надане уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та, відповідно, такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що суд відмовляє в задоволенні позову, сплачені судові витрати по справі суд залишає за позивачем.

На основі вище викладеного та керуючись ст.ст.3, 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2 КАС України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Положення про ОСОБА_2 фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121, постановою правління ОСОБА_2 фонду України від 30.01.2007 №3-1, суд, -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 фонду України про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

ОСОБА_6 Козленко