Постанова від 11.05.2016 по справі 572/1369/16-а

Справа № 572/1369/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2016 року

Сарненський районний суд Рівненської області в складі :

головуючого судді - ТОВСТИКИ І.В.

при секретарі - КУДІНІЙ А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі про зобов"язання відновлення нарахування та виплати пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася із позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі про зобов"язання відновлення нарахування та виплати пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 05.07.2006 року по даний час працює в Сарненській РДА, з 07.12.2012 року на посаді головного спеціаліста відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Сарненської РДА, крім того перебуває на обліку в УПФУ в Сарненському районі і до 01.04.2015 року отримувала пенсію по віку, нарахування та виплата якої була припинена в зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, як пенсіонеру, який працює на посаді державного службовця, однак до 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, що є правовою підставою для поновлення її пенсійних прав, а тому просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо невиплати пенсії з 01.06.2015 року, зобов”язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області відновити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 01.06.2015 року.

Позивач ОСОБА_1 письмовим клопотанням у позовній заяві просить провести розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, про що подала заперечення, в обгрунтування яких посилається на те, що позивач відповідно до положень абз.2 ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в редакції, що набрала законної сили з 01.04.2015 року не набула права на відновлення нарахування та виплати пенсії за віком, просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення зі слідуючих підстав.

Судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі та отримувала до 01.04.2015 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", при цьому продовжує працювати на посаді головного спеціаліста відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Сарненської РДА.

З 01 квітня 2015 року позивачу призупинено виплату пенсії на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року, яким внесені зміни до абзацу другого частини 1 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими з 01.04.2015 року встановлено, що "Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється".

Згідно п. 2 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.

Відповідно до п. 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону № 213-УІІІ від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України"; "Про Кабінет Міністрів України"; "Про судову експертизу"; "Про Національний банк України"; "Про службу в органах місцевого самоврядування"; "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Зі змісту зазначеної правової норми вбачається, що вона чітко визначає подію з ненастанням якої припиняють свою дію норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів" та інших спеціальних законів.

З 01.06.2015 року особам, які підпадають під дію Закону України "Про державну службу", пенсія призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Конституційний Суд України у п. 3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 року №4-зп (справа про набуття чинностіКонституцією) зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

В зв'язку з чим, необхідно констатувати, що вказаний в пункті 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону № 213-УІІІ від 02.03.2015 року закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 року прийнятий не був, а тому з вказаної дати втратили чинність норми Закону України "Про державну службу" та інших спеціальних Законів щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) за цими Законами не призначаються.

Враховуючи те, що з 01.06.2015 року для позивача як державного службовця скасовано норми, що передбачають право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", суд приходить до висновку, що відсутні правові підстави для припинення виплати позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей.

Стаття 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим. 4.Х1.195( (Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини) (далі Конвенція) передбачає, що здійснення прав і свобод, викладених у цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин майнового стану, народження або інших обставин.

Зі змісту статті 18 Конвенції вбачається, що обмеження, які дозволяються нею щодо згаданих прав та свобод, можуть застосовуватися тільки з тією метою, з якою вони передбачені.

Відповідно до роз'яснень, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду Україна № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовуватиКонституцію як акта прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі, коли зі змісту норм Конституції не випливає необхідність додаткової регламентації її положень законом.

На підставі наведеного, суд вважає що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантоване ст.46 Конституції України, обмеження якого неможливе, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати пенсії за віком та зобов"язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" підлягають да задоволення, починаючи з 25 вересня 2015 року з урахуванням положень ч.2 ст.99 КАСУ, яка передбачає шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів з дня, коли особа дізналась про їх порушення, та без обмеження строку здійснення нарахування та виплати пенсії за віком.

Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі про зобов"язання відновлення нарахування та виплати пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо невиплати пенсії за віком з 25.09.2015 року ОСОБА_1.

Зобов”язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 25.09.2015 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня отримання повного тексту постанови, через Сарненський районний суд Рівненської області.

Суддя .