Ухвала від 11.05.2016 по справі 809/3104/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2016 р. Справа № 876/12378/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Дяковича В.П., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,

представника позивача Зеркевича А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Даноша» до Державної служби геології та надр України, головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Яніва Руслана Петровича про визнання протиправними та скасування наказу та припису,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Даноша» (далі - ТзОВ «Даноша») звернулось до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України, головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Яніва Р.П. про визнання протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України №184 від 03.07.2015 року про проведення позапланової перевірки, пункту 1 припису головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Яніва Р.П. від 08.07.2015 № 63-14/02.

Вважає протиправними наказ Держгеонадр України про проведення позапланової перевірки ТзОВ «Даноша» та припис, винесений за її результатами, виходячи з того, що відповідно до Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року №1294, відсутня підстава для проведення позапланової перевірки. Також вважає протиправним пункт 1 оскаржуваного припису, оскільки позивачем здійснюється видобуток підземних вод без перевищення ліміту на добу і отримання спеціального дозволу на користування надрами в даному випадку не потрібне.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року позов задоволений частково, визнано протиправним та скасовано пункт 1 припису головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Яніва Р.П. від 08.07.2015 року №63-14/02. В задоволенні позову в частині визнання протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України №184 від 03.07.2015 року відмовлено ТзОВ «Даноша».

Відповідач - Державна служба геології та надр України оскаржила постанову суду першої інстанції в частині визнання протиправним та скасування пункту 1 припису головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Яніва Р.П. від 08.07.2015 № 63-14/02. Вважає, що вона винесена без належного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального права, просить постанову суду скасувати в цій частині та прийняти нову про відмову в задоволенні позову в цій частині.

В апеляційній скарзі зазначає, що ТзОВ «Даноша» не дотримані вимоги ст. 23 Кодексу України про надра, необхідні для правомірного видобування підземних вод без спеціального дозволу на користування надрами, оскільки товариством проводилося видобування вод для виробничих потреб. Також апелянт зазначає, що ТзОВ «Даноша» перевищено продуктивність водозабору підземних вод (300 куб.м. на добу).

В судовому засіданні представник позивача заперечив проти задоволення апеляційної скарги з підстав, викладених в письмових запереченнях на апеляційну скаргу.

Представники відповідачів, належним чином повідомлені про час і місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання апеляційної інстанції не прибули, подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, на підставі наявних матеріалів справи.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до наказу Державної служби геології та надр України № 184 від 03.07.2015 року у зв'язку із надходженням постанови про призначення перевірки від 24.06.2015 року, надісланої листом слідчого відділення Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківської області від 24.06.2015 року № 11984, на підставі пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», відповідно до Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294, Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України проведена в період з 06 по 07 липня 2015 року позапланова перевірка ТзОВ «Даноша» з питань, зазначених в постанові про призначення перевірки від 24.06.2015 року, а саме, щодо видобування підземних прісних вод на території Калуського району Івано-Франківської області протягом 2011-2014 років.

За результатами перевірки складений акт №2-03/09/2015-01/у-02 від 07.07.2015 року, в якому зазначено, що ТзОВ «Даноша» на протязі 2011-2014 років на території Калуського району здійснено видобуток 1138,2 тис.м куб. підземних вод без отримання спеціального дозволу на користування надрами, які були використані як для виробничих потреб підприємства, так і для господарсько-побутового використання.

Не погодившись із висновками даного акту ТзОВ «Даноша» 07.07.2015 року скеровано Західному міжрегіональному відділу Департаменту державного геологічного контролю заперечення на нього за №1673/1.

08.07.2015 року головним спеціалістом Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Янівим Р.П. винесений припис №63-14/02, в пункті першого якого зазначено, що у ТзОВ «Даноша» відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами і встановлений термін до 31.12.2015 року для його усунення ТзОВ «Даноша».

Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов в частині визнання протиправним та скасування пункту 1 припису головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Яніва Р.П. від 08.07.2015 року №63-14/02, виходив з того, що товариство не потребує спеціального дозволу на користування надрами, і правомірно здійснює видобування води, а відповідач, як суб'єкт владних повноважень, який заперечував проти позову, не надав та не підтвердив належними та допустимими доказами ту обставину, що водозабір підземних вод позивача за добу перевищив допустиму норму у 300 кубічних метрів.

Відмовляючи в задоволенні позову в частині визнання протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України №184 від 03.07.2015 року, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний наказ про проведення позапланової перевірки Державною службою геології та надр України виданий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття даного рішення.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується і апеляційний суд, виходячи з наступного.

Стаття 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Відповідно до визначень ст.1 Водного кодексу України водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт); водні ресурси - обсяги поверхневих, підземних і морських вод відповідної території.

Відповідно до ст.46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів - загальне або спеціальне.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Як встановлено ч.1 ст.49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Пунктом 9 ст.44 Водного кодексу України здійснення спеціального водокористування лише за наявності дозволу передбачений як обов'язок водокористувача.

Відповідно до ст.1 Кодексу України про надра надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Статтею 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу. Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст.21 Кодексу України про надра надання надр у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.

Таким чином, спеціальне використання надр на праві надрокористування, відповідно до ст.ст.16, 19, 21 Кодексу України про надра, передбачає отримання спеціального дозволу (ліцензії) на використання надр.

Відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року №827, прісні підземні води є корисними копалинами загальнодержавного значення.

Спеціальне використання прісних підземних вод включає в себе як використання водних ресурсів (підземних вод відповідної території) так і надр (мінеральної сировини).

Спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування - право на їх використання.

Згідно ч.1 ст.23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.

Таким чином, Кодексом України про надра встановлено обмеження для реалізації цього права, виходячи з мети видобування - для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з припису головного спеціаліста Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Яніва Р.П. від 08.07.2015 № 63-14/02, на протязі 2011-2014 років ТзОВ «Даноша» було видобуто 1138,2 тис.м.куб. підземних вод без отримання спеціального дозволу на користування надрами, які були використані як для виробничих потреб підприємства, так і для господарсько-побутового використання. Види робіт за потребами використання вод відображені у наявних на підприємстві дозволах на спеціальне водокористування.

Однак, в оскаржуваному приписі не зазначено, що водозабір підземних вод ТзОВ «Даноша» за добу перевищив допустиму норму 300 кубічних метрів, натомість вказано про те, що встановити який об'єм води використовувався і для яких потреб - неможливо. Доказів наявності обставин, які слугують передумовою для отримання спеціального дозволу на користування надрами, відповідачами не надано, з припису також не вбачається. Акт відповідача, на підставі якого виданий припис, також не містить доказів того, що у ТзОВ «Даноша» наявні підстави для отримання спеціального дозволу на користування надрами. Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого статтею 71 КАС України покладений обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, не надав та не підтвердив належними та допустимими доказами ту обставину, що водозабір підземних вод позивача за добу перевищив допустиму норму 300 кубічних метрів, що, відповідно, спростовує доводи апелянта в цій частині.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведено наявність у ТзОВ «Даноша» підстав для отримання спеціального дозволу на користування надрами, отже, припис винесений безпідставно.

Оскільки постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року в частині відмови ТзОВ «Даноша» в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України №184 від 03.07.2015 року не оскаржується в апеляційному порядку, та в процесі апеляційного провадження не було виявлено порушень, допущених судом першої інстанції, які б призвели до неправильного вирішення справи в цій частині, тому колегія суддів вважає недоцільним виходити за межі апеляційної скарги та переглядати оскаржувану постанову в цій частині.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апелянта не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року у справі № 809/3104/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий Л.П. Іщук

Судді В.П. Дякович

Т.В. Онишкевич

Ухвала складена в повному обсязі 13.05.2016 року