Ухвала від 12.05.2016 по справі 272/159/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Карповець В.В.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"12" травня 2016 р. Справа № 272/159/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "16" березня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при визначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексації грошових доходів, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 03.03.2014 року.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як державному службовцю. При призначенні йому пенсії відповідачем безпідставно не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексації грошових доходів. Внаслідок таких необґрунтованих дій відповідача розмір її пенсії суттєво зменшується.

Постановою Андрушівського районного суду Житомирської області від 16 березня 2016 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Андрушівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області врахувати ОСОБА_3 усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексації грошових доходів викладених у довідці № Р-17/01 від 01.02.2016 року з дня призначення пенсії.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням їх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, тобто за 24 місяці, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення - 5 208,42 грн., компенсації за невикористану відпустку - 3 097,92 грн., індексації доходів громадян - 1 249,99 грн., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з моменту її призначення - 03.03.2014 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга управління Пенсійного фонду задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Андрушівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати з 03.03.2014 року.

При визначенні сум заробітної плати для призначення пенсії, управлінням Пенсійного фонду України в Андрушівському районі, не були враховані інші виплати (компенсація за невикористану відпустку та матеріальна допомога на оздоровлення) на які нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що зазначені в довідці № 01-10/401 від 03.03.2014 року виданою Андрушівською районною державною адміністрацією.

В даній довідці відсутня сума отриманої індексації доходів громадян на яку нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В зв'язку з цим ОСОБА_3 звернувся до Андрушівської райдержадміністрації для отримання нової довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд) перед зверненням за пенсією відповідно до Закону України «Про державну службу». В довідку № Р-17/01 від 1 лютого 2016 року було включено всі складові інших виплат включаючи індексацію доходів громадян на які було нараховано внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

4 лютого 2016 року позивач звернувся з відповідною заявою та довідкою № Р-17/01 від 1 лютого 2016 року до управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області про перерахунок його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення - 5 208,42 грн., компенсації за невикористану відпустку - 3 097,92 грн., індексації доходів громадян - 1 249,99 грн. з моменту призначення пенсії, а саме 03.03.2014 року.

Листом відповіддю № 2-Р/02 від 17 лютого 2016 року відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії із включенням до складу заробітної плати вищевказаних виплат.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності дій пенсійного органу.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, враховуючи зазначені норми законодавства, як загального, так і спеціального, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що до складу заробітної плати відносяться й інші виплати, зокрема, компенсація за невикористану відпустку та матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки така надбавка входила до системи оплати праці державного службовця.

Отримана позивачем заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку відповідно до ч.6 ст.95 КЗпП України, ст.33 Закону України "Про оплату праці".

Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога на оздоровлення та індексації грошових доходів (заробітної плати) входить до системи оплати праці державного службовця.

В постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13 (за аналогічними позовами) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, дійшов обґрунтованого висновку про правомірність заявлених позовних вимог.

Постанову суду прийнято судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області залишити без задоволення, постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "16" березня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: В.В. Євпак

М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області вул.Вобяна,15,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13401

- ,