про зупинення
"12" травня 2016 р.Справа № 916/3171/15
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Петрова М.С.,
суддів: Разюк Г.П., Колоколова С.І.
при секретарі судового засідання: Полінецькій В.С
за участю представників сторін:
від прокуратури: ОСОБА_1, посвідчення № 030942, дата видачі 22.12.14;
від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 542, дата видачі : 31.12.15;
від відповідача ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області:
- Голова ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області - ОСОБА_4, посвідчення № 50, дата видачі : 29.11.10;
- ОСОБА_5, довіреність № 01-57, дата видачі : 28.03.16;
- ОСОБА_6, довіреність №01-58, дата видачі 28.03.2016;
від відповідача ОСОБА_7 підприємства “СП АТАВ”: ОСОБА_8, довіреність № б/н, дата видачі : 05.08.15;
від відповідача ОСОБА_7 підприємства “Хвилинка”: не з'явився
розглянувши клопотання ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області про зупинення провадження у справі по апеляційній скарзі Фонду державного майна України
на рішення господарського суду Одеської області від 01.12.2015 р.
у справі № 916/3171/15
за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Фонду державного майна України
до відповідачів:
1) ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області;
2) ОСОБА_7 підприємства “СП АТАВ”;
3) ОСОБА_7 підприємства “Хвилинка”
про визнання права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння
встановив:
28.07.15 р. Перший заступник прокурора Одеської області (далі по тексту прокурор) звернувся до господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області (далі по тексту ОСОБА_3 профспілок Одеської області), приватного підприємства „СП ОСОБА_6” (далі по тексту ПП „СП ОСОБА_6”), приватного підприємства „Хвилинка” (далі по тексту ПП „Хвилинка”) про:
- визнання права власності за державою Україна в особі Фонду державного майна України на адміністративну споруду загальною площею 13 746,1 кв.м. ринковою вартістю 303 376 427,00 (триста три мільйони триста сімдесят шість тисяч чотириста двадцять сім грн. 00 коп.), пункт охорони площею 5,0 кв.м., гараж площею 11,0 кв.м., огорожу та мощення, розташовані за адресою: м. Одеса, Куликове поле, 1;
- витребування з незаконного володіння ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області на користь держави в особі Фонду державного майна України нежитлові приміщення адміністративної споруди площею 13 746,1 кв.м., пункту охорони площею 5,0 кв.м., гаражу площею 11,0 кв.м., огорожу та мощення, розташовані за адресою: м. Одеса, Куликове поле, 1;
- витребування з незаконного володіння ПП „СП ОСОБА_6” та ПП „Хвилинка” на користь держави в особі Фонду державного майна України нежитлові приміщення площею 77,4 кв.м. в адміністративній споруді, яка розташована за адресою: м. Одеса, Куликове поле, 1;
- зобов'язання ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області повернути державі в особі Фонду державного майна України шляхом звільнення нежитлові приміщення адміністративної споруди загальною площею 13 746,1 кв.м., пункту охорони площею 5,0 кв.м., гаражу площею 11,0 кв.м., огорожу та мощення, розташовані за адресою: м. Одеса, Куликове поле, 1;
- зобов'язання ПП „СП ОСОБА_6” та ПП „Хвилинка” повернути державі в особі Фонду державного майна України нежитлові приміщення площею 77,4 кв.м. в адміністративній споруді, яка розташована за адресою: м. Одеса, Куликове поле, 1.
Рішенням господарського суду Одеської області від 01.12.15 р. провадження у справі № 916/3171/15 в частині позовних вимог, пред'явлених до приватного підприємства „СП АТАВ”, приватного підприємства „Хвилинка” - припинено, в решті позову відмовлено. З Фонду державного майна України на користь Державного бюджету України стягнуто судовий збір в сумі 182700 грн. 00 коп.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Фонд державного майна України через господарський суд Одеської області звернувся до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 01.12.15 р. та задовольнити позов прокурора у повному обсязі, оскільки вказане рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В ході розгляду апеляційної скарги, ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області заявила письмове клопотання про зупинення провадження у даній справі до винесення рішення Конституційним Судом України за конституційним зверненням ОСОБА_3 професійних спілок України щодо офіційного тлумачення положень статті 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України».
Розглянувши вказане клопотання та вислухавши думки інших учасників судового процесу, судова колегія дійшла висновку про задоволення клопотання ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області з наступних підстав.
Як вбачається з позовної заяви прокурора, останній обґрунтовує свої вимоги тим, що спірний об'єкт нерухомості належить на праві власності державі в особі Фонду державного майна України, який неправомірно знаходиться у володінні та користуванні відповідачів. При цьому вказаний висновок прокурор робить, у тому числі і з посиланням на Закон України "Про підприємства, установи та організації союзного впорядкування, розташовані на території України" від 10.09.1991 року № 1540-ХП.
Приймаючи рішення від 01.12.2015 в частині відмови у задоволенні позовних вимог прокурора до ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області, суд 1 інстанції також посилається на Закон України "Про підприємства, установи та організації союзного впорядкування, розташовані на території України" від 10.09.1991 року № 1540-ХП і робить висновок, що спірне майно не є державним.
Статтею 1 вищезазначеного Закону встановлено, що майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України.
ОСОБА_3 професійних спілок Одеської області вважає, що під поняттям підприємства, установи та організації союзного підпорядкування» слід розуміти ті підприємства, установи та організації, які мали статус загальнодержавних Загальносоюзних), керувалися рішеннями найвищих органів державної влади і управління Союзу РСР, управління якими організовувала Рада Міністрів СРСР, діяльність яких координували і контролювали органи влади союзної республіки УРСР) та майно яких належало державі СРСР на праві державної власності. У зв'язку із чим дана норма не може застосовуватися при вирішенні даного спору.
З огляду на неоднакове застосування судами даної норми закону ОСОБА_3 профспілок України звернулась із конституційним зверненням до Конституційного Суду України з проханням надати офіційне тлумачення положень статті 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України».
Ухвалою колегії суддів Конституційного Суду України від 23.12.2015р. відкрито конституційне провадження у справі за конституційним зверненням ОСОБА_3 профспілок Одеської області.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія вважає, що дана справа у Конституційному Суді України є пов'язаною із справою № 916/3171/15, у якій суд попередньої інстанції, приймаючи рішення керувався зокрема і нормою статті 1 Закону України "Про підприємства, установи та підпорядкування, розташовані на території України" та зробив висновок, що майно не є державним.
Суд апеляційної інстанції, приймаючи рішення у даній справі, також повинен надати належну оцінку щодо застосування даної норми Закону.
Згідно ст. 150 Конституції України та пункту 4 ст. 13 Закону України «Про Конституційний Суд України» саме Конституційний Суд України дає висновки у справах щодо офіційного тлумачення Конституції та законів України.
З огляду на вищезазначені обставини, подальший розгляд даної справи є неможливим до розгляду справи за конституційним зверненням ОСОБА_3 профспілок Одеської області у Конституційному Суді України.
Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996р. №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» встановлено, що у разі невизначеності в питанні про те, чи відповідає Конституції України застосований закон або закон, який підлягає застосуванню в конкретній справі, суд за клопотанням учасників процесу або за власною ініціативою зупиняє розгляд справи і звертається з мотивованою ухвалою (постановою) до Верховного Суду України, який відповідно до ст. 150 Конституції може порушувати перед Конституційним Судом України питання про відповідність Конституції законів та інших нормативно-правових актів. Таке рішення може прийняти суд першої, касаційної чи наглядової інстанції в будь-якій стадії розгляду справи.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія на підставі ч. 1 ст. 79 ГПК України вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_3 професійних спілок України, зупинити провадження у справі № 916/3171/15 до прийняття рішення Конституційним Судом України за конституційним зверненням ОСОБА_3 професійних спілок України щодо офіційного тлумачення положень статті 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України».
Керуючись ст.ст.79, 86 ГПК України, судова колегія, -
ухвалила:
Клопотання ОСОБА_3 професійних спілок України задовольнити, зупинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фонду державного майна України на рішення господарського суду Одеської області від 01.12.15 р. у справі №916/3171/15 до прийняття рішення Конституційним Судом України за конституційним зверненням ОСОБА_3 професійних спілок України щодо офіційного тлумачення положень статті 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України».
Головуючий суддя Петров М.С.
Суддя Разюк Г.П.
Суддя Колоколов С.І.