Постанова від 18.04.2016 по справі 463/6491/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2016 року м. Львів 463/6491/15-а

2-а/463/56/16

Личаківський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Леньо С. І.

з участю секретаря Станько Р.О.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Полуліх Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій Управління ПФ України в Личаківському районі м. Львова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, під час обчислення пенсії з моменту її призначення з 21 грудня 2012 року та про зобов'язання Управління ПФ України в Личаківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату йому пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 21 грудня 2012 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати), згідно довідок про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 21.12.2012р. їй призначено пенсію за віком відповідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу». Стаж роботи в органах місцевого самоврядування на час призначення пенсії становив 33 роки 2 місяці та 14 днів. За час перебування на державній службі, відповідно до норм чинного законодавства, отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, виплати по індексації заробітної плати, надбавки та премії. Оскільки на усі ці види виплат, які отримані за час проходження державної служби було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 03.11.2015р. звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням цих виплат, в підтвердження чого долучив відповідну довідку від 02.11.2015р. Однак, у проведенні перерахунку відповідач відмовив. Таку відмову вважає незаконною, оскільки з вказаних видів грошового забезпечення ним сплачувались страхові внески, і відповідно, під час вирішення питання про розмір пенсії, вони повинні враховуватись. З посиланням на практику ВСУ, просить визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплату недоотриманих коштів з часу призначення пенсії - 21.12.2012р., включивши у перерахунок згадані вище і не включені до нього види грошових виплат.

В судовому засіданні представник позивача згідно належної довіреності від 23.03.2016р. ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала. Дала пояснення, аналогічні вищенаведеним та просить позов задовольнити. Одночасно зазначила, що оскільки підставою позову є правильність здійснення обрахунку пенсії під час її призначення, матеріально-правовою вимогою - предметом позову є нарахування, а не здійснення перерахунку пенсії.

Представник відповідача згідно належної довіреності від 09.03.2016р. Полуліх Н.І. в судовому засіданні проти обґрунтованості позовних вимог заперечила, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати. Такі є одноразовими виплатами, які надаються в межах фонду оплати праці на розсуд керівника і тому, не враховуються при визначенні заробітку для обчислення пенсії. Аналогічне стосується премії та сум індексації заробітної плати, внаслідок чого вони також не враховуються при обчисленні пенсії. В свою чергу, у зв'язку із внесеними змінами в пенсійному законодавстві, з 01.06.2015р. скасовано спеціальні види пенсії, зокрема й державним службовцям. Тому, в задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Розглянувши позовні вимоги, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані в ній докази та приймаючи постанову у відповідності до вимог ст. 161 КАС України, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі заяви позивача від 28.11.2012р. останньому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». При призначені пенсії стаж державної служби становив 33 роки 2 місяці 14 днів. Загальний стаж становив 40 років 10 місяців 94 дні.

Як вбачається з листа відповідача від 09.11.2015р. № 11950/02-20 (а.с.7-8), заява позивача про проведення перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, які зазначені в довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 02.11.2015р. № 2401-вих-224 (а.с.9-10) залишена без задоволення.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

На основі аналізу цих норм матеріального права, під час розгляду адміністративної справи № 21-314а14 ВСУ в своїй постанові від 16.09.2014р. зазначив, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

В іншій Постанові від 14.05.2013р. ВСУ під час розгляду адміністративної справи зазначив № 21-125а13 зазначив, що норми ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та норми ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є спеціальними, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, і тому, саме вони підлягають застосуванню.

З огляду на те, що у справі з аналогічним предметом спору ВСУ дійшов висновку про необхідність врахування цих видів виплат для визначення розміру пенсії, враховуючи обов'язковість висновків ВСУ під час вирішення подібних правовідносин, суд вважає підставними вимоги про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій щодо перерахунку та виплати недоотриманих сум пенсії.

Разом з тим, оскільки підставами позову є неправильне нарахування пенсії, що проведена відповідачем всупереч вимогам закону, даним судовим рішенням на відповідача слід покласти обов'язок провести нарахування, а не перерахунок пенсії, що не буде виходом за межі позовних вимог, оскільки перерахунок пенсії проводиться у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що не пов'язане з нарахуванням пенсії і що підтвердила представник позивача в судовому засіданні.

Юридична помилка в правильності формулювання позовної вимоги, за наявності підстав для проведення нарахування, що викладені в мотивах позову не може бути підставою для відмови в задоволенні позову.

Згідно ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Обов'язок обчислення і нарахування пенсії законом покладено на органи пенсійного фонду.

Враховуючи, що нарахування відповідачем пенсії проводилось всупереч вимогам закону, внаслідок чого такі дії даним судовим рішенням визнано неправомірними і зобов'язано провести нарахування пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в розумінні ч. 2 ст. 46 згаданого Закону, виплата сум, протиправно не нарахованих не може бути обмежена будь-яким строком, і тому, таку виплату слід зобов'язати провести з часу призначення пенсії - 21.12.2012р.

Тому, позов слід визнати обґрунтованим та задовольнити повністю.

В свою чергу, посилання представника відповідача на норми п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII не є підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки, як вбачається зі змісту цієї норми, вона застосовується відносно осіб, які звернулись до органу пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії після 01.06.2015р.

У відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судовий збір в розмірі 482,20 грн., сплата якого підтверджується відповідною квитанцією (а.с.1) слід присудити з Державного бюджету України.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 17-19, 71, 105, 128, 160-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про відмову врахувати при нарахуванні пенсії ОСОБА_3 та невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, під час обчислення пенсії з моменту її призначення з 21 грудня 2012 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 21 грудня 2012 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати), згідно довідок про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судові витрати в розмірі 487,20 грн. здійснені позивачем ОСОБА_3 присудити з Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Личаківський районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.186 КАС України.

Суддя: Леньо С. І.