Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
м. Ізюм, вул. Соборна, 52, 64309, (05743) 2-14-72
Справа № 2-а-448/2010 р.
18 червня 2010 року Суддя Ізюмського міськрайонного суду Харківської області Хайкін В.М. розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, про визнання дій неправомірними щодо виплат одноразової допомоги при народженні та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення заборгованості по виплатам даних видів допомоги,-
Позивач в вересні 2009 року звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, про визнання дій неправомірними щодо виплат одноразової допомоги при народженні та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення заборгованості по виплатам даних видів допомоги.
В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що має доньку ОСОБА_2, 13,04.2006 року народження, сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення.
Відповідач, в порушення вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не здійснював в повному обсязі виплати на дитину віком до трьох років і відмовив в перерахунку допомоги по догляду за дитиною.
Просить суд зобов'язати відповідача зробити перерахунок виплат на дитину до трьох років і зобов'язати відповідача в подальшому, в разі підвищення прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років підвищувати розмір допомоги відповідно до ст.15 Закону України« Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Представник відповідача позов не визнав посилаючись на те, що механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із відповідним рішенням Конституційного суду України у 2007 році не вказано.
В судове засідання сторони не з'явились, про час і місце слухання справи були повідомлені належним чином, позивач, відповідач надали суду заяву про розгляд справи без їх участі.
В судовому засіданні встановлено, що позивач має двох малолітніх дітей. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради без дати та номера, позивачці назначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею З- х років у відповідності до ст.ст. 13-15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 року № 2334-ІИ та Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого КУМ № 1751 від 27.12.2001 року зі змінами та доповненнями.
Згідно довідок відповідача, позивач за період з січня 2007 року по грудень 2007 року отримала допомогу на дитину до досягнення нею 3 років в розмірі 1815 гривень 36 копійок, за період з січня 2008 року по грудень 2008 року отримала допомогу на дитину до досягнення нею 3 років в розмірі 5745 гривень 08 копійок, за період з січня 2009 року по червень 2009 року отримала допомогу на дитину до досягнення нею 3 років в розмірі 1757 гривень 34 копійок (а.с. 11,12,13).
Відповідач листом від 03.08.2009 року № 4202 відмовив позивачці в перерахунку вказаної виплати, посилаючись на те, що виплати проводяться згідно до чинного законодавства (а.с.08).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України ( ст.56 ч.2 абзац 3) Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Рішенням Конституційного Суду № 6 - рп/2007 від 09.07.2007 року положення абзацу третього частини другої ст.56 втратило чинність, як таке, що визначено неконституційним.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесені зміни до ч.І ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'я з дітьми» де допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений на рівні грудня 2008 року в розмірі 557 грн.
Частиною 3 ст.22 Конституції України передбачено, що при прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлених законом ч. З ст.46 Конституції України.
Конституційний Суд України в справі № 1-28 /2008; № 10-рп/2008 року зазначив, що закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій переданих іншими законами України. У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1,3, ч.2 ст.6, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19, ст.ст.21,22, ст.92,95 Конституції України.
Конституція України у ст. 92 визначила сфери, зокрема бюджету, які мають враховуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Таким чином Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Згідно ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакцій 22.02.2006 р„ допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
При таких даних суд приходить до висновку, що відмова управління праці та соціального захисту населення в м. Ізюмі про перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - не відповідає ні Конституції України, ні чинному законодавству України, а тому, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.9.94,160,161,162,163,167,186,254 КАС України, Законом України
«Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, про визнання дій неправомірними щодо виплат одноразової допомоги при народженні та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення заборгованості по виплатам даних видів допомоги - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального населення Ізюмської міської ради відносно відмови у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років та допомоги при народженні дитини.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення в м. Ізюмі Харківської області зробити перерахунок: допомоги при народженні обох дітей, що надається в сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років, встановленого на день народження обох дітей; допомоги по догляду за дітьми по досягненню ними трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років, згідно розрахунків на одну дитину.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення в м. Ізюмі Харківської області виплатити не нараховану допомогу по догляду за дітьми до досягнення ним трирічного віку та допомоги при народженні обох дітей, що надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років згідно розрахунків на одну дитину.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складання в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя.