Ухвала від 27.04.2016 по справі 808/9078/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2016 рокусправа № 808/9078/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.

суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.

за участю секретаря судового засідання: Федосєєвій Ю.В.

за участю представника позивача Шумейка І.П., представника відповідача Мороза Є.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу депутата Запорізької обласної ради Гришина Ярослава Володимировича на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року у справі № 808/9078/15 за позовом депутата Запорізької обласної ради Гришина Ярослава Володимировича до Запорізької обласної ради, Голови Запорізької обласної ради ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішень, заборону вчиняти певні дії -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року відмовлено в задоволенні позову Гришина Я.В., в якому він просив визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької обласної ради (далі Відповідач-1) сьомого скликання, прийняті 15.12.2015 на третьому пленарному засіданні першої сесії про обрання заступника та першого заступника голови Запорізької обласної ради; визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької обласної ради сьомого скликання, прийняте 18.12.2015 на четвертому пленарному засіданні першої сесії про обрання постійних комісій Запорізької обласної ради; заборонити Запорізькій обласній раді реєструвати ОСОБА_4 (далі Відповідач-2) як депутата Запорізької обласної ради сьомого скликання на сесіях Запорізької обласної ради; заборонити Запорізькій обласній раді надавати можливість ОСОБА_4 брати участь у роботі сесій, постійних комісій Запорізької обласної ради як депутату Запорізької обласної ради сьомого скликання та користуватися правами та обов'язками депутата Запорізької обласної ради сьомого скликання.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову, пославшись на невірне застосування судом норм матеріального права та неповне з'ясування обставин по справі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що Відповідач-2 був обраний на посаду голови Запорізької облради з порушенням принципу несуміщення посад, оскільки на той час обіймав посаду голови Запорізької облдержадміністрації. Через цю обставину Відповідач-2 втратив як депутатські повноваження, так і статус голови обласної ради, а тому всі оспорювані рішення обласної ради, прийняті в наслідок вчинення ним як головою органу місцевого самоврядування дій, є протиправними та підлягали скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні просив апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати.

Представник Відповідача-2 в судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 03.12.2015 головою Запорізької обласної виборчої комісії відкрито перше пленарне засідання першої сесії ради, на якому повідомлено про підсумки виборів депутатів Запорізької обласної ради сьомого скликання та визнано їх повноваження. Таким чином, загальний склад Запорізької обласної ради склав 84 депутати, що обрані на місцевих виборах 2015 року, та зареєстровані в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеві вибори».

10.12.2015 протокольним рішенням ради №1, на підставі статей 43, 55 та 59 Закону, радою обрано лічильну комісію для проведення таємного голосування з обрання голови Запорізької обласної ради сьомого скликання у складі 7 депутатів обласної ради.

15.12.2015 відбулось третє пленарне засідання першої сесії Запорізької обласної ради 7 скликання, за участю 80 депутатів, присутніх на засіданні, на якому продовжили слухати питання порядку денного про обрання голови обласної ради.

Як вбачається з протоколу засідання, після обговорення представленої кандидатури ОСОБА_4, депутатами ради, присутніми на засіданні в кількості 66 чоловік розпочато процедуру таємного голосування з обрання голови ради. Згідно протоколу лічильної комісії №5, який затверджено протокольним рішенням ради, за результатами таємного голосування головою Запорізької обласної ради обрано Відповідача-2, за якого подано 62 голоси депутатів ради.

Рішенням №1 від 15.12.2015 р. Відповідача-1 в результаті таємного голосування ОСОБА_4 обрано головою ради. Згідно з пунктом 2 цього рішення, повноваження новообраного голови Запорізької обласної ради набирають чинності з наступного дня після звільнення його з попереднього місця роботи у встановленому чинним законодавством порядку. У зв'язку із обранням головою ради ОСОБА_4 складено присягу посадової особи місцевого самоврядування, яку зачитано та власноручно підписано.

Зважаючи на обрання головою ради, Відповідач-2 приступив до подальшого ведення пленарного засідання сесії. За його пропозицією, голосуванням 71 - го депутата прийнято рішення про затвердження порядку денного.

Рішенням № 2 від 15.12.2015 р. Відповідача-1 в результаті таємного голосування ОСОБА_5 визнано обраним першим заступником голови ради.

Рішенням № 3 від 15.12.2015 р. Відповідача-1 в результаті таємного голосування ОСОБА_6 визнано обраним першим заступником голови ради.

18.12.2015 відбулось четверте пленарне засідання першої сесії Запорізької обласної ради 7 скликання за участю 77 депутатів, присутніх на засіданні, на якому було прийнято рішення ради №5 від 18.12.2015 р., яким утворено одинадцять постійних комісій ради, а рішенням № 6 від 18.12.2015 року радою визначено персональний склад створених постійних комісій Запорізької обласної ради.

Також судом встановлено, що в день обрання головою ради 15.12.2015 Відповідач-2 на ім'я Президента України Порошенко П.О. подано заяву про звільнення з посади голови Запорізької обласної державної адміністрації. На підставі Указу Президента України №711/2015 від 18.12.2015 Відповідача 2 звільнено з займаної посади. Дані обставини підтверджені розпорядженням першого заступника голови обласної державної адміністрації №252-к від 18.12.2015 р.

Вказані обставини не є спірними та знайшли підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вважав їх необґрунтованими та виходив з того, що законних підстав вважати припиненими повноваження Відповідача-2 як депутата та голови Запорізької обласної ради не має, а тому правомірними є і оспорювані рішення Відповідача-1 як такі, що прийняті із додержанням законодавства та Регламенту ради.

Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими з огляду на наступне.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що рішення Запорізької обласної ради про обрання першого заступника голови ради, про обрання заступника голови ради, про обрання постійних комісій Запорізької обласної ради такими, що прийняті радою із порушенням законодавства та Регламенту ради в наслідок протиправних дій ОСОБА_4, який не мав на це відповідних повноважень голови ради та депутата через їх припинення 15.12.2015 р.

Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина 12 статті 46 Закону).

Згідно з частиною 3 статті 46 вказаного Закону, першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

Згідно з частиною 15 статті 46 Закону, порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Як встановлено судами, 03.12.2015 р. головою Запорізької обласної виборчої комісії відкрито перше пленарне засідання першої сесії ради, на якому повідомлено про підсумки виборів депутатів Запорізької обласної ради сьомого скликання та визнано їх повноваження у складі 84 осіб. На засіданні депутатами обрано тимчасову президію.

У відповідності до статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до статті 11 названого Закону, посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги. Присяга вважається складеною, якщо після її зачитування громадянин України скріплює Присягу своїм підписом. Підписаний текст Присяги зберігається за місцем служби. Особа, яка відмовилася від складення Присяги (за винятком осіб, обраних на посади, зазначені в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), вважається такою, що не вступила на посаду, а рішення про її призначення, обрання чи затвердження вважається таким, що втратило юридичну силу.

Згідно частин 1, 2 статті 55 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що голова обласної ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради. Голова ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків, передбачених частинами 4 та 5 цієї статті.

Відповідно до статей 2.5.8, 2.5.10 Регламенту Запорізької обласної ради, затвердженому Рішенням Запорізької обласної ради шостого скликання №45 від 23.12.2010 р., пропозиції щодо кандидатур на посаду голови обласної ради вносяться депутатами безпосередньо на пленарному засіданні ради. За результатами таємного голосування обраним вважається кандидат, що набрав більше 50% голосів від загального складу обласної ради.

Судом встановлено, що обрання ОСОБА_4 головою Запорізької обласної ради 15.12.2015 р. відбулось із додержанням норм законодавства та Регламенту ради. У зв'язку із цим Відповідач-2 приступив до виконання обов'язків голови ради під час проведення її засідання, що відповідає вимогам законодавства.

Стосовно доводів позивача про припинення Відповідачем-2 повноважень депутата обласної ради і, як наслідок, голови цієї ради, слід зазначити наступне.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних,міських голів". Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано (частина 2 статті 4 названого Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради, який перебуває на посаді керівника місцевого органу виконавчої влади чи на іншій посаді, на яку поширюються вимоги Конституції та законів України щодо обмеження сумісництва, не може поєднувати свою службову діяльність на цій посаді з посадою сільського, селищного, міського голови, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови та заступника голови районної у місті, районної, обласної ради, а також з іншою роботою на постійній основі в радах, їх виконавчих органах та апараті.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі, зокрема, обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.

Оскільки судом встановлено, що Відповідач-2 на час обрання на посаду голови обласної ради працював на іншій несумісній посаді в органі виконавчої влади, але того ж дня вжив необхідні та залежні від нього заходи для звільнення із такої посади в органі виконавчої влади, то суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для припинення за цих обставин ОСОБА_4 повноважень голови обласної ради та її депутата, зокрема і з підстав, передбачених пунктом 4 частини 1 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

З огляду на викладене колегія суддів вважає також обґрунтованими і висновки суду першої інстанції про відхилення посилання позивача на відсутність повноважень у Відповідача 2 щодо подальшої участі та головування на пленарних засіданнях ради, внесення на розгляд ради питань порядку денного, та пропонування складу постійних комісій ради, кандидатур на посади першого заступника та заступника голови ради. Такі повноваження голови ради щодо представлення раді кандидатур для обрання на посаду першого заступника голови обласної ради та його заступника передбачені пунктом 3 частини 6 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування» та статтею 2.5.18 Регламенту обласної ради.

Таким чином, враховуючи, що в ході розгляду справи не встановлено, що Рішення Запорізької обласної ради, прийняті 15.12.2015 та 18.12.2015 є протиправними з підстав, на яких ґрунтується позов, тому суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в його задоволенні.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, справа по суті вирішена правильно і підстави для скасування або зміни постанови відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу депутата Запорізької обласної ради Гришина Ярослава Володимировича залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року у справі № 808/9078/15 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий: М.М.Гімон

Суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: І.В. Юрко