10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"12" травня 2016 р. Справа № 806/5359/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
сторін та їх представників:
представника позивача: Камінського А.Ф.
представника відповідача: Житкевич С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" лютого 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
17 грудня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, яка виразилась у невиконані обов'язку щодо підготування та подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн;
- зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби в Житомирській області висновок про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України подати до Головного управління Державної казначейської служби в Житомирській області узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість з урахуванням висновку про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн;
- зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державну фіскальну службу України у десятиденний строк із дня набрання постановою законної сили подати до Житомирського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання постанови.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2016 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, яка виразилась у невиконані обов'язку щодо підготування та подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн.
Зобов'язано Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби в Житомирській області висновок про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн.
Зобов'язано Державну фіскальну службу України подати до Головного управління Державної казначейської служби в Житомирській області узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість з урахуванням висновку про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятою постановою Державна фіскальна служба України звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просять скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК) бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Алгоритм дій державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ врегульовано у статті 200 ПК.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (пункт 200.7 статті 20 ПК).
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п. 200.10. ст. 200 ПК України).
Кабінет Міністрів України постановою від 17 січня 2011 року № 39 затвердив Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість (чинного на час виникнення спірних правовідносинах; далі - Порядок), яким визначено механізм їх взаємодії.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" 17.09.2015 подало до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ) податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2015 року, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 1 600 000,00 грн. Суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню за серпень 2015 року визначені в р.3 "Розрахунку суми бюджетного відшкодування" (додаток 3 до Декларації, а.с.18) та в "Заяві про повернення суми бюджетного відшкодування" (додаток 4 до Декларації, а.с.19) і відображені в р.23.2 "Податкової декларації з податку на додану вартість" (а.с.13-14).
Житомирська ОДПІ 07.12.2015 за вих. №15928/10/16-25-15-02 повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" (далі - Товариство) про те, що в жовтні 2015 року проведено камеральну перевірку Товариства, висновки якої викладені в Довідці №1574/06-25-15-02/36575373 від 20.10.2015, підтверджено заявлене Товариством бюджетне відшкодування в сумі 1 600 000,00 грн.
Отже, заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування 1 600 000,00 грн, підтверджена висновками камеральної перевірки, що викладені в Довідці Житомирської ОДПІ.
Приписами п.200.12 ст.200 ПК України, визначено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою (пункт 8 Порядку № 39).
Відповідно до п. 9 Порядку № 39, на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Колегія суддів не приймає до уваги твердження апелянта про те, що Житомирська ОДПІ без погодження Державною фіскальною службою України сум податку на додану вартість, заявлених позивачем до відшкодування, не має права складати висновки на органи казначейства по відшкодуванню ПДВ. З даного приводу колегія суддів зазначає, що ні Податковим кодексом України, ні Порядками № 39, № 68/23 не передбачена можливість ненадання до органів казначейства висновків та узагальненої інформації у разі не виявлення невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податкових деклараціях.
Бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 ПК та Порядком № 39, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку. Даний висновок зроблено у постанові Верховного суду України від 16.09.2015 у праві № 2а/0570/17001/2012.
З урахуванням зазначених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що позивач в повній мірі довів ті обставини, на яких грунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачами правомірність оспорюваних дій не доказана.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" лютого 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Повний текст cудового рішення виготовлено "12" травня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" вул.Лермонтова,5,м.Житомир,10014
3- відповідачу/відповідачам: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014 Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ-53,04655
- ,